Gazete manşetleri burada

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 05.03.2011 / 17:13:55

Başbakanlık, Yassıada belgeleri tek tek tasnif edilerek kamunun hizmetine sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:

CEMAL GÜRSEL’İN SANSÜRLENEN MEKTUBU

İLK KEZ ZAMAN’DA


Başbakanlık, Yassıada belgeleri tek tek tasnif edilerek kamunun hizmetine sunuldu.

27 Mayıs 1960 sabahı radyodaki ses, her zaman haberleri okuyan spikerden farklıydı. Genç bir albay, ordunun yönetime el koyduğunu duyuruyordu. 10 yıllık DP iktidarı sona ermiş, emekleme dönemindeki demokrasi rafa kalkmıştı. O gün Türkiye için, kendi başbakanını asacak bir süreç başlıyordu. Daha önce kimsenin adını duymadığı Yassıada’da yakın tarihin en büyük siyasi davası başladı. Yassıada’yla ilgili çok şey söylendi. Ancak belgelerin diliyle o süreci anlatmak mümkün olmadı. Aradan 46 yıl geçti. Duruşmalara ait tutanakların gizliliği kaldırıldı. Anayasa Mahkemesi’nin elinde bulunan belgeleri teslim alan Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, bunları araştırmacılara açtı. Yassıada belgeleri 3 bin 527 ayrı klasörden oluşuyor. Belge adedi 100 bini geçiyor.

HÜRRİYET GAZETESİ:

Hain içerden çıktı

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde, bilgisayar mühendisi asteğmen Zeki Burak Okay ile jandarma er Emrah Yiğit’in şehit düştüğü, 2 erin de yaralandığı saldırı, iddiaya göre, "İçerideki hain"den elde edilen bilgilerle gerçekleştirildi.

Köprülü Jandarma Tabur Komutanlığı’nın "oynak mevziilerinin" yeri, Kars Kağızmanlı bir er tarafından PKK’lılara iletildi. PKK’lılar da bu mevzilere yakın yerlere kalabalık bir grupla yaklaşıp eylemi gerçekleştirdi. Er eylem sonrasında firar ederek PKK’ya katıldı. Askerlerin, üs bölgesine yakın bölgede geceleri gittikleri ve sabaha kadar nöbet tuttukları, ancak yerlerini sık sık değiştirdikleri mevzileri bulunuyor. Mevzi noktaları, güvenlik ve alınan ihbarlara göre değiştirildiği için bunlara "oynak mevzi" deniliyor.

SABAH GAZETESİ:

4’üncü gün linç

Emniyet Müdürü Cerrah’ın linçi öven sözlerinin üzerinden bir hafta bile geçmeden camide imamı bıçaklayan saldırganı cemaat linç etti.


Fatih Çarşamba’daki İsmailağa Camisi’nde, dün sabah namazından sonra dehşet yaşandı. Emekli imam Bayram Ali Öztürk, cemaatle sohbet ederken, Mustafa Erdal (27) adlı kişi "icazet almaya geldim" diyerek elinde bir kâğıtla imama yaklaştı. Erdal, cübbesinin koluna sakladığı bıçağı çıkarıp, Öztürk’ün kalbine iki kez sapladı. İmam kanlar içinde yere yığılırken cemaat katili linç etti. Yaralı imam Öztürk hastaneye kaldırıldı, ancak kurtarılamadı.

MİLLİYET GAZETESİ:

Stratejik hedefte ’Hizbullah’ tarifi


BELGEDE, Lübnan Geçici Görev Gücü’nün (UNIFIL) karşı karşıya kalacağı tehditler ’tarafların ateşkese uymaması’, ’patlamamış mühimmat’ ve "Hizbullah’ın Lübnan’a silah sokma girişimleri" olarak sıralandı. UNIFIL misyonunun ulaşmayı arzu ettiği stratejik hedef ise "Lübnan’da devlete ait olanlar dışında hiçbir güç ya da silah kalmaması" olarak belirlenirken, ülkedeki en etkin güç olan Hizbullah tarif edildi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Ankara’ya gönderilen "Askeri Harekât Konsepti" belgesinde Türkiye’nin de katılmaya hazırlandığı Lübnan Geçici Görev Gücü’nün (UNIFIL) karşı karşıya kalacağı tehditler sıralandı, misyonun ulaşmayı arzu ettiği stratejik hedef tarif edildi.


TAKVİM GAZETESİ:

Camide linç

Nakşi şeyhi Mahmut Hoca’nın veliahtı Bayram Ali Öztürk camide sohbet ederken bıçaklanarak öldürüldü. Cemaat saldırganı linç etti.

Fatih’teki İsmailağa Camii’nin emekli imamı Bayram Ali Öztürk, sabah namazı sonrası cemaatle sohbet ederken Mustafa Erdal’ın bıçaklı saldırısına uğradı. Kalbinden yaralanan Öztürk, hastanede can verdi. Galeyana gelen cemaat, zanlıyı linç ederek öldürdü.

RADİKAL GAZETESİ:

Eski imam öldürüldü cemaat katili linç etti

Bayram Ali Öztürk camide bıçaklandı. Zanlı linç edildi. Cemaat lideri de zanlının kargaşada öldüğünü kabul etti. Emniyet’in bilgi notunda ise linçten söz edilmedi.

Fatih’teki Nakşibendi İsmailağa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden emekli imam Bayram Ali Öztürk, dün sabah namazından sonra cemaatin gözleri önünde bıçaklanarak öldürüldü. Bıçaklı saldırıyı düzenleyen Adıyaman Kâhta doğumlu 27 yaşındaki Mustafa Erdal ise camidekiler tarafından linç edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, olaydan sonra yaptığı açıklamada lince dair bilgi vermezken, zanlının kafasını mihraba vurduktan sonra ölü bulunduğunu söyledi.

AKŞAM GAZETESİ:

Tarikat camisinde infaz ve linç


Saldırgan Erdal’ın kardeşi Yakup Erdal, ’Ağabeyim iki yıldır bu camide yapılan sohbetlere katılıyordu. İki aydır psikolojisi bozulmuştu. Uyuyamıyordu. Sürekli ’cinci hoca’ arıyordu. Cesedini gördüm. Kafasında ezikler vardı’ dedi.


Altı yıl önce Nakşibendi Şeyhi Mahmut Hoca’nın damadı imam Hızır Ali Muratoğlu’nun öldürüldüğü Fatih Çarşamba’daki İsmailağa Camii’nde dün bir kez daha dehşet dakikaları yaşandı. Sabah namazının hemen ardından cemaatle sohbet eden imam Bayram Ali Öztürk (55), Mustafa Erdal adlı saldırganın bıçak darbeleriyle ağır yaralandı. Cemaat, saldırgan Erdal’ı linç etti. İmam Öztürk, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Emniyet ise, Erdal’ın başını minbere vurduğunu ve ölü bulunduğunu açıkladı

GÜNEŞ GAZETESİ:

Lübnan’a kendi çocuklarınızı gönderin

Acımızı hissedemezsiniz. Çünkü bir bakan, bir vekil çocuğu ölmedi o dağlarda. Kandil’e gidemeyenlerin Lübnan’da ne işi var?

Önceki gün şehit düşen 7 vatan evladının cenazelerinde gözyaşı ve öfke sel oldu. Hakkari’deki çatışmada şehit düşen bilgisayar mühendisi Asteğmen Burak Okay’ın anne ve babasının öfkesi Lübnan’a asker göndermeye hazırlanan siyasileri hedef alıyordu.

TÜRKİYE GAZETESİ

Yüreğimiz yanıyor

Gönül, şunları kaydetti: “Buna asimetrik mücadele diyoruz. Belki bunları yapanlar bir ülke değil, bir gruptur, bir başka ülkenin aletidirler.

Terör örgütü PKK’nın hain saldırı ve tuzakları sonucu şehit düşen askerlere çok şey borçlu olduklarını belirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Her şehit yüreğimize düşmüş bir ateştir” dedi. Bakan Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, AK Parti Kocaeli İl Yönetim Kurulunca düzenlenen kahvaltılı toplantıya katıldı. Gönül, toplantı öncesinde bir gazetecinin terör örgütünce şehit edilen askerlerle ilgili sorusu üzerine, büyük üzüntü içerisinde olduklarını belirtti.


YENİ MESAJ GAZETESİ:

Bakanlık neden müdahale etmiyor?

Sağlıkta 10 trilyonu bulan yolsuzlukta zamanaşımına az bir zaman kaldı ancak, Sağlık Bakanlığı davaya hala müdahil olmadı.

29 ilaç firmasının Sağlık Bakanlığı’nı trilyonlarca lira zarara uğratmasıyla ilgili davada zamanaşımının dolmasına 2 yıl kaldığı halde Bakanlıktan şimdiye kadar bir başvuru yapılmadı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, 2 yıl içinde dava açılmazsa, davanın düşeceğini ve devletin 10 trilyonu bulan alacağını tahsil edemeyeceğini söyledi. Nazmi Okumuş, Sağlık Bakanlığı’nın 29 ilaç firmasının yurtdışından ithal ettiği ilaçları fahiş fiyatla devlet kurumlarına sattığı şeklindeki suç duyurusu üzerine soruşturma başlatmıştı. Soruşturma başlatılanlar arasında Roche firması ve Sağlık Bakanlığı bürokratları da vardı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:

Erdoğan avantajımız

Eğer Türkiye’de değişim yaşanmasaydı, büyük ölçüde KKTC’de de değişim yaşanmazdı. Sayın Erdoğan’ın politikasının Türkiye’de egemen olması bizim çok fazla işimize yaradı.

Benim Kıbrıs Türk halkının veya Türkiye’nin çıkarlarını rencide edeceğime dair kaygı taşınmıyor bugün. Bazılarında hala ’güvensizlik’ varsa o da bir vehimdir. Vehimleri aşmak kolay olmuyor. Ben kendimi biliyorum. Kıbrıs’ta yürüttüğüm politika sadece Kıbrıslı Türklerin değil Türkiye’nin de önünü açacak bir politikaydı. Muhalefetteyken söylemiştim; gün gelecek Türkiye bu politikayı takdir edip bana da teşekkür edecek. O gün yakındır.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:

Hangisi doğru

BM: Gücün komutanına silahsızlandırma yetkisi verilebilecek

Sezer: BM kararı iyi niyetli değil. Bizim hiçbir ulusal çıkarımız yok.

Erdoğan: Silahsızlandırma gibi bir görevimiz yok. Öyle olursa çekiliriz


asker gönderme tezkeresi yarın Meclis’te oylanacak. Ancak kritik oylamaya bir gün kala kafalar iyice karıştı. İktidar ve muhalefetten gelen birbirinden farklı açıklamalar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ’Karşıyım’ çıkışı ve Birleşmiş Milletler’in belgelerinde geçen ’şifreli’ cümleler, milleti de, tezkereyi oylayacak vekillerini de gerdi. Türkiye ve Mehmetçik için bu kadar hayati olan karar öncesi, ’Kim doğru söylüyor’ tartışması başladı. Yapılan açıklamalar ise BM’nin belgeleri gibi şifreli.

FOTOMAÇ GAZETESİ:

Yıkamazlar

"F.Bahçe’de yeni bir polemik başladı: "Alex, Kezman’a pas atmaz, Deivid’i besler. Kezman, Anelka gibi olur." Yöneticiler ise yeni komplo teorilerisine gülüyor."

"Kanarya’nın yeni kadrosu, Beylerbeyi ile yapılan hazırlık maçında sahne aldı. Milli oyunculardan yoksun takımda Türk vatandaşı Aurelio dışındaki yapancıların hepsi forma giydi. F.Bahçe maçı 5- kazandı, Deivid iki gol attı.


FANATİK GAZETESİ:

Panik yok

Zico, Kiev hüsranı ve Sakaryaspor yenilgisi sonrasında F.Bahçe taraftarına umut dolu mesajlar yolladı: ’Takımım kısa sürede toparlanacak’

Hedefteki adam konuşuyor

Önce, Dinamo Kiev yenilgisi ve Şampiyonlar Ligi rüyalarının erken bitişi... Sonra, Süper Lig’in 4. haftasında alınan beklenmedik Sakaryaspor yenilgisi... Fenerbahçe Yönetimi ile anlaşma imzaladığı günlerde, “Yeteri kadar tecrübesi yok” denilerek eleştirilen Zico, şimdilerde de sahaya sürdüğü kadro, yaptığı değişiklikler ve uygulattığı oyun stratejisi nedeniyle hedefte... Monaco’da yapılan Golden Foot zirvesi dönüşünde FANATİK’e konuşan Brezilyalı çalıştırıcı, Sarı-Lacivertli taraftarlara umut dolu mesajlar gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious