'Gaz krizinin gerçek galibi Türkiye olacak'

'Gaz krizinin gerçek galibi Türkiye olacak'.13825
  • Giriş : 26.01.2009 / 18:05:00
  • Güncelleme : 26.01.2009 / 18:04:13

Rusya-Ukrayna gaz krizinin "gerçek galibi"nin Türkiye olacağını iddia ediyorlar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB ülkelerinde AB ülkelerinde ciddi bir sorun yaratan Nabucco projesinin önemine vurgu yapan Rusya-Ukrayna gaz krizinin "gerçek galibi"nin Türkiye olabileceği belirtildi. Ukraynalı enerji uzmanı Alexander Narbut, son gaz krizinden Rusya'nın üstün çıkmasına karşın, ortada bir tek avantajlı ülkenin varolduğunu onun da Türkiye olabileceği inancını dile getirdi.

ULUSAL ÇIKARLARA KAYIP OLABİLİR

Narbut, "Bugünün taktik avantajı, sonunda Rusya'nın stratejik ulusal çıkarlarında bir kayba yol açabilir" uyarısını yaptı. Avrupa'nın krizden çıkartacağı sonuçların taşıdığı öneme işaret eden Narbut, Nabucco projesinin canlandırılıp canlandırılmayacağının kısa bir süre içerisinde belli olacağını belirterek, "Mevcut koşullarının, Türkiye'ye sadece ekonomik değil, jeopolitik olarak da önceliğin verileceği anlamına geldiği"ni de vurguladı.

RUSYA'YA BAĞIMLILIK BİTECEK

AB'nin Rusya gazına bağlılığının azaltılması için en iyi seçenek olarak nitelendirilen Nabbuco boru hattı projesiyle Orta Asya gazının, Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa'ya taşınması öngörülüyor. Bu arada, AB Dönem Başkanı Czech Cumhuriyeti'nin Başbakanı Mirek Topolanek'in AB'nin "başlıca bir öncelik" olarak ilan etmesini önerdiği Nabucco projesine ilişkin, "eşsiz bir fırsat" olarak nitelendirirken projeye önemli bir destek verilmesi beklentisini dile getirdi.

Güler'den Nabucco çıkarması

Rusya-Ukrayna gaz krizi nedeniyle daha "hayati" bir hale gelen Nabucco projesine ilişkin "yol haritası"nı görüşmek üzere bugünden itibaren Macaristan'da iki günlük "kritik" bir devlet ve hükümet başkanları zirvesi yapılacak. Türkiye'nin bakan düzeyinde temsil edeceği toplantıya AB devletleri ile üretici ve transit ülkeler katılacak. Toplantıya İran davet edilmedi. Macaristan hükümetince düzenlenen Nabucco Zirvesi'nde 3 bin 300 kilometrelik Nabucco boru hattı projesinin yapımı ve sonuçlandırılması ele alınacak.

Naftogaz Başkanı hastanelik!

Ukrayna'nın Naftogaz şirketinin Başkanı Oleg Dubina kalp krizi geçirdi. Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko, "Ukrayna ve Rusya arasındaki doğalgaz krizinin stres yaratması sonucu Dubina'nın hastaneye kaldırıldığını" belirtti. Timoşenko, "Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun Dubina'ya kendisinin verdiğinin aksi yönünde talimatlar verdiğini, Naftogaz başkanının bu nedenle şaşkına döndüğünü" söyledi. Timoşenko, "Bunun Dubina'ya çok zor geldiğini düşünüyorum. Şimdi, Naftogaz başkanı yoğun bakımda" diye konuştu.

Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*