Gates'ten AİDS'den korunma dersi!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası AİDS konferansı dün akşam Kanada'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toronto kentinde bir hafta sürecek konferansa, dünyanın dört bir yanından gelen 21 bine yakın uzman katılıyor. Konferansın açılışında, milyarder Bill Gates konuşma yaptı. Aktör Richard Gere de açılışta hazır bulundu.

Doktor Helene Gayle, açılış konuşmasında, ''Bugün daha fazla kaynağa, bilgiye ve siyasi iradeye sahibiz, ama AİDS virüsü insanlık alemi için ciddi tehdit olmaya devam ediyor. Daha fazla şey yapmalıyız'' dedi.

Salonda bulunmayan Kanada başbakanının yuhalandığı açılış toplantısında, kısa bir film gösterildi. Filmin sonunda verilen mesaj gayet açıktı: ''AİDS'in 50. yıldönümüne fırsat vermeyelim...'' Eşi Melinda'yla birlikte açılış toplantısına katılan Microsoft'un patronu Gates, ''kadınlara virüsü durdurma gücü verilmesi'' çağrısında bulundu. Gates, bu gidişle en geç 10 yıla kadar, koruyucu tedbirler geliştirilmezse AİDS tedavisi masraflarının ''dayanılmaz'' hal alacağı uyarısında bulundu.

Salondakilerin ayakta alkışladığı Bill Gates, ''İster fahişe, ister anne olsun, kadına kendini koruma imkanı verecek çarelere muhtacız. Nerede yaşarsa yaşasın, kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın, kadının hayatı partnerine asla bağımlı olmamalı...'' dedi.

Konferanstan birkaç gün önce, Gates vakfı, Dünya AİDS'le Mücadele Vakfına 500 milyon dolar bağışlamıştı. AİDS'le mücadeleye ayrılan uluslararası fonlar, 2001 yılında 1,6 milyar dolar iken, bugün 8 milyar doları aşmış bulunuyor. Ancak BM'ye göre, hastalıkla etkin şekilde mücadele edebilmek için 2010 yılına kadar yılda 23 milyar dolar gerekiyor.

AİDS, 25 yıl önce ortaya çıkarılalı beri dünyada yaklaşık 25 milyon kişinin ölümüne yol açtı. 2005 sonu itibarıyla dünyada 38,6 milyon AİDS taşıyıcısı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious