GATA'da askerin hint keneviri yetiştirdiği ortaya çıktı!

GATA'da askerin hint keneviri yetiştirdiği ortaya çıktı!.24454
  • Giriş : 02.07.2008 / 03:43:00
  • Güncelleme : 01.07.2008 / 23:55:33

Başörtülü hasta yakınlarını içeri almayan GATA'da kenevir operasyonu. Askerin kenevir yetiştirdiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanlığı yerleşkesinde kenevir ekildiği, yetiştirilen kenevir bitkisinden uyuşturucu olarak istifade edildiği tespit edildi. Kışla içinde bir şebeke şeklinde organize olan bazı askerlerin içerinden de desteklendiği belirlendi.

Geniş güvenlik tedbirleriyle başörtülü hasta yakınlarının bile asla içeri sokulmadığı GATA’da ‘kenevir’ skandalı yaşanıyor. Vakit'in haberine göre, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanlığı yerleşkesinde kenevir ekildiği, yetiştirilen kenevirin bitkisinden uyuşturucu olarak istifade edildiği tespit edilirken, yerleşke içersinde bir şebeke şeklinde organize olan bazı askerlerin içeriden de desteklendiği ortaya çıktı.

Ankara’daki GATA komutanlığına bağlı GATA Haydarpaşa Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan’ın emriyle Kurmay Albay Yunus Aktan tarafından Çamlıca Kışla Komutanlığı’na gönderilen ‘Gizli’ ibareli belgede GATA Komutanlığı’nın 7 Mayıs 2008 tarihli ve İSTH: 2240-1609-08/İd. Ks. 1510 sayılı ‘Uyuşturucu Madde’ konulu emrine atıfta bulunarak şunlar kaydedildi:

“1. İlgi emir ile; yapılan takip sonucu bazı er ve erbaşların eşyaları arasında saklanan kenevir tohumlarının ele geçirildiği yapılan sorgulama sonucunda bu tohumların kışlada dikkat çekmeyen tenha bölgelere bahçe ve saksılara ekildiği ve oralarda yetiştirilerek bitkisinden uyuşturucu olarak istifade edildiğinin öğrenildiği bildirilmiştir”

ŞEBEKE İÇERİDEN DESTEKLENİYOR

“2. Bir şebeke şeklinde organize oldukları anlaşılan bu kişilerin benzer faaliyetlerini diğer birlik ve kışlalarda da yapabilecekleri ve içerinden de desteklendikleri değerlendirilmektedir.”

ÇAMLICA KIŞLASI KENEVİR EKİMİNE ÇOK MÜSAİT

“3. Özellikle Çamlıca Kışlası’nın konumu ve arazi yapısı nedeniyle bu tür faaliyetler müsait olabileceği değerlendirildiğinden, Çamlıca Kışlası Komutanlığı tarafından aylık yapılan planlı/plansız aramalarda konu üzerinde hassa şekilde durulacak varsa içeriden destekleyenler ve bu tür faaliyetlerin tespit edilerek ivedilikle İsth. Ve İKK. Şb. Müdürlüğü’ne bilgi verilecektir.

Arz ve rica ederim.

Yunus Aktan

Kurmay Albay Kurmay Başkanı

NASIL GÖRÜLMEDİ?

Özellikle kılık kıyafet uygulaması konusunda asla taviz verilmeyen GATA’da bahçe ve saksılarda kenevir yetiştiren askerlerin üstüne üstlük bir de ‘şebeke’ şeklinde organize olmalarının nasıl gözden kaçtığı merak konusu oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious