Gaz sıkıntısı yolda

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

İran'ın, iç talebi karşılayamaması nedeniyle Türkiye'ye doğal gaz akışını durdurduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh, İRNA ajansına yaptığı açıklamada, şu anda Türkiye'ye hiç doğal gaz gönderilmediğini belirterek, ''İran ile Türkiye arasında doğal gaz ihracatı anlaşması bulunduğunu, ancak Tahran yönetiminin iç sorunları nedeniyle bu anlaşmayı yerine getirecek durumda olmadığını'' söyledi.

İç talebi karşılayamadıkları için Türkiye'ye doğal gaz akışının durdurulduğunu kaydeden Hamaneh, İran'ın bazı bölümlerinde doğal gaz kesintisi olduğunu da ifade etti.

İranlı Bakan, ''Vatandaşlarımız biraz daha tutumlu davranırlarsa, örneğin evlerinin tamamı yerine tek odasını ısıtırlarsa, ülkenin bazı bölgelerindeki doğal gaz kesintisi ve Türkiye'de doğal gaz gönderilmemesi sorunlarının çözüleceği konusunda güvence verebilirim'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile telefonda görüştüğünü söyleyen Hamaneh, Bakan Güler'e sorunla en hızlı şekilde ilgileneceklerine dair söz verdiğini kaydetti.

İranlı Bakan, güneydeki Fars bölgesindeki tesisin hafta sonuna kadar faaliyete geçmesini ve doğal gaz ihracatının yeniden başlamasını umduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious