'Gaza gereksiz basmayın'

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücüleri yakıttan tasarruf konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin petrol ihtiyacının çoğunluğunun yurtdışından karşılanması, fiyatlarının devamlı yükselmesi ve ağır ekonomik şartların sürücülerin tasarruflu davranmaya ittiğine dikkat çeken yetkililer, "Bujilerin ayarsız, bozuk ve pis oluşu her 10 litrede 1 litre fazla benzin sarfiyatına sebep olur." dedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde 'Yakıttan nasıl tasarrasuf edebiliriz' başlıklı uyarı yazısında, motorlu taşıtlarda normalin üstünde ve normal olmayan ölçülerde benzin harcaması 2 ana kaynaktan meydana geldiği belirtildi.

Aracın kendisinden kaynaklanan gereksiz harcamalar ile sürücüden kaynaklanan gereksiz harcamaların benzin tüketimini artırdığının vurgulandığı açıklamada; araçtan kaynaklanan gereksiz harcamalar şöyle anlatılıyor; "Şasi, motor gibi aksamlar dikkatli ve muntazam yağlanmalıdır. Aksi halde yağsızlıktan dolayı sürtünme artacağından güç düşecek, parçalar çabuk aşınacak, bunlar da benzin tüketiminin artmasına sebep olacaktır. Bujilerin ayarsız, bozuk ve pis oluşu her 10 litrede 1 litre fazla benzin sarfiyatına sebep olur.

Karbüratörün ayarsız ve pis oluşu, jikle kelebeğinin iyi açılıp kapanmayışı, spiral hortum içindeki çelik telin tutukluluk yapması, keza el gazının aynı şartlarda bulunması benzin sarfiyatını artırır.

Motorun elektrik ihtiyacını karşılayan malzeme ile bunun motora iletisini sağlayan aksamlardaki bozukluklar verimi düşürür benzin sarfiyatını arttırır. Tekerlek, lastik havalarının az olması yüzünden sürtünme artar, güç azalır ve dolayısıyla yakıt sarfiyatının armasına sebep olur. Debriyaj kaydırması, hava filtresinin tıkalı olması, soğutma sisteminin normal olmayışı yakıt sarfiyatını artırır."

Emniyet Genel Müdürülüğü'nün açıklamasında, alçak vitesle seyretmek, şehir içinde seyrederken trafik ışıklarında ve sıkışık trafikte motoru durdurup çalıştırma ve kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basma ve pompalama gibi faktörlerin de benzin tüketimini atırdığı kaydedildi.

Aniden hızlanmak, gaza ve frene gereğinden fazla basmak, motoru çalıştırırken marşa gereğinden fazla basarak motoru boğmak, yakıt sisteminde oluşan sızdırmanıns yüzde 50'ye kadar varan benzin sarfiyatına neden olur.

Açıklamada; "Fren ayarlarının bozuk, yağlamanın yetersiz olması, yüksek hızla gidilmesi, taşıtın düşük vitesle seyretmesi benzin tüketimini arttırır. Bu ülkenin vatandaşları olarak yukarıda belirtilen tüm hususlara dikkat etmemiz durumunda benzinden tasarruf ederek hem kendi harcamalarımıza kısıntı getirmek, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunulmak suretiyle üzerimize düşen vatandaşlık görevini en güzel şekilde yapma bahtiyarlığına kavuşmamız mümkündür." ifadeleri yeraldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious