Gates: Başka tehditlere hazırlıklı olmalıyız

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanı Gates, ülkesinin "Irak'taki acil ihtiyaçlar dışında", başka tehditlere karşı gelmek için hazırlıklı olmasın gerektiğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gates, Amerikan Temsilciler Meclisinin silahlı kuvvetler komisyonunda yaptığı konuşmada, "Askeri imkanların her türlüsüne ihtiyacımız var. Orduların karşı karşıya geldiği savaşlar için olanaklara ihtiyacımız var. Çünkü Rusya, Çin, Kuzey Kore, İran ve diğer yerlerde neler olup biteceğini bilmiyoruz" dedi.

Savunma Bakanı, ABD Başkanı George Bush yönetimi tarafından 2008 yılı için Kongreye sunulan Savunma Bakanlığı bütçesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bağdat'ı barışa kavuşturmaya yönelik planın başarısızlığa uğraması halinde alternatifler üzerinde düşündüğünü de belirterek, "Başka olasılıklarla, başka alternatiflerin incelenmeye başlanmasını istedim" ifadesini kullandı.

Irak'taki Amerikan askerlerinin yeni komutanı Korgeneral David Petraeus gibi Gates de, bu alternatiflere, sadece mali yardımların azaltılmasını değil, aynı zamanda Irak'tan Amerikan birliklerinin çekilmesinin de dahil olduğunu söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious