Gavur Bostani para etti, çiftçiler istaha geldi

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

KIRIKKALE - Alternatif ürün olarak Karakeçili ilçesinde üretimine baslanan gavur bostaninin (kapari) para ettigini gören köylüler, bugday ve arpa dikimini birakmaya basladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bostanin ekimi için Karakeçili ilçesinde tören düzenleyen köylüler, Kirikkale Valisi Mustafa Demirer, Karakeçili Kaymakami Bestami Alkan ile Belediye Baskani Hüseyin Avni Albayrak'a maddi ve manevi destek verdikleri için tesekkür etti.

Ilçede çiftçilerin temel tarim gelirinin yüzde 60'lik kismi bugdaydan saglanmakta oldugunu açiklayan Karakeçili Kaymakami Bestami Alkan, bugdayda dekardan net olarak 25 YTL, arpada 17 YTL fasulyede 50 YTL, nohutta 42 YTL, seker pancarinda 175 YTL ve ayçiçeginde 30 YTL, kaparide ise 8 bin YTL kâr elde edildigini, bunu gören köylülerin zahmetsiz ve maddi götürüsü olmayan gavur bostanina yöneldigini söyledi.

Kaparinin çiftçiye oldugu kadar ihracatçiya da getirisinin oldugunu ifade eden Alkan, "Çiftçiden 1 dolara yari islenmis olarak alinan kapari, islenmis olarak 2 ila 3 dolara yurt disina Almanya ile Amerika Birlesik Devletleri (ABD) basta olmak üzere Norveç, Ispanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Ingiltere, Isviçre, Isveç, Italya, Hollanda, Avustralya, Kanada, Bahreyn, Kuveyt, Güney Afrika Birligi, Brezilya, Israil ve Japonya'ya gitmektedir." dedi.

Proje, Karakeçili Kaymakamligi, Belediye Baskanligi, Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi ve Köylere Hizmet Götürme Birligi tarafindan finanse edilecek. Koordinasyonun Tarim Ilçe Müdürlügü'nce saglandigini açiklayan Kirikkale Valisi Mustafa Demirer, projenin amacinin tarimla ugrasan nüfusun gelir seviyesini yükseltmek ve köyden kentte göçü azaltarak, issizligin önüne geçilmek oldugunu dile getirdi.

Kaparinin içinde bulunan maddelerin insan sagligi için önemli bir rol oynadigini ifade eden Karakeçili Belediye Baskani Hüseyin Avni Albayrak bunlari su sekilde siraladi: "Güç attirici, dinçlestirici, hücre yenileyici, agri giderici, sperm attirici, adet düzenleyici, kansizlik, anti tümör, balgam söktürücü, dalak karaciger büyümesi, hemoroid, idrar söktürücü, istah açici, kabizlik giderici, toksin giderici, romatizma ve sindirim bozuklugu"

Kaparinin, kurakliga dayanikliligi ve toprak yüzeyini yayilarak örtmesi gibi özellikleriyle, kurak, yari kurak ve step sahalardaki akan gevsek yamaçlarda, erozyonla mücadelede büyük basari elde edildigini açiklayan TEMA Vakfi Kirikkale Temsilcisi Mustafa Akin da, kaparinin, "çöl bitkisi" olarak da tanimlandigini belirtti.

Tarlasina kapari eken çiftçi Hasan Özçelik, 12 dönümlük tarlaya kapari ektigini, hesaplarina göre 3 yil sonra 100 bin YTL gelir elde edecegini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious