Gardiyanlar grev yapınca isyan çıktı

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Belçika'nın Anvers kenti yakınlarındaki Merksplas Hapishanesindeki mahkumlar gardiyanların greve gitmesini fırsat bilerek isyan çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akşam üzeri avlu izninden hücrelerine geri dönmeyen mahkumlar, ayaklanarak hapishanenin farklı yerlerinde yangın çıkarmaya başladı. Akşam geç saatlerde polisin hapishaneye girmesi ile ancak bastırılan mahkum isyanında bir polis ve iki mahkum ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Yaralanan çok sayıda tutuklunun hapishane revirinde tedavi edildiği bildirilirken, otuz kadar mahkumun da başka hapishanelere nakledildiği kaydedildi. Belçika'nın en eski hapishanesi olan Merksplas hapishanesinde 650 mahkum bulunuyor ve 524 gardiyan görev yapıyor.

Mahkumlara ayaklanma fırsatını veren gardiyanların iş bırakma eyleminde, son zamanlarda medyaya yansıyan eski tutukluların gardiyanlar aleyhinde yaptıkları açıklamalar oldu. Basında hapishanede yaşanan kötü muamele ve gardiyanların işkence iddialarını haksız bulan gardiyanlar, eski mahkumların kendileri hakkındaki iddiaları karşısında daha fazla hukuki destek istiyor.

Adalet Bakanı Laurette Onkelinx iddiaların doğruluğunu araştırılacağını ifade ederken, gardiyanların haksız yere suçlanmasının önüne geçebilmek için bir çalışma grubunun oluşturulacağını duyurdu. Adalet Bakanın açıklamalarını yeterli bulmayan gardiyanlar 24 saat grev uzatma eylemine giderken, ülkedeki tutukevlerinden sorumlu Hans Meurisse ise kamuoyuna yansıyan iddiaların abartılı olduğunu, hapishanelerde görülen kötü muamele ve işkence iddiaların münferit olaylar olduğunu savundu.

Hapishanelerde aşırı doluluk sorununun önüne bir türlü geçilemezken, eski binalardaki yetersizlikler de mahkumların başlıca isyan nedenleri arasında geliyor. Ülkede çıkan son mahkum isyan olayındaki Merksplas Hapishanesinde birçok koğuşta WC ve lavabonun bulunmadığı, mahkumların ihtiyaçlarını halen ortaçağdaki gibi kovalarla gidermek zorunda kaldıkları ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylarca Belçika'nın Mons hapishanesinde mahkumlara işkence yapmak suçlamasıyla üç gardiyanın tutuklanması "küçük Ebu Garib" yorumlarına neden olmuştu. Hapishanenin psjikolijik tedavi bölümünde görevli gardiyanların tutukluları tıpkı Irak'taki Ebu Garib hapishanesinde Amerikalıların Irak'lımahkumlara yaptıkları gibi, çırılçıplak soyduktan sonra boğazlarına tasma geçirerek yerlerde sürüdükleri haberi kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious