Gayrimenkuldeki canlılık sürüyor

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Century 21'in Gayrimenkul Danışma Hattı raporuna göre, Ekim ayında kiralama ve satın alma taleplerindeki artış devam ederken, yine en çok kiralama işlemi gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gayrimenkul danışmanlığı şirketi Century 21 Türkiye, Ekim ayı gayrimenkul danışma hattı raporunu açıkladı. Ekim ayında Gayrimenkul Danışma Hattı'nı gayrimenkul ihtiyaçları için arayanların geçen aya oranla yüzde 8 artış gösterdiği belirlendi. Century 21 Türkiye'nin Kanal Yönetimi ve Operasyon Müdürü Barış Birol rapor sonuçlarına ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

"Konut satın almak veya kiralamak isteyenlerin talepleri hala devam ediyor. Yalnız konutunu satmak ya da kiraya vermek isteyenlerde ise bir hareketlilik görülmüyor. Geçen aylardan farklı olarak satın alma talebinde bir canlanma gözleniyor. Bu canlanma Ekim ayında bir bayram tatili geçirmiş olmamıza rağmen, ayın hareketliliğini durağanlığa itmedi. Gayrimenkul danışma hattını arayanların yüzde 64'ünü satın alma talebi ile arayanlar oluşturuyor. Kiralama talebindeki geçen aylarda görmeye başladığımız canlanma ise aynı seyirde devam etmiş. Yalnız kiralama taleplerinin sonuca ulaşımı, satın alma taleplerine göre daha fazla. Geçen ayın işlem sonuçlarına baktığınızda, işlemlerin yüzde 60'dan fazlasının kiralama olduğunu görüyoruz. Satın alma taleplerinin satışa dönüşmüş olanlarını incelediğinizde ise, daha ziyade sıfır ve pahalı konutların tercih edildiğini görüyoruz. Bu da gösteriyor ki, ekonomik olarak herhangi bir kaygı yaşamayanlar bu dönemde daha çok işlem gerçekleştirmiş. Ama alım kararını henüz vermemiş olanlar ise, araştırmalarına devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz ay, ticari konut talebinde de diğer aylara göre daha fazla bir talep olduğunu görüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious