GATA dekanı, bir hileyle nasıl yükselmeyi başardı?

GATA dekanı, bir hileyle nasıl yükselmeyi başardı?.11792
  • Giriş : 02.04.2008 / 04:12:00
  • Güncelleme : 03.04.2008 / 11:58:44

Taraf gazetesinin iddiasına göre GATA dekanının, belgeler üzerinde yaptığı hile ve inanılmaz sonuçları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Gül'e "M" tepkisiyle tanınan Gata Komutanı Tümgeneral Bayraktar'ın bir isim hilesi yaparak nasıl tırmandığını TARAF Gazetesi yakaladı.

Tümgeneral M. Zeki Bayraktar’ın, Doç. Dr. Zerrin Bayraktar’ın iki makalesini isim benzerliğinden yararlanarak kendisine aitmiş gibi gösterdiği, bu yolla terfi ettiği öne sürülüyor.

Tümgeneral M. Zeki Bayraktar’ın göz doktoru Zerrin Bayraktar’ın uluslararası bir dergide yayınlanan iki makalesini kendi yayınıymış gibi göstererek önce terfi ettiği, ardından profesör olduğu ve bu yayınlar sayesinde rakiplerinden daha fazla puan alarak GATA dekanlığına getirildiği ileri sürüldü.ZERRİN OLDU ZEKİ

Uluslararası dergilerdeki makaleler, sahibinin ön adının sadece baş harfi ile açık soyadı yazılarak yayımlanıyor. Bu ndenle Zeki Bayraktar’ın kendisi gibi göz doktoru olan Zerrin Bayraktar’ın, Z. Bayraktar adıyla yayımlanan makalelerini kendisine aitmiş gibi gösterdiği ve 2005 ve 2006’da iki kez dosyasına koyduğu bu makalelerle, 88 puan aldığı iddia edildi.

HERKES BİLİYOR AMA SUSUYOR

Uluslararası yayınlardaki birden fazla imzalı makalelerde yüksek puanı ilk imza sahibi alıyor. Zeki Bayraktar’ın ise hiç ilk imzalı makalesi olmaması dolayısıyla bu yola başvurduğu yorumu yapılıyor. Bayraktar’ın kendisine ait olmayan makaleleri kendisine aitmiş gibi göstermesi ise aylar önce, Kasım 2007’de Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere, ilgili askeri kurumlara yazılı bir ihbar mektubuyla bildirilmesine rağmen, bugüne kadar soruşturma açılmadığı öğrenildi. İşte halen görevde olan bir dekanın intihal öyküsü.

MAKALELER ONUN DEĞİL

Üniversitelerde ve GATA’da terfi edebilmek için SCI’da (Science Citation Index) yayınlanmış 1. isim bir makale sahibi olmak gerekiyor. Bu makale ve makalelerle yükselme sınavına giren rakiplere puan ve yayın sayısı yönüyle fark atılıyor. Ayrıca olgu sunumu (Case Report) makalesi de terfilerde önemli olduğu için, Gata Dekanı M. Zeki Bayraktar’ın, kendisine ait olmayan olgu sunumunu da listesinde gösterdiği söyleniyor.

Z. BAYRAKTAR O DEĞİL

Uluslararası makalelerde kişinin isminin baş harfi yazılıp, daha sonra soyismi yazılıyor. M. Zeki Bayraktar’ın, kendisi gibi gözdoktoru olan ve halen İstanbul, Etiler Dünyagöz Merkezi’nde çalışan Doç. Dr. Zerrin Bayraktar’ın ilk isim olarak iki kişiyle ortak yazdığı makalesini kullandığı iddia ediliyor. Z. Bayraktar imzasını kendisine ait gibi göstererek “GATA Profesörlüğe Yükseltme, Doçentlik ve Profesörlük Kadrolarına Atamada Kullanılacak Aday Değerlendirme Formu’na, Araştırmaya Dayalı Yayın Faaliyetleri bölümünde üçüncü sıradan koyduğu ve 40 puan aldığı savunuluyor.

İLK İSİMLİ MAKALESİ YOK

Bu bölümde beş yayını görünen Bayraktar’ın bu yayından başka ilk isimli hiç makalesi yok. Bayraktar anlaşılmaması için de diğer isminin baş harfi olan “M” harfini forma koymamış. Çünkü makalelerin kime ait olduğunu gösteren üniversite ve YÖK’teki webofsighs sistemine M.Z. Bayraktar yazıldığında bu iki makale görünmüyor. Ancak Z. Bayraktar yazıldığında bu makaleler ortaya çıkıyor ve sanki Zeki Bayraktar’ınmış gibi algılanıyor.

ŞÜKRÜ’YÜ DE ÇIKARTTI

Bayraktar’ın aynı makaledeki üç isimden birini, Zerrin Bayraktar’ın eşi Şükrü Bayraktar’ın da ismini çıkarttığı öne sürülüyor. Şükrü Bayraktar, Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde halen şef olarak çalışıyor.

İSİM AZALT, PUAN ARTSIN

2002 ‘de uluslararası Retina Dergisi’nde Zerrin Bayraktar, eşi Şükrü Bayraktar ve Nilay Alacalı “Diabetic Papillopathy in Type II Diabetic Patients” adlı makeleyi ortak yayımlıyor. GATA Dekanı Zeki Bayraktar’ın, listesine koyduğu makaleden Şükrü Bayraktar’ın ismini çıkartarak, isim sayısını iikiye düşürdüğü böylece otomatik olarak daha fazla puan aldığı iddia ediliyor.

BU MAKALE DE ONA AİT DEĞİL

Dekan Bayraktar’ın, Zerrin Bayraktar’ın üç arkadaşıyla beraber 2004 yılında Ophthalmol Dergisi’nde yayımladıkları bir başka makaleyi de listesine koyduğu savunuluyor. “Pigmented Congenital Vitreus Cyst” adlı bu makaleyi yazanlar arasında Z. Kapran ve S. Özdoğan da var. Dekan Bayraktar’ın bu yayını da SCI bölümünde birinci sıraya koyarak 18 puan aldığı öne sürülüyor. GATA Dekanı M. Zeki Bayraktar, Zerrin Bayraktar’ın bu iki makaleyi kendisininmiş gibi göstererek, rakipleri Tabip Tuğgeneral Harun Tatar ve Tabip Tuğgeneral İbrahim Somuncu gibi Tuğgene-rallere puan farkı atarak, Tümgene-ralliğe getirildi.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious