Gaz ve elektriğe de zam gündemde

  • Giriş : 19.03.2008 / 09:04:00

İddianame ve küresel çalkantı ile gelen ‘Kara Pazartesi’nin faturası, yine halka çıkıyor. Dünya fiyatlarındaki artış ve dövizdeki yükseliş BOTAŞ’ı zorluyor. Gaza ve elektriğe zam göründü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın AK Parti’nin kapatılmasıyla ilgili açtığı dava ile birlikte piyasalarda yaşanan ‘Kara Pazartesi’nin faturası, önümüzdeki günlerde halka çıkacak. Piyasalarda yaşanan dalgalanmayla birlikte yükselişe geçen döviz kurları, uzun süredir doğalgaz fiyatlarına zam yapmama konusunda direnen BOTAŞ’ı olumsuz etkiledi. BOTAŞ, önümüzdeki günlerde ikinci bir zam teklifini hükümete götürmeye hazırlanıyor.

FATURA ARTTI

PİYASALARDA yaşanan dalgalanmanın gerçek faturası önümüzdeki ay netleşecek. BOTAŞ Genel Müdürlüğü, aldığı gazın bedelini takip eden ayın ilk haftasında ödüyor. Ödemeler de dolar üzerinden gerçekleşiyor. Döviz kurlarında yaşanan artış, BOTAŞ’ın aylık olarak yapacağı ödemeleri artırıyor. Mart ayında dövizde meydana gelen artışlar da, nisan ayında yapılacak ödemede netleşecek.

Son olarak ocak ayında doğalgaz satış fiyatlarına yüzde 7.4 oranında zam yapan BOTAŞ, petrol fiyatlarından kaynaklanan artışı, döviz kurlarının düşük olması nedeniyle elde ettiği avantaj ile karşılıyor. Döviz kurlarındaki artışla birlikte, BOTAŞ’ın kur avantajı ortadan kalktı. Bu da doğalgaza 2008 yılında ikinci bir zam yapılmasını kaçınılmaz hale getirdi. BOTAŞ’ın satın aldığı gazın bedelleri, nisan ayında petrol fiyatları baz alınarak tekrar belirlenecek. BOTAŞ’ın ikinci bir zam yapması, elektrik üretiminin de maliyetini artıracak. Bu nedenle elektrik fiyatlarına da ikinci bir zam yapılması bekleniyor. Elektrik fiyatlarına ocakta yüzde 15 zam yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious