Gazete manşetleri

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SABAH GAZETESİ:
PKK'yı dağdan indirme planı

PKK'yı bitirmek amacıyla uygulamaya konan bu en kapsamlı proje ile bir yandan Barzani ve Talabani'yle yapılan gizli temaslar, diğer yandan önde gelen Kürt kökenli siyasiler aracılığıyla PKK silah bırakmaya zorlanıyor.

Türkiye, yaklaşık 1 yıldır, kapalı kapılar ardında Kuzey Irak'lı Kürt gruplarla sürdürülen çok gizli temaslar sonucu, PKK'yı dağdan indirmek için çok boyutlu bir plan geliştirdi. PKK'yı silah bırakmaya zorlayarak "Akan kanı durdurmayı" hedefleyen gizli plan, Çankaya ve MGK'nın da onayıyla devletin çeşitli kurumları tarafından sessiz sedasız uygulamaya kondu.

HÜRRİYET GAZETESİ::
Siviller toplandı asker yetiştirdi

Geçen cuma gününden beri Türkiye’de neler yaşandı, yardım malzemesini kimler nasıl ulaştırdı. İşte hikâyesi:

Beyrut’tan gönderilen ’imdat çağrısı’nı Fransa’da duyan Prof. Dr. Dilaver Ergin, Sınır Tanımayan Hekimler Örgütü’ne bağlı olarak çalışan Dünya Nefroloji Derneği Böbrek Afetleri Yardım Komisyonu’nun Fransa temsilcisi.
Prof. Ergin, derneğin Türkiye koordinatörü olan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever’i telefonla aradı. Sever de durumu hemen Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk’e bildirdi.

ZAMAN GAZETESİ:
İlköğretime medya dersi geliyor

RTÜK Başkanı Zahid Akman, yeni projelerini anlattı: Önümüzdeki dönemde okullarda medya dersi okutulacak; televizyonun mesajlarına karşı çocuklar bilinçlendirilecek. Türkçeyi kötü kullananlara yaptırım geliyor.

Televizyonculuktan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı’na geçen Zahid Akman, görevinde bir yılı geride bıraktı. İcraatlarında sergilediği mutabakat arayışı bütün kesimlerin takdirini toplarken, kısa sürede kalıcı çalışmalara imza attı. Kurulun ‘ekran karartan’ imajını düzeltme adına önemli mesafeler aldı. Bir dönem ekranda görmeye alıştığımız ‘RTÜK tarafından kapatılmıştır’ yazıları neredeyse tarih oldu.

MİLLİYET GAZETESİ:
İtalya gibi olmalı

Alaattin Çakıcı, Trabzonspor Kulübü'nün başkanlık seçimlerinden önce Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'a şoförüyle şu mesajı gönderdi: 'Trabzonspor kulübü kongresi için yardımcı ol, iyi bir yönetim kurulsun, Trabzonspor bir yerlere gelsin'

Milliyet'in ortaya koyduğu şike konuşmaları, ilişkinin sadece futbolcu ve bazı yöneticilerle sınırlı olmadığını gösteriyor. Dava dosyaları, "suç örgütü liderlerinin" ilişkilerinin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Haluk Ulusoy'a kadar uzandığını gösteriyor. Emniyet raporlarında, "mafya lideri" olarak anılan Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına kaçmasından sonra gözaltına alınan şoförü Velit Yavuz Günerkan, Mayıs 2004'te gözaltındayken polise ve DGM savcısına verdiği ifadede şunları söylüyor:

TAKVİM GAZETESİ:
Kaçın IMF geliyor

Hükümet, IMF'ye 7'den 70'e herkesin hayatını etkileyecek yeni sözler verdi. Karşılığında 1.9 milyar dolar kredi aldı.

IMF Türkiye'nin niyet mektubunu onayladı. IMF Başkanı Rato, "Fena değilsiniz" deyip 1.9 milyar dolarlık krediyi imzaladı. Ama hükümet, IMF'ye herkesin hayatını etkileyecek yeni sözler verdi...

Sağlıkta 2.1 milyar YTL'lik tasarruf yapılacak. Patronlara, maaşları bankaya yatırma zorunluluğu geliyor. Primini ödemeyeni takip için avukat ordusu tutulacak. Mortgage vergiden düşülemeyecek. Vergi geliri düşerse acı ilaç var. IMF'ye verilen sözle, vatandaş en ucuz jenerik ilacı bile almakta zorlanacak. Reçetelerdeki hata ve kötüye kullanımın azaltılması için ilaç denetiminin iyileştirilmesi maddesi de, artık her reçeteye ilaç verilmeyeceği anlamına geliyor.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Ekonominiz çok güçlü

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo De Rato, son aylarda ortaya çıkan küresel risklerin Türkiye’yi diğer gelişmekte olan piyasalardan daha fazla etkilediğini, ancak hükümetin ve Merkez Bankası’nın bu duruma karşı makroekonomik politikaları sıkılaştırarak ve yapısal reformları canlandırarak doğru cevap verdiğini söyledi.

IMF’nin karar makamı olan icra direktörleri kurulunun, Türkiye’nin programının 3. ve 4. gözden geçirme dönemlerini sonuçlandırarak, yaklaşık 1.9 milyar dolar tutarındaki yeni kredi dilimini serbest bırakmasının ardından De Rato, Türkiye’deki ekonomik gelişmelerle ilgili bir değerlendirme yayınladı. Yüksek büyüme ve düşük enflasyon sağlayacak, piyasa hissiyatında ani değişikliklerin ekonomiye getirebileceği zaafiyeti azaltıcı politikaların uygulanmasının sürdürülmesi gerektiğini belirten De Rato, “Türk makamlarının parasal ve mali politikaları sıkılaştırarak ve yapısal reformlara bağlılığı tekrarlayarak yatırımcıların güvenini yeniden kazanma çabaları uluslararası toplumun desteğini hak ediyor” dedi.

RADİKAL GAZETESİ:
'Uçak geçerken kalbim sızladı, ölümü düşündüm' Savaşı bir de Lübnanlı çocuklardan dinleyin

İsrail'in son 24 saatte uçaklarla 120 kez saldırdığı Lübnan'da ölenlerin üçte biri çocuk. Bombalardan kurtulan çocuklarsa her uçak sesinde ölüm korkusu yaşıyor.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland İsrail saldırılarında ölen 600'den fazla kişinin üçte birinin çocuk olduğunu duyururken, 650 okulun yanı sıra kilise, otopark ve parklara sığınıp canlarını kurtaran çocukların asıl travmayı savaş sonrası çekeceği belirtiliyor. Minikler, her uçak sesiyle ölüm korkusunu yaşadıklarını anlatıyor.

Beyrut'ta bir okulda kalan 11 yaşındaki Nur El Huda, evlerinin yıkılışını şöyle yaşamış: "Uçak vın sesi çıkararak geçti. Kalbim sızlıyordu. Çok hızlı vuruyordu. Öleceğimizi sandım. 'Bu bizim kaderimiz. Allah hatalarımdan dolayı beni cezalandırıyor' dedim." Huda'nın bombardımanı haklı çıkardığını düşündüğü hataları ise 'annesine yalan söylemek, bazı şeyleri gizlemek ve yaramazlık yapmak.' Evinin önündeki parkta en iyi arkadaşı Mona'yla oynayacağı günleri düşleyen Nur, Mona'yı zikredince "O nerede" diye ağlamaya başlıyor ve ekliyor: "Savaş bitince onu bulmak için dedesinin evine bakacağım."

AKŞAM GAZETESİ:
Hastaneler komada

Sağlık sisteminin temel taşı üniversite hastaneleri SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan yaklaşık 4 milyar YTL alacağını tahsil edemediği için borç batağına saplandı.

Sorunun temeli, 19 Şubat 2005’te SSK’ya bağlı sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı’na devriyle ortaya çıkan faturalar devlete olan yükü artırdı. Kamu sağlık kurumlarının, SSK, Bağ-Kur ve yeşil kartlı hastalara verdiği hizmet karşılığı 3.5 milyar YTL alacaklarının silinmesiyle, sıkıntı büyüdü. Maliye Bakanlığı uygulamadan geri adım attı. Borçların bir bölümünün ödeneceğini açıkladı. Ancak ödemeye devlet hastanelerinden başlandı. Böylece üniversite hastaneleri, ilaç şirketleri tıbbi malzeme firmalarına borçlarını ödeyemez duruma geldi. Kapılarına her gün yeni haciz kararları geliyor.

STAR GAZETESİ:
İşte Lübnan'da olan bu!

Burası Lübnan'ın güney şehirlerinden Tire. Bugün açılan toplu mezarlarda, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden 31 kişi toprağa verildi. Tabutlardan en küçüğü sadece 1 günlük olan Savsan'ınkiydi. 5 gün önce bir hava saldırısı sırasında annesinin kucağında hayatını kaybetmişti.

Lübnan Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, İsrail saldırıları 600'den fazla sivilin ölümüne neden oldu. BM Güvenlik Konseyi'ni 18. gününe giren çatışmaların yol açtığı insani krizle ilgili bilgilendiren BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland, sivil kurbanların çoğunu kadın ve çocukların oluşturduğunu söyledi. Egeland, kurtarma ekiplerinin henüz ulaşmadığı kesimlerdeki bina enkazlarındaki cesetlerin çıkarılmasıyla, toplam kayıp sayısının artacağına işaret etti.

GÜNEŞ GAZETESİ:
ABD kimi vuracak?

İngiltere'nin ülke dışındaki en büyük üssü olan Ağratur'da savaş düzeyinde alarma geçildi.

Güney Kıbrıs'taki üsse ABD ordusuna bağlı binlerce asker sevkedildi. Deniz piyadelerinin konaklaması için de binlerce çadır kuruldu. Savaş uçaklarıyla gemiler de Rum kesimindeki İngiliz üslerine geldi. Çok sayıda uçağın iniş kalkış yaptığı bölgedeki hareketlilik ve sıkı denetim Rumları rahatsız etmeye başladı. Rum basını olayı 'Savaş hazırlığı' diye verdi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Denklik YÖK’ün elinde oyuncak

Yurtdışında okumaya hazırlanan gençlerin kafası, YÖK'ün "Seçtiğiniz üniversitenin 'tanınıp tanınmadığını' kontrol edin. Bu yıl tanımayabiliriz" uyarısıyla karıştı. Öğrenciler gidecekleri okulların ileride denkliğinin kaldırılacağı korkusuyla yüz yüze…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurtdışındaki üniversitelerde okuma hazırlığındaki öğrencilere yaptığı "denklik uyarısı" ile kafaları iyice karıştırdı. Yurtdışında okumayı düşünen öğrencilerden seçtikleri üniversitenin denkliği olup olmadığını kontrol etmelerini isteyen YÖK, "Daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkından tanınmama kararı alınabilmektedir" diye uyarmayı da ihmal etmedi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Bir AKP rekoru

Türkiye 100 dolarlık büyüme için 94,3 dolar cari açık veriyor. 2006 yılının ilk 3 ayında ise cari açık rekor kırdı ve milli gelire oranı yüzde 10,5’a yükseldi. Açığın sonu ise kriz.

Türkiye’nin 100 dolarlık büyüme için 94,3 dolar cari açık verdiğini belirtildi. ATO’dan yapılan açıklamada, Odanın Merkez Bankası Ödemeler Dengesi İstatistikleri ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yararlanarak “Açıklarla Büyüme” başlıklı bir çalışma hazırladığı ifade edildi. Türkiye’nin büyüme trendi ve cari işlemler dengesinin ele alındığı çalışmaya göre, 2006 yılının birinci çeyreğinde yüzde 6,3 büyüyerek 80milyar 309 milyon dolar milli gelir yaratıldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre 8 milyar 999 milyon dolar büyüyen Türkiye, 8 milyar 487 milyon dolar cari açık verdi. Başka bir deyişle Türkiye, 100 dolar büyüyebilmek için 94,3 dolar döviz açığı verdi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
En insani harekât

Saldırılar nedeniyle tıbbı malzemelerden yoksun kalan ve bu nedenle her geçen dakika yaşamları tehlikeye giren 450 kadar Lübnanlı böbrek hastası çocuğa 1000 seanslık hemodiyaliz malzemesi ve ilaç TCG-Bafra Korveti tarafından ulaştırıldı.

Türkiye’den, Lübnanlı böbrek hastası çocuklar için gönderilen 7 ton ağırlığında 1000 seanslık hemodiyaliz malzemesi ve ilaç taşıyan Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG-Bafra Korveti, Beyrut limanına yanaştı.

FANATİK GAZETESİ:
Marcelinho
, Trabzon’a hayırlı olsun


Trabzonspor’un yeni transferi Marcelinho, dün önce İstanbul’a ayak basıp, ardından Trabzon’a geçti. Brezilyalı, bugün 12.00’de imza atacak.

Trabzonspor’un yeni transferi Marcelinho, dün uzun bir yolculuğun ardından önce İstanbul’a ayak basıp, ardından da Trabzon’a geçerken, Bordo-Mavili taraftarlar Brezilya’lı futbolcuyu kelimenin tam anlamıyla bağrına bastı. İstanbul’daki kalabalık bir grubun gösterdiği yakın ilgi tecrübeli futbolcuyu çok memnun ederken, asıl karnaval Trabzon’da yaşandı. Yöneticiler eşliğinde gelen yıldız oyuncuyu alanda karşılayan Karadeniz ekibinin taraftarları, Marcelinho’yu kalacağı otele kadar takip etti. Yeni gözdenin Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde bugün saat 12.00’de basın huzurunda imza atacağı açıklandı. Bu arada Trabzonsporlu seyirciler, yöneticilere Fatih Tekke’nin satılmaması yönündeki baskıya da devam etti.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Geliyor

İspanya'nın Marca gazetesi de Brezilyalı yıldızın yıllık 5 milyon dolardan Fenerbahçe ile 3 yıllık anlaşma yaptığını yazdı. Gazete "Roberto Carlos, pazartesi günü F.Bahçe'ye imza için İstanbul'a gidiyor" bilgisine de yer verdi.

FOTOMAÇ, habercilikteki üstün farkını bir kez daha ortaya koydu. 29 Temmuz Cumartesi günü tüm Türkiye, Roberto Carlos'un Fenerbahçe'ye imza atmak için Türkiye'ye geleceğini FOTOMAÇ'tan öğrendi... Dış Haberler Sorumlumuz Galip Öztürk'ün özel haberi büyük ses getirdi. İspanya'nın Real Madrid'e yakınlığı ile bilinen MARCA gazetesi de dünkü sayısında Roberto Carlos'un Fenerbahçe'ye gideceğini "ADİOS" başlığı ile manşetten verirken, adeta Fotomaç'ı da doğrulamış oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious