Garanti'ye 600 milyon euro kredi

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Garanti Bankası, ilk kez kendisi tarafından organize edilen 600 milyon euroluk bir sendikasyon kredisine imza koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası piyasadan 600 milyon euro tutarında bir yıl vadeli sendikasyon kredisi alan Garanti Bankası'nın Genel Müdürü Ergun Özen, bu kez hiçbir aracı olmadan bütün sendikasyon işlemini kendilerinin koordine ettiklerine dikkat çekti.

Garanti Bankası'nın bugüne kadar sendikasyon kredilerindeki performansının yaptığı kredi sözleşmelerinin ve şartlarının eriştiği olgunluğun uluslararası piyasalardaki önemli oyuncuların tekdirini kazandığını belirten Özen, "Bu da Garanti'nin koordine ettiği işleme güvenle yaklaşmalarını sağladı" dedi.

Bu sendikasyondaki katılımcı sayısının bir öncekine göre yüzde 23 oranında arttığına da işaret eden Özen, Garanti Bankası'nın uluslararası piyasalardaki itibarını belgeleyen yüksek katılıma rağmen işlem tutarının bilinçli olarak yükseltilmediğini bildirdi.

Garanti Bankası'nın itibarı ve karlılığının Türkiye sınırları dışında da hızla arttığını ifade eden Özen, "Uluslararası piyasalarda yarattığımız güvenle ihracatçı müşterilerimize en uygun koşullarda finansman sağlamaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Garanti Bankası'nın kendi organize ettiği 21 ülkeden 43 bankanın katıldığı ilk sendikasyon kredisi olma özelliği taşıyan işlemin toplam maliyeti, faiz ve komisyonlar dahil euribor artı yüzde 0.475 olarak gerçekleşti. Kredi, ihracatın finansmanında kullanılacak.

Sendikasyona; ABN Ambro Bank, American Express Bank, Banca Monte dei Paschi di Siena, Bank of Montreal, The Bank of New York, The Bankz of Tokyo, Mitsubishi Barclays Capital, Bayern LB, Citibank, Dresdner Bank, Fortis Bank'ın da aralarında bulunduğu 21 ülkeden 43 bankanın destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious