Gazanfer Bilge uğurlanıyor

Gazanfer Bilge uğurlanıyor.13717
  • Giriş : 23.04.2008 / 16:09:00

Karaciğer rahatsızlığı nedeniyle vefat eden olimpiyat şampiyonu eski milli güreşçi Gazanfer Bilge son yolculuğuna uğurlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilge'nin cenazesi, Marmara Üniversitesi İlahiyet Fakültesi Camii'nde, öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedileceği Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'ne bağlı Dereköy Beldesi'ne götürülmek üzere yola çıkarıldı. Bilge'nin cenazesi burada yapılacak törenin ardından toprağa verilecek.

85 yaşında vefat eden şampiyon güreşçi Gazanfer Bilge'yi son yolculuğunda spor ve siyaset dünyası yalnız bırakmadı.

Bilge'nin cenaze törenine Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski bakanlardan Sadettin Tantan, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, spor kulüplerinin temsilcileri, Grekoromen Güreş Yıldız Milli Takım sporcuları, güreş camiasının önemli isimleri ve ailesi katıldı.

BAŞESGİOĞLU: ''O BİR KAHRAMANDI, VATANSEVERDİ''

Gazanfer Bilge'nin Türk spor aleminin şeref listesinde ne saygın bir yere sahip olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Başesgioğlu, O'nun sporculuğun yanı sıra bir eğitim gönüllüsü olduğunu, Türk eğitimine ve sporuna önemli tesisler kazandırdığını kaydetti.

Bilge'nin müstesna bir kişiliğe sahip olduğunu anlatan Başesgioğlu, ''Gazanfer Bilge'yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Olumpiyat şampiyonu olarak Türk milletini gururlandırmış, spor aleminin şeref listesinde çok saygın bir yere sahip olmuştur. Yaptığı hayırseverliklerle Türk eğitimine ve sporuna önemli tesisler kazandırdı. O'nun gençlere bir seslenişi var. Orada diyor ki; 'Vergisini eksiksiz ödeyenleri, kahramanları ve vatanseverleri alkışlayın'. O bir kahramandı, vatanseverdi gönlümüzden gelen bütün coşkuyla onu alkışlıyoruz. Onu unutmayacağız, yaşatacağız. Türk sporcularına örnek olacak mümtaz bir şahsiyetti. Allah'tan rahmet diliyoruz'' şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise Türk sporunun abidevi şahsiyeti ve gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden birisi olarak belirttiği Bilge'yi kaybetmenin üzüntüsü içinde olduklarını belirterek, ''Yalnız Türk sporuna değil, aynı zamanda bıraktığı eserlerle eğitim ve sosyal hayatımıza özellikle Karamürsel'e unutulmayacak hatıra bıraktı. O'nun okullarında yetişecek gençlerimiz diplomalarında onun isimini bütün hayatları boyunca yaşatacaklar. Başımız sağolsun'' diye konuştu.

Mehmet Ağar da Bilge ile sağlığında yakın olduklarını, O'nun sadece sporculuğuyla değil, büyük insanlığıyla da gönüllerde yer aldığını ifade ederek, ''Hayır işleri ve gençliğe sahip çıkması övünülecek bir tarafıydı. Haysiyetli bir hayatı yaşayarak aramızdan ayrıldı. Türk gençliğine büyük bir örnektir'' dedi.

TMOK yayınlarından çıkan Cem Atabeyoğlu'nun hazırladığı ''Dünya ve Gönüller Şampiyonu Gazanfer Bilge'' adlı kitap da cenazeye gelenlere dağıtıldı.

Bilge'nin cenazesi namazın ve okunan duaların ardından defnedilmek üzere Kocaeli'ye doğru yola çıkarıldı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious