Gates: Afganistan'da İran silahları bulduk

Gates: Afganistan'da İran silahları bulduk.15113
  • Giriş : 04.06.2007 / 18:47:00

Gates, "Afganistan'a geçtiğimiz birkaç ay içerisinde İran'dan silah geldiğine dair deliller elde ettik" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran'ı Afganistan'daki şiddet olaylarını beslemekle suçlayan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, "Afganistan'a geçtiğimiz birkaç ay içerisinde İran'dan silah geldiğine dair deliller elde ettik" dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile başkent Kabil'de ortak basın açıklaması yapan Gates, "İran hükümetinin Afganistan'daki bazı grupları desteklediği hakkında yada bu olayların arkasında bulunduğuna dair bizim bir bilgimiz yoktu. Kaçakçılık ya da adı ne olursa olsun, İran'ın işin içinde olduğu artık kesinleşti" diye konuştu.

Silahların cinsi ve sayısı hakkında bilgi vermeyen Gates, "İran'dan gelen bu silahlar Taliban'a bağlı eylemciler tarafından ABD ve NATO güçlerine karşı olduğu gibi, uyuşturucu ticaretinde de kullanılıyor" şeklinde konuştu. Toplantıda konuşan bir NATO sözcüsü, "Geçtiğimiz haftalarda Irak'ın başkenti Bağdat'ta yol kenarına konularak patlatılmış çok güçlü bir bombanın aynısını Kabil'de bulduk. Daha önce burada görülmemiş bu tür bombaların İran yapımı olduğunu tespit ettik" diyerek Gates'in açıklamalarına destek verdi.

Karzai ise, komşu ülkelerin Taliban'ı desteklemek için hiçbir geçerli sebeplerinin olmadığına işaret ettiği konuşmasında, "İran ile olan ilişkilerimiz gelişme döneminde. Olaya kuşkuyla yaklaşıyoruz. Şu ana kadar bunun gibi bir delile rastlamamıştık" diye ifade etti. Gates ayrıca, yazın gelmesiyle birlikte korkulanın aksine Afganistan'da beklediklerinden daha az Taliban saldırılarıyla karşılaştıklarının altını çizerek "Koalisyon güçleri, Taliban'ı oyun dışında bırakmayı başarmıştır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious