Gardiyanım diye kız bile vermiyorlar

Gardiyanım diye kız bile vermiyorlar.11785
  • Giriş : 23.06.2009 / 23:32:00

Evlilik planı yapan birçok gardiyan, kız aileleri tarafından veto ediliyor. 31 yaşındaki Erdinç Taşkesen de onlardan biri. Kız istemeye gittiği üç evden 'hayır' cevabı almış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rüşvet ve işkence iddialarıyla gündeme gelen gardiyanlar, isimleri 'ceza infaz memuru' olarak değiştirilse de üzerlerine yapışan kötü imajdan kurtulamıyor. Evlilik planı yapan pek çok genç infaz memuru, kız ailelerinden veto yiyor. Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde görev yapan 31 yaşındaki Erdinç Taşkesen, gardiyan olduğu için kız istemeye gittiği üç evden 'hayır' cevabı almış. "Kötü alışkanlığım yok, üniversite mezunuyum, aileler beni tanıyınca seviyorlar." diyen Taşkesen, mesleğinin gardiyan olduğunu söyleyince ailelerin kızlarını vermekten vazgeçtiğini anlatıyor. Arkadaşıyla aynı kaderi paylaşan 29 yaşındaki Murat Akın ise, "Kötü imajımız silinmediği sürece evlilik bize hayal." diyor.

2,5 yıldır Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde çalışan Erdinç Taşkesen, kendisi gibi pek çok arkadaşının üniversite mezunu olduğunu, KPSS sınavından yeterli puanı aldıktan sonra mülakatla seçildiklerini belirtiyor. "İnfaz koruma memurları, genç ve güler yüzlü. Buna rağmen toplumda bize karşı önyargı var. Gardiyan denilince dayakçı, rüşvetçi bir tip geliyor insanın aklına. Bu kötü imajın silinmesi gerekir." diye konuşuyor. Muğla Üniversitesi Matematik Bölümü'nde okurken ailevi sorunlar nedeniyle okuldan ayrılan açık öğretim öğrencisi Murat Akın ise evliliğinin önündeki tek engelin mesleğiyle ilgili kötü imaj olduğunu söylüyor. Genç infaz koruma memuru, kız istemeye gittiği evlerden gardiyan olduğu için hayır cevabı aldığını belirterek sıkıntısını, "Mesleğim var, az çok maaş alıyorum, kötü alışkanlığım yok. Buna rağmen aileler sırf gardiyanım diye bana kız vermiyor. İmajımız düzelene kadar evlenemeyeceğiz." sözleriyle özetliyor .

19 yıldır Maltepe Açık Cezaevi'nde çalışan Rauf Erdoğdu da mesleğin zorluklarına değiniyor. Stres altında çalıştıkları için sinirli olduklarını dile getiriyor: "Suçlularla iç içe olmak psikolojimizi bozuyor. Zaman zaman saldırılara uğruyoruz. Bazı arkadaşlarımız ölüm tehditleri alıyor mahkumlardan."

EŞİM, CEZAEVİNİN SUÇSUZ MAHKÛMU

Eşi 15 yıldır ceza infaz memuru olarak görev yapan 2 çocuk annesi Nezahat Kaygusuz, her sabah eşini endişeyle işe gönderdiğini anlatıyor. "Mahkumlar cezalarını çekiyor, ama infaz memurları cezaevlerinin suçsuz mahkumları." diyen Kaygusuz, eşi eve gelmeden uyumadığını dile getiriyor.

Melek Kısmet de 12 yıldır gardiyanlık yapan eşinin çok stresli olduğunu söylüyor. Eşi Ümraniye kapalı cezaevinde çalışırken çok endişelendiğini belirten Kısmet, suçlularla iç içe olmasının eşinin psikolojisini de etkilediğini, bu yüzden çok sinirli olduğunu ifade ediyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*