GATA'da usulsüz sevkler bitmiyor

GATA'da usulsüz sevkler bitmiyor.9436
  • Giriş : 25.03.2009 / 10:04:00
  • Güncelleme : 25.03.2009 / 10:38:26

Ergenekon davası sanıkları emekli askerler birbiri ardına GATA'ya sevk ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın sevk zincirinde bulunmamasına rağmen Ergenekon davası sanıkları emekli askerler birbiri ardına GATA'ya sevk edililiyor. Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Levent Ersöz'le başlayan süreç, Albay Atilla Uğur'la devam etti. Uğur, 5 martta kaldırıldığı Çapa Tıp Fakültesi'nden "tutuklu koğuşu olmadığı" ve "güvenliğinin sağlanamayacağı" gerekçesiyle GATA'ya sevk edildi.

'Hastayım' dedi tetkikler normal çıktı

Alınan bilgiye göre emekli Albay Hasan Atilla Uğur, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden 5 martta Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne sevk edildi. Baş ağnsı ve bayılma yakınması ile

hastaneye giden Atilla Uğur, buradaki muayenesinde ağrılarının dokuz ay önce başladığını, bir süre sonra bu ağrılara çift görmelerin eklendiğini, ayda iki kutu Ağrı kesici kullandığını anlattı.

Son bir ayda bayılmalar yaşadığını da söyleyen Uğur'un, bayılma açısından yapılan EEG testi normal sınırlar içersinde çıktı.

Atilla Uğur'u muayene eden doktor, epilepsi protokolüne uygun olarak MR gibi ileri inceleme ve araştırmaların yapılması gerektiğini belirterek, "Tutuklu koğuşunun olmaması ve tutuklu güvenliğinin acil müdahalede yeterlilik sağlanamaması nedeniyle, hastanın GATA Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şevki uygundur" yönünde görüş bildirdi. Nöroloji uzmanlarından oluşan sağlık kurulu da Atilla Uğur'un GATA'ya şevkini istedi. Bu karar üzerine Uğur, GATA'ya sevk edildi.

Sevk zincirinde GATA yok

Oysa kanunlara göre, tutuklu ve hükümlüler, tedavileri gereken durumlarda ilk olarak cezaevi revirlerinde, buralarda tedavi edilmeleri mümkün değilse devlet ya da üniversite hastanelerinin tutuklu koğuşlarında tedavi görüyor. Tutuklu ve hükümlülerin başka bir hastaneye şevkleri içinse sağlık kurulu raporu gerekiyor. Hastanelerin imkanları dahilinde gerekli hastanelere sevk ediliyor ancak bu sevk zinciri içinde GATA yok. Mahkumlar emekli asker de olsa GATA'ya sevk edilemiyor. Sağlık Bakanlığı, daha önce Ergenekon tutuklusu emekli tuğgeneral Levent Ersöz'ü GATA'ya sevk eden Haseki ve Silivri Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar hakkında inceleme başlatmıştı. İnceleme sonucu usulsüz şevke adı karışan beş doktor "uyarı" veya "kınama" cezası aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*