Gates: İran direnişçilere yardım ediyor

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanı Gates, Irak'ta kullanılan bombalardaki seri numaraları ve başka işaretlerin, İranlılar'ın Irak'taki patlamalarla ilişkisi olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Robert Gates, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, bombalar üzerindeki işaretlerin, İranlılar'ın Iraklı aşırılara silah veya teknoloji desteği verdiğine dair ''yeterince iyi'' kanıtlar sunduğunu söyledi.

Gates, ''buldukları şarapnel parçaları üzerindeki bazı seri numaraları, belki de bazı işaretlerin'' İran'ı gösterdiğini düşündüğünü bildirdi.

ABD Savunma Bakanı'nın açıklamalarında, bulunan seri numaralarının nasıl İran'a dek izinin sürülebileceği ve bu silahların Irak'a İran hükümeti mi yoksa özel silah tüccarları tarafından mı gönderildiği belirsiz kaldı.

Gates ayrıca, geçen ay düzenlenen bir baskında İranlılar'ı ele geçirmelerine şaşırdığını da söyledi ve ''İranlılar'ın olaylara karışmasında şaşılacak birşey olduğunu düşünmüyorum. Asıl şaşılacak olan, onlardan bazılarını ele geçirmiş olmamız'' dedi.

ABD Savunma Bakanı ayrıca, İranlılar'a karşı Irak'taki baskınlarla aynı anda ABD'nin Basra Körfezi'ne ek bir uçak gemisi göndermesinin ''bir telaş yarattığını'', ama ABD yönetiminin İran'a saldırma niyeti olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious