Gautam, Van’da

Gautam, Van’da.5904
  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF) İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kul Chandra Gautam, Van’daki temaslarına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gautam, ardından Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması korumasında olan ailelerle görüşerek sorunlarını dinledi. Merkezde daha sonra annelerle bir araya gelen Gatuam, annelerin sorun ve sıkıntılarını dinledi. Kadınlar kucaklarındaki bebekleri ile toplantıya katılarak karşılaştıkları sorunları tercümanlar aracılığı ile dile getirdiler. Toplantının yorgunluğuna dayanmayan minik bebekler uyurken, bazı bebekler anneleri tarafından emzirildi. Gautam, toplantı sonrasında salonda bulunan bir bebeği kucağına alarak sevdi. Annelerin yapmış olduğu fedakarlığını önemli olduğuna değinen Gautam, Anne Çocuk Sağlığı Merkezi çalışanlarının yaptığı fedakar çalışmaları övdü.

Sağlık İl Müdür Yardımcısı Hamit Karataş, Türkiye’de tutulan rakamlarda yalancı iyimserlik sergilendiğini belirterek, gerçekleşen doğumlarda yüzde 45 kendilerinden habersiz yapıldığını söyledi. Karataş, "Bu bölgede personel sıkıntımız had safhada. Bu yüzden doğan çocukları kayıt altına almakta çok zor. İki bin 503 nüfuslu bir yerleşim alanına bir ebe veya hemşire düşerken, Van’da 7 bin 901 nüfuslu yerleşim yerinde tek hemşire ya da ebe görev yapmaktadır" dedi.

Gautam ise yapılan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, UNICEF’in Türkiye’de desteklediği Haydi Kızlar Okula Kampanyası’nın başarılı bulduğunu söyledi.

Gautam, Anne Çocuk Sağlığı ve kızların okullaşması bakımından Van’ın batı illerine göre geride kalmasına değinerek, bu açığını yapılacak çalışmalarla kapanabileceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious