Gates: Irak'ta uzun süre kalacağız

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

ABD'nin yeni Savunma Bakanı Robert Gates, İran'ı, Irak konusunda "olumsuz tavırlarını sürdürmek" ve "yapıcı olmamakla" suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Brüksel'deki NATO Genel Merkezini ilk kez ziyaret eden Gates, düzenlediği basın toplantısında, "Bölgedeki tüm ülkelere, bu bölgede uzun süre kalacağımızı anlatmaya çalışıyoruz" derken, ABD'nin Irak'ta karşılaştığı sorunlar çerçevesinde İran'ın Washington'a "baskı yapabileceğini sandığını" anlattı.

"Irak'ta hiçbir yapıcı tavır izlemeyen" Tahran'ın, Lübnan'da yeni çatışmalara yol açmak için Hizbullah'a destek verdiğini, ABD'nin artan şiddete karşı mücadele için daha fazla takviye güç sağlayacağını söyleyen Gates, Washington'ın Tahran ile diyaloğa hazır olduğunu, ancak bunun bazı koşulları bulunduğunu, bugünkü aşamada söz konusu koşulların hiçbirinin Tahran tarafından yerine getirilmediğini ifade etti.

Gates, "Körfez bölgesindeki istikrarın ABD'nin stratejik menfaatlerinin bir parçası olduğunu" belirtti. Robert Gates, NATO müttefiklerinin Afganistan'daki güçlere takviyede bulunma çağrısını da tekrarladı ve ittifakın bu ülkedeki görevinin başarılı olmasının önemine değindi.

Afganistan'daki Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansında, geçici yönetime destek amacıyla, "BM Güvenlik Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan ISAF, 11 Ağustos 2003 tarihinden itibaren NATO tarafından yönetiliyor.

NATO'nun Afganistan operasyonunun bir "model" olduğunu anlatan Gates, "NATO üyesi ülkelerin verdikleri katkı sözlerini tutmalarının önemi" üzerinde durdu.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer de Gates ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin ittifaktan Irak silahlı birimlerinin eğitimine katkıyı artırmasını istediğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious