Gazete manşetleri

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Lübnan’a barış gücü, bilmeceye dönüştü

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırıları sürerken, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 15 ülke bugün Roma'da konuyu masaya yatırıyor.

Lübnan'a uluslararası güç gönderilmesi ise bilmeceye döndü. Gücün ne zaman gönderileceği ve kimlerden oluşacağı, Hizbullah'ı silahsızlandırmanın hedefler arasında yer alıp almayacağı ve Birleşmiş Milletler ile NATO'nun nasıl bir rol üstleneceği hâlâ belirsizliğini koruyor. Amerika'nın yanı sıra Hollanda ve İngiltere'nin asker göndermeye sıcak bakmadığı belirtiliyor. İsrail'in zikrettiği ‘NATO gücü’ konusunda da netlik yok. Zaman'a konuşan NATO yetkilileri, Roma'daki toplantının sonucunu görmeden herhangi bir adım atmayacaklarını kaydetti. Şimdiye kadar ne İsrail ne de Lübnan'ın İttifak'ı göreve çağırdığını belirten diplomatik kaynaklar, “Washington'da bazıları NATO'nun muhtemel görevinden bahsediyor; ancak ABD'den resmî bir talep gelmedi.” dedi.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Maganda fetvası

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, üniversite öğrencisi Sezin Aksoy ve 22 yaşındaki Şerife Şenel’in ölümüyle bir kez daha gündeme gelen maganda kurşunuyla ölümlere, "Düğünlerde, kutlamalarda, havaya kurşun sıkmak dinen günahtır" sözleriyle tepki gösterdi.

Bir arkadaşının da maganda kurşunu ile öldüğünü açıklayan Bardakoğlu, fetvasında, "Hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın, özellikle kamusal etkinliklerde, düğünlerde, pikniklerde, maç sonrası gösterilerinde silah kullanarak neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz? Bunlar, gösteriş merakı ve sözüm ona erkeklik gösterisinden başka bir şey değildir. Türkiye’nin bazı kesimlerinin şarklılığıdır, geriliğidir" dedi.

SABAH GAZETESİ:
Barış Gücü için 5 şart

Türkiye, Lübnan için asker isteyen ABD Dışişleri Bakanı Rice'a "Mehmetçiği ateşin ortasına atmayız" diye 5 koşul iletecek.

Dışişleri Bakanı Gül ile ABD'li meslektaşı Rice bugün Roma'daki 'Lübnan zirvesi'nde bir araya gelecek. Zirvede Güney Lübnan'a konuşlandırılması düşünülen barış gücünün yapısı görüşülecek. Rice, Türkiye'den Lübnan'a asker göndermesini talep edecek. Çokuluslu bir güce katkıda bulunmaya sıcak bakan Dışişleri "Mehmetçiği ateşin ortasına atmayız" diyerek beş şartı öne sürecek.

1- Güç BM kararına dayansın.
2- Ateşkesin ardından TBMM kararı.
3- Başka bir görev verilmesin.
4- Çatışma ortasına gidilmesin
5- Taraf imajı yaratılmasın.

MİLLİYET GAZETESİ:
Yeni bir Ortadoğu

Rice, Kudüs'te 'Kalıcı çözüm, barış kuvvetlerini ve demokrasiyi kuvvetlendiren çözüm olacaktır. Yeni bir Ortadoğu istemeyenlere bizim galip geleceğimizi söylemenin zamanı geldi' dedi.

İsrail-Lübnan krizine diplomatik çözüm arayışları çerçevesinde Ortadoğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le görüşmeden önce yaptığı açıklamada, "Yeni bir Ortadoğu'nun zamanının geldiğini" söyledi.

Rice, "Aşırıcı güçlerin her istediklerinde roketlerini ve ellerindeki imkânları kullanarak masum hayatları esir alabildiği eski duruma geri dönemeyiz. Üç hafta, üç ay ya da altı ay sonra aşırılar barış ortamını istikrarsızlaştırdığında buraya geri gelmek istemiyorum" dedi.

"Kalıcı çözüm, bölgedeki barış kuvvetlerini ve demokrasiyi güçlendiren çözüm olacaktır. Bu bölgenin halkı, İsrailliler, Lübnanlılar ve Filistinliler çok uzun zaman boyunca korku, terör ve şiddetle iç içe yaşadılar" diyen Rice, "Yeni bir Ortadoğu'nun zamanı geldi. Yeni bir Ortadoğu istemeyenlere, onların değil bizim galip geleceğimizi söylemenin zamanı geldi" ifadesini kullandı.

TAKVİM GAZETESİ:
Açık organ pazarı

TCK'daki açık, 2'nci el organ ticaretini patlattı Başta kart mağduru on binler organını satıyor.

Organ satışı yasak. Cezası 5 yıldan başlıyor. Ancak, istisnası var. Yeni TCK'nın 92'nci maddesi "Organ satanın ekonomik durumuna bakıp cezada indirim yapılabilir, hatta ceza verilmeyebilir" diye düzenlenince, olanlar oldu.

Yüzlerce internet sitesi kuruldu. Parasız, pulsuz, çaresiz on binlerce insan böbreklerini, organlarını bu açık pazarda satışa sürdü. Kurulan borsada, böbrekler ihtiyacın aciliyetine göre 15 ila 35 bin YTL arasında alıcı buluyor. Böbrek tacirlerinin ipliğini defalarca pazara çıkartan usta gazeteci Uğur Dündar, Takvim'e yaptığı açıklamada, "Milyonlarca doların döndüğü yasa dışı bir rant sektörü oluştu. Yoksul insanlar sömürülüyor" dedi.

RADİKAL GAZETESİ:
'Yeni bir Ortadoğu' böyle mi kurulacak?

400'ü aşkın kişi öldü, 2 bine yakın kişi yaralandı, yüz binlerce Lübnanlı evsiz. ABD Dışişleri Bakanı Rice'a göre bunlar yeni Ortadoğu'nun doğum sancısı.

AKŞAM GAZETESİ:
PKK’ya çuval operasyonu

Washington’ın PKK’ya karşı “aktif önlem” planı belli oldu. Pentagon’un ince stratejisinde ilk hedef lider kadro. Öcalan gibi, örgütün üst düzey yöneticileri yakalanarak Ankara’ya teslim edilecek. Kıskaçtaki öncelikli isimler Karayılan ile Bayık İkinci etapta ise Bağdat’tan kalkan uçaklar Kandil Dağı’nı bombalayacak. Türk askeri operasyona katılmayacak, sınırı tutacak. ABD bu adımlarla “çuval” olayıyla bozulan imajını düzeltmeyi ve TSK’yı bölgeden uzak tutmayı hesaplıyor.

Abdullah Öcalan’ı “paketleyerek” sempati toplayan ABD, şimdi de PKK’nın önde gelen liderlerini ele geçirerek Türkiye’ye teslim etmeyi planlıyor. Washington böylece Türk askerine çuval geçirme olayı ve sınır ötesi operasyona vize vermemesi nedeniyle kamuoyunda bozulan imajını düzeltmeyi hesaplarken, Türkiye’yi de Kuzey Irak’tan uzak tutmuş olacak.

STAR GAZETESİ:
İsrail azdı

Lübnan’a sivil-asker ayrımı gözetmeksizin saldıran İsrail, hava saldırılarından sonra şimdi de ülkenin güney bölgelerini işgale hazırlanıyor. Dün 4 BM görevlisi, İsrail saldırısında öldü.

İsrail’in, Lübnan’a yönelik saldırıları 15’inci gününe girdi. Son kayıplarla birlikte, İsrail’in 2 haftadır süren saldırılarında ölen Lübnanlıların sayısı 391’e yükseldi. Dün akşam İsrail jetlerinin Hiam bölgesine yaptığı bombardımanda 4 Birleşmiş Milletler (BM) görevlisi hayatını kaybetti. BM görevlilerinin Avusturya, Kanada, Çin ve Finlandiya uyruklu olduğu açıklandı. İsrail uçakları ayrıca Hizbullah’ın çalıştığı banka ve mali kuruluşları da hedef aldı. Hizbullah’ın İsrail’e yönelik roket saldırılarında ise toplam 41 İsrailli öldü.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Dekana aşk tuzağı

Dekan Berçin, yaklaşık bir yıl önce internette kendisini tekstil firmasında yönetici olarak tanıtan Z.Ö ile tanıştı. Muhabbet kısa sürede yakınlaşmaya dönüştü.

Karşılıklı resimler gitti geldi ve Dekan Berçin ''İşte aradığım kadın bu!' deyip evlenme teklif etti. Z.Ö. teklifi kabul etti. Ancak Dekan Berçin'in 'Birbirimizi görelim artık' teklifini 'Beynimde tümör çıktı lenf kanseriyim. Bu halimle karşına çıkamam' diye kabul etmedi. Yüreği parçalanan Dekan da zavallı (!) kadına tedavi için para göndermeye başladı. Gönderdiği para 135 milyarı bulunca içine kurt düşen Dekan polise gitti. Bursa'da yaşayan Z.Ö. bulununca dekan yıkıldı. Çünkü kendisine gönderilen resimle kızın hiç alakası yoktu. Bir erkekle birlikte yaşıyordu. Turp gibi sağlıklıydı ve paralarını afiyetle yemişti.

TÜRKİYE GAZETESİ :
NATO’ya terör çağrısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO’nun Afganistan’da olduğu gibi teröre karşı mücadelede Kuzey Irak’ta da devreye girmesi gerektiğini söyledi. Tatilini geçirdiği Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı Ekinlik Adası’nda gazetecilerle sohbet eden Erdoğan, “NATO’nun Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesine sıcak bakılmadığı yönünde bir açıklama yapıldı. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?” yönündeki soru üzerine, başından beri bir şeyi söylediklerini ve bunun üzerinde çok fazla konuşulacak bir konu olmadığını ifade etti.

Ülkenin çıkarlarını zedeleyen bir sürecin söz konusu olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Eğer teröre karşı dünyada bir ortak mücadele platformu oluşmuyorsa, NATO nasıl Afganistan’da teröre karşı bir ortak mücadele için devreye girdiyse, 2 kez ISAF komutasını Türkiye orada ele alıp üstlendiyse, NATO burada da aynı görevi yerine getirmek durumundadır. Bütün uluslararası kurallar neyi gerektiriyorsa, bunu yerine getiriyoruz. Geçenlerde sayın Bush’a açtığım telefonda kendisine anlattım: ‘Irak’ta artık bir meşru hükümet vardır. Siz de bunu kabul ediyorsunuz, biz de. Bu hükümet, terör gruplarına güvenli bir ortam oluşturmamalıdır ve ülkesinden çıkarıp atmalıdır. Çıkarıp atmadığı zaman biz, üçlü olarak bu işi yaparız. Yapılmadığı takdirde de, başımızın çaresine bakarız. Çünkü bizler kalkıp da 3 günde 15 yavrumuzun şehit edildiği böyle bir gelişmeye seyirci kalamayız.’ Son görüşmemizde de, ‘Hiç endişe etmeyin, bunun mücadelecesini beraber vereceğiz. Göreceksiniz’ dediler. Şu anda bunun çalışmalarını yapıyoruz. Bu konuyla ilgili olarak da, yetkili kurum ve kuruluşlarımıza gerekli talimatı verdik.”

YENİ MESAJ GAZETESİ:


Siirt’in Eruh ilçesinde ABD, Avrupa Birliği ve İsrail’in taşeronluğunu yapan bölücü terör örgütü PKK’ya karşı vatan savunması yürüten 7 asker ile bir korucu şehit düştü.

Önceki gece Eruh ilçesine bağlı Dağdöşü köyü kırsal kesiminde arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri, kalabalık bir grup teröristle sıcak temas sağladı. Burada çıkan çatışmada 8 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Havanın aydınlanmasıyla birlikte Kobra helikopterleri PKK’lıların kaçtıkları yöne doğru olan alanı yoğun biçimde bombaladı. Sikorsky helikopterleri de, teröristlerin kaçış güzergahlarını kesmek amacıyla stratejik bazı noktalara özel eğitimli komando timleri indirdi. Çok sayıda korucunun da katıldığı operasyon aralıksız sürüyor.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Salkımlı vahşet

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in Lübnan’da sivillere yönelik parça tesirli salkım bombası kullandığı yolunda kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayımladığı raporda, geçen hafta bir köye yönelik top saldırısında bu tür cephane kullanıldığı, olayda bir kişinin öldüğü, yedisi çocuk 12 kişinin yaralandığını yazdı.

Örgütün genel direktörü Kenneth Roth, bu tür silahları kullanmanın kabul edilemeyecek denli yanlış ve güvenilmez olduğunu belirterek yoğun nüfusun bulunduğu yerlere yöneltmemek gerektiğini savundu.
İsrail ordusu ise salkım bombasının uluslararası hukuka uygun olduğu cevabını verirken, olayı soruşturduğunu açıkladı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Tahliye gemisine İsrail tacizi

Lübnan’daki ölümden kaçanları taşıyan Türk feribotunun önü kesildi, ateş edildi, bekletildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tahliye işlemlerinde kullanılan İzmit Belediyesi'nin Akçakoca Deniz Otobüsü'nün dün gece Beyrut’tan Magosa’ya seferini yaparken taciz ateşi açılarak durdurulduğunu ve sabaha kadar bekletildiğini, taciz ateşinin gemiye ya da personeline isabet etmediğini açıkladı.

EVET GAZETESİ:
İnsanlık dışı olay

Kasap İsrail’in gözü döndü. Beyrut’tan sivilleri taşıyan Akçakoca deniz otobüsüne saldırdı. Sabaha kadar bekletti... HADDİNİ BİL

Türkiye, dünyaya insanlık dersi veriyor: Lübnan’daki yabancıların tahliye edilmesi için tüm imkanlarını seferber ediyor. İsrail ise dünyaya barbarlık dersi veriyor. Çolukçocuk herkesi öldürdüğü yetmezmiş gibi, bir de sivilleri taşıyan gemilere ateş ediyor. Son hedef Türkiye’den giden Kocaeli Belediyesi’ne ait Akçakoca deniz otobüsü oldu. İsrail hücumbotları, sivilleri Magosa’ya getiren Akçakoca’ya ateş açtı. Durdurdu. Yetmedi, sabaha kadar bekletip insanları sorguladı. Türkiye devreye girdi, sorun çözüldü.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Carlos’un sırrı

F.Bahçe, Brezilya'dan istediği, "Marco Aurelio hiç milli olmadı" yazısını federasyonumuza verdiği an Roberto Carlos'a imza attıracak, iş bitecek.

Kanarya'nın 100. yıl bombasını patlatmak için neden beklediği anlaşıldı... Anelka'nın sürpriz bir kararla bugünkü Torshavn maçı kadrosuna alınmasıyla F.Bahçe'nin yabancı hakkı doldu. Bu durumda Aurelio'nun Türk statüsünde sayılmasının kesinleşmesinin ardından Real Madrid'li oyuncuya imza attırılacak. Vatandaş olan ve Mehmet adını alan Aurelio için F.Bahçe, Brezilya Federasyonu'na, "milli olmadı" belgesi için başvurdu. Belge geldiği gün Aurelio, Türk statüsünü kazanacak, Carlos'un da yolu açılacak.

FANATİK GAZETESİ:
Gala gecesi

F.Bahçe, Zico’nun yönetiminde bu akşam 21.00’de Kadıköy'de ilk resmi maçına çıkıyor. Şampiyonlar Ligi 2. ön elemesinde rakip; B36 Torshavn

Rakibi asla küçümsememek gerektiğini söyleyen Zico, “Büyük takımları büyük yapan ciddiyettir” dedi. İlk kupa deneyimini bu gece yaşayacağını belirten Brezilyalı hoca, “Önemli bir kulvar” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious