Gazete manşetleri

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Lübnan’a yardım eli

İsrail’in 17 gün önce Lübnan’a saldırmasıyla başlayan insanlık dramı tüm şiddetiyle sürerken, Türkiye’deki yardım kuruluşları seferber oldu.

Gerek resmî gerekse sivil kuruluşlar Lübnan’a yardımda adeta birbirleri ile yarışıyor. Türk Kızılayı iki TIR dolusu yardım malzemesini Lübnan’a sokarken, Deniz Feneri ile İnsanî Yardım Vakfı da (İHH) yardımlarını bölgeye götürdü. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yaklaşık 40 Lübnanlı böbrek hastası çocuk için hemodiyaliz malzemelerini Beyrut’a ulaştırmaya çalışıyor. Başta Hak-İş olmak üzere sendikalar da mali yardım topluyor. Kimse Yok mu Derneği daha önceden başladığı Filistin’e yardım kampanyasına Lübnan’ı da ekledi. Dernek, yardımları nakit olarak toplayıp bölgeye gıda ve barınma amaçlı malzemeler gönderecek.

HÜRRİYET GAZETESİ::
Müdür odasında taciz sahneleri

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin görevden alınan eski müdürünün kız öğrencilere yönelik cinsel istismar iddiaları, Ankara’yı karıştırdı.

Bir kız öğrencinin suç duyurusu ile adliyeye intikal eden olayda, Bakanlığın müfettişleri de soruşturma başlattı. Ancak görevden uzaklaştırılan müdürün, açığa alınmak yerine, bir başka okula edebiyat öğretmeni olarak atanması tepki çekti.

OLAY, iki kız öğrencinin başlarından geçenleri sınıf öğretmenlerine anlatmasıyla ortaya çıktı. Öğretmenlerden birinin savcı eşi, öğrencilere yol gösterdi ve olay yargıya intikal ettirildi.

SABAH GAZETESİ:
Havaya bile sıksan bir yıl

Yargıtay, havaya ateş açan magandalara, ölen ya da yaralanan yoksa bile, bir yıl hapis cezası verilmesini istedi.

Antalya Çobanlar Köyü’ndeki düğünde havaya ateş eden Selahattin Yiğit’in eylemini yerel mahkeme basit bir rahatsız etme eylemi olarak değerlendirdi. 1 YTL 179 Yeni Kuruş ödeyen Yiğit’in davası düştü. Savcı temyize gitti, Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi kararı bozdu.

Yargıtay, ölüm ya da yaralama olmasa bile, sanık Yiğit’in "halk arasında korku, kaygı ve panik yaratabilecek biçimde havaya ateş etme" suçundan yargılanmasını istedi. Yeni TCK’nın 177. maddesi, bu suça üç ay ile bir yıl hapis cezası öngörüyor.

MİLLİYET GAZETESİ:
Peker maçı nasıl bağladı&

Rizespor’un Sebatspor’la 2004’te oynadığı maçın ardından Vedat Peker’in bir gazeteciyle yaptığı telefon görüşmesi, karşılaşmada Yılmaz Vural’ın bilgisi dışında ’bir şeyler yaşandığını’ ortaya koyuyor.

Sedat Peker’e yönelik "Kelebek operasyonu" davasındaki telefon kayıtları, 2004’te oynanan ve Çaykur Rizespor Teknik Direktör Yılmaz Vural’ın istifasıyla sonuçlanan Çaykur Rizespor-Akçaabat Sebatspor maçına da "şike" gölgesi düşürüyor. Maçtan sonra Çaykur Rizesporlu futbolcular ve yöneticiler, Vural’ı hedef gösteren açıklamalar yapsa da dosyadaki kayıtlarda Çaykur Rizespor Futbol Şube Sorumlusu Vedat Peker ve futbolcuların yaptıkları görüşmeler dikkat çekiyor.

TAKVİM GAZETESİ:
Açık Lise kapandı

800 bine yakın öğrencinin bulunduğu açık liselerde skandal bitmiyor. ÖSS’yi kazananlar mezun olamıyor.

ay önce bilgisayar sistemi çöktüğü için öğrenciler kayıt yenileyemiyor ve sınav sonuçlarını öğrenemiyor. Sınavlarda bir dersin soruları unutuluyor, sınav sonuçları aylardır açıklanmıyor. Üniversite sınavını kazananlar, hâlâ mezun olup olmadıklarını bilmiyor.

OKS’yi kazanan öğrenciler, tercihlerini devlet okullarından yana kullandı. Özel okullara ayrılan 8 bin 597 kontenjanın bin 955’i doldu. Meslek lisesi mezunları, bölümlerinin yüksekokuluna sınavsız kayıt yaptıracak. Revaç gören okullar ise bilgisiyar programcılığı ve bankacılık.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Ateşkes olursa asker göndeririz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan’a yerleştirilmesi konusunda üzerinde tartışılan istikrar gücüne, ateşkesin sağlanması durumunda Türkiye’nin de katkıda bulunabileceğini söyledi.

Erdoğan, Amerikan CNN televizyonunda Larry King’in sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin bu güce katkısı konusundaki bir soru üzerine, “ABD, Türkiye’yi bu yönde sorumluluk almaya davet etti. Mevcut duruma bakarsak elbette bu görevi yerine getirmemiz gerektiğini hissediyoruz. Mevcut şartlarda orantısız bir güç kullanımına tanık oluyoruz. İnanıyoruz ki, bir istikrar gücünün varlığı çok önemli olacak” dedi. Erdoğan, böyle bir gücün görevini yerine getirmesi durumunda ateşkesin sağlanabileceğini kaydetti ve “Bir kez ateşkes sağlandıktan sonra Türkiye bu güce katılabilir. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Roma’daki toplantıda, Türkiye’nin bu konumunu ifade etti” diye konuştu.

RADİKAL GAZETESİ:
Asker soruşturma açtı yargı ve siyaset suspus

Emekli Korgeneral Tokat’ın ’Hâkimleri hizaya getirmek amacıyla bomba attırdım’ itirafına yargının zirvesi tepkisiz. Hükümet ve partiler de duymamış gibi yapıyor.

Güneydoğu’da görevliyken hâkimleri hizaya sokmak amacıyla evlerinin yakınlarına bomba attırdığını itiraf eden emekli Korgeneral Altay Tokat hakkında Genelkurmay Başkanlığı soruşturma başlattı.
Yargının zirvesini oluşturan Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Yargıtay Başkanlığı’ndan herhangi açıklama gelmemesi dikkat çekti, Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok da "bu şeye müdahil olmak istemiyorum" demekle yetindi.

AKŞAM GAZETESİ:
Glock pazarı

Kuzey Irak’tan getirdikleri Glock, Walther ve Kalaşnikof silahları satmaya hazırlanan 3 kişi Ataköy’de yapılan operasyonla yakalandı. Operasyon sırasında zanlılar silahlardan bazılarını şeker çuvalının içinde 5. kattaki daireden aşağı attı.

Ataköy’de yaşanan olayda 155 Polis İmdat ihbar hattına gelen bir telefon polisi harekete geçirdi. İhbarda kendilerini “Kürt mafyası” olarak tanıtan bazı kişilerin silah satmak istedikleri belirtiliyordu. Yaklaşık 15 gün süren takibin ardından Ataköy’deki daireye Özel Harekât Timleri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda polisle operasyon düzenlendi. Polislerin kapıya dayanması üzerine içeride bulunan silah kaçakçıları şeker çuvallarının içine koydukları silahları apartmandan aşağı attı.

STAR GAZETESİ:
Önce ateşkes sonra asker

Başbakan Erdoğan’ın Dolmabahçe’de verdiği yemekte ben de vardım. Türkiye’nin sıcak iç ve dış gündemine ilişkin pek çok konu konuşuldu.

İstanbul, Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı’nın devamı sayılabilecek bir bina Başbakan için çalışma mekanı olarak düzenlenmiş. Bu binanın özgün biçimi aynen korunarak her türlü iletişim imkanı sağlanmış. Kendisini ziyaret edenlerin, ofisteki çalışma şartlarını mükemmel bulmasından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olağanüstü keyifli göründü

GÜNEŞ GAZETESİ:
ABD kimi vuracak?

İngiltere’nin ülke dışındaki en büyük üssü olan Ağratur’da savaş düzeyinde alarma geçildi.

Güney Kıbrıs’taki üsse ABD ordusuna bağlı binlerce asker sevkedildi. Deniz piyadelerinin konaklaması için de binlerce çadır kuruldu.

Savaş uçaklarıyla gemiler de Rum kesimindeki İngiliz üslerine geldi. Çok sayıda uçağın iniş kalkış yaptığı bölgedeki hareketlilik ve sıkı denetim Rumları rahatsız etmeye başladı. Rum basını olayı ’Savaş hazırlığı’ diye verdi.

Bölgede yaşayan Rumlar ’Üsde ABD’liler her zaman vardı. Ama şimdi benzeri görülmemiş bir durum yaşanıyor’ derken Güney Kıbrıs basınında bu hareketlilik ’Hiç normal ve hayra alamet değil’ şeklinde yorumlandı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Eğitim zayiatı var mı Paşa?

Memurları ’hizaya getirmek’ için evlerinin yakınına bomba attırdığını itiraf eden emekli Korgeneral Altay Tokat hakkında Genelkurmay Başkanlığı soruşturma başlattı. Tokat Paşa ise bombaları ’eğitim’ amacıyla attırdığını iddia ederek durumu kurtarmaya çalışıyor.

Genelkurmay Başkanlığı, emekli Korgeneral Altay Tokat’ın açıklamaları konusunda soruşturma başlattı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, "Emekli Korgeneral Altay Tokat’ın önce haftalık bir dergide yayınlanan ve müteakiben diğer bazı basın yayın organlarında da yer verilen açıklamaları ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’nca soruşturma başlatılmıştır" denildi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Bu ne iş?

Türkiye PKK’ya karşı sınır ötesi operasyon düzenleyemezken, Afganistan’a asker gönderme konusunda son derece arzulu davranıyor. Afganistan’daki personel sayısını 900’a çıkartılıyor!

Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (UGYK/ISAF) harekatı kapsamında Türkiye, Fransa ve İtalya’nın müşterek liderliğinde oluşturulacak olan Kabil Bölge Komutanlığı, 6 Ağustos’ta göreve başlayacak.

Kabil Bölge Komutanlığında Türkiye, Fransa ve İtalya’nın birer piyade taburu ile katılması öngörüldüğünden, halen Afganistan’da görev yapmakta olan Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı tabur seviyesine çıkarılacak. Şu anda 260 personelle Afganistan’da görev alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yeni görevlendirilecek 640 personelle asker sayısını 900’e yükseltecek.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Söyletenler utansın

Şehit Binbaşı’nın yüreği yanık annesi, cenazede isyan etti: Olan bize oldu, ateş düştüğü yeri yaktı, içim ağlıyor.

Bingöl’ün Genç İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin döşediği mayına basarak şehit düşen Bingöl Jandarma Özel Harekât Taburu Komutanı Binbaşı Adil Karagöz’ün memleketi Osmaniye’de düzenlenen cenaze töreninde olaylar çıktı. Cenaye katılan yaklaşık 10 bin kişi, kortej güzergâhında bulunan DTP il binasını taş yağmuruna tuttu. Polis, öfkeli kalabalığı havaya ateş açarak yatıştırmaya çalıştı. Şehit yakınları gözyaşlarına boğulurken, dede 80 yaşındaki Halil Karagöz "Şehit torunumun üniformasını giyip, onun yerine teröristlerle çarpışmaya hazırım" dedi.

EVET GAZETESİ:
Kıbleyi şaşırdılar

Ah benim canım Türkiyem. İzmir Aliağa Mezarlığı’ndaki kabirler farklı yönlere bakıyor. Başkan isyanda, müftü ise “cahillik” diyor.

Mezarlıktaki kabirlerin kimi doğuyu, kimi batıyı, kimi güneyi, kimi de kuzeyi gösteriyor. Belediye Başkanı Tansu Kaya, manzara karşısında şaşkın... “Kimi hanyaya, kimi Konya’ya bakıyor. Mezarlıklar yön göstericidir. Buraya gelen insan ömrü billah yönünü bulamaz. Düzelteceğiz” diye alaylı konuştu. Müftü Osman Canbolat da, mezarların farklı yönlere bakmasının “bilmemezlikten” kaynaklandığını söyledi. Müftü, “Düzeltilmek için mezarların açılması caiz değildir” diye konuştu. Mezarlıklar Müdürü Hüseyin Sarıkaya ise, “Yön sapması gelenekle ilgili. Ailelere müdahale etmiyoruz” dedi.

FANATİK GAZETESİ:
Çok ballıyız

Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Milan, Liverpool, Arsenal, Valencia, Ajax gibi ekiplerle eşleşme tehlikesiyle karşı karşıya olan Fenerbahçe, çekebileceği en iyi kurayı çekti.

Seribaşı Galatasaray’ın Devler Ligi yolu açık. UEFA’daki eşleşmeler de gönlümüze göre. Hem Trabzonspor hem de Kayserispor bu turu geçebilecek güçte. Masada kazandık, şimdi sıra sahada.

Fenerbahçe-(Dinamo Kiev–Metalurgs Liepajas)
Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu: İlk maç 8-9 Ağustos (Deplasman) Rövanş 22-23 Ağustos (Kadıköy)

Galatasaray-(Mlada Boleslav-Valeranga)
Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu: İlk maç 8-9 Ağustos (Ali Sami Yen) Rövanş 22-23 Ağustos (Deplasman)

Trabzonspor-Apoel
UEFA Kupası 2. ön eleme turu: İlk maç 10 Ağustos (Deplasman) Rövanş 24 Ağustos (Avni Aker)

Kayserispor-Tiran
UEFA Kupası 2. ön eleme turu: İlk maç 10 Ağustos (Deplasman) Rövanş 24 Ağustos (Kayseri)

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Ezer geçeriz

G.Saray, Boleslav-Valerenga; F.Bahçe, Liepaja-Dinamo Kiev maçında turu geçecek takımla eşleşti. UEFA Kupası’nda Trabzonspor, Apoel; Kayseri de Tiran ile eşleşti.

Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda ve UEFA Kupası 2. ön eleme turunda tam dişimize göre rakiplerle eşleştik... Kura çekiminde seri başı olan ve 1. torbadan kuraya giren Galatasaray, Mlada Boleslav (Çek Cumhuriyeti)-Valerenga (Norveç) maçında turu geçecek takımla karşılaşacak. Cimbom’un muhtemel rakipleri arasındaki ilk maç, 3-1 Çek temsilcisinin üstünlüğü ile bitmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious