Gates: ABD'nin, Kırgızistan'daki üsse ihtiyacı var

Gates: ABD'nin, Kırgızistan'daki üsse ihtiyacı var.51253
  • Giriş : 05.06.2007 / 11:43:00

Gates, Kırgızistan'da bir askeri üssü kullanmasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Washington'ın, Afganistan'daki savaşa destek için Kırgızistan'da bir askeri üssü kullanmasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Gates, Bişkek'te gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırgız milletvekillerin geçen ay hükümetten Amerikan askerlerinin çıkarılmasını istediği üsle ilgili olarak, “ABD'nin Manas hava üssünü kullanmasının, terörizmle daha geniş çaptaki savaşın desteklenmesi anlamına geldiğini Kırgız halkının anlamasının önemli olduğunu” söyledi.

Kırgızistan'ın, terörle savaşta diğer ülkeler gibi bir müttefik olduğunu ifade eden Gates, “Hepimiz, Afganistan'da Taliban'ın yeniden güçlenmesini engellemek için çalışıyoruz ve bizim Manas'ı kullanmamız, Kırgızistan'ın sadece ABD ile değil, birçok ülkeyle birlikte bu işbirliğinde önemli ve yapıcı bir rol almasının bir yoludur” diye konuştu.

ABD'nin Kırgızistan'da halen yaklaşık 1200 askeri bulunuyor. Kırgız yetkililerin, ABD'nin 2001'deki askeri anlaşma uyarınca kullandığı üs için daha fazla para ödemisini istediği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious