Gazete manşetleri

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

HÜRRİYET GAZETESİ::
Ahlak dersi verene bak

Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin 10 yıllık geriye dönük SSK primlerini belediyeye ödettiği ortaya çıktı.

Beyrut’tan gönderilen ’imdat çağrısı’nı Fransa’da duyan Prof. Dr. Dilaver Uzmanlar, seçilmişlerin isteğe bağlı sigorta yaptırıp, primlerini ceplerinden ödemek zorunda olduğunu belirtiyor.

Yeni evlenen çiftlere ahlaklı yaşamaları için öğütler veren "Delilleriyle Aile İlmihali" kitabının dağıtımı gibi icraatlarıyla gündeme gelen Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin 10 yıllık SSK primini belediye kasasından ödettiği ortaya çıktı.

SABAH GAZETESİ:
Krize karşı erken atama

Hükümet, Büyükanıt’ı Genelkurmay Başkanlığı’na atayan kararnameyi teamülden farklı olarak YAŞ’tan önce yolladı.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı Genelkurmay Başkanlığı'na atayan kararname, bugünkü Yüksek Askeri Şura toplantısı beklenmeden dün Bakanlar Kurulu'nda imzalandı ve Çankaya'ya yollandı. Cumhurbaşkanı Sezer de kararnameyi hiç bekletmeden aynı gün imzaladı.

MİLLİYET GAZETESİ:
Büyükanıt’a jet atama

Hükümet, Orgeneral Büyükanıt'ın Genelkurmay başkanı olarak atanması için "teamüllerin dışına çıkarak" YAŞ'tan önce Bakanlar Kurulu kararı hazırladı. Cumhurbaşkanı Sezer de jet hızıyla imzaladı.

30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın atanmasına ilişkin karar, sürpriz bir şekilde bugün başlayacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı öncesinde alındı.

ZAMAN GAZETESİ:
BM, İsrail’in Kana’daki çocuk katliamını bile kınayamadı

Dünya çapında barış ve huzuru sağlamakla görevli olan Birleşmiş Milletler, büyük prestij kaybı yaşıyor. BM, İsrail'in Lübnan'ın Kana kasabasında yaptığı çocuk katliamını bile kınayamadı. Gerekçe ise ABD'nin karşı çıkması.

Lübnan'da 4 gözlemcisini öldüren İsrail'i kınayamayan Birleşmiş Milletler, Kana katliamından sonra da sesini yükseltemedi. Olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi, Amerika'nın muhalefeti sebebiyle başkanlık kararı yayınlamakla yetindi. İsrail kınanmadığı gibi acil bir ateşkes talebinde de bulunulmadı. Açıklamada, 37’si çocuk 60 sivilin katledildiği saldırıdan ‘derin şok ve üzüntü' duyulduğu belirtildi.

TAKVİM GAZETESİ:
Verin şu parayı

TÜFE alacaklarında bakanlığın Yargıtay'dan beklediği kararlar çıktı. Emekliler ortalama 250500 YTL alacak.

Geçen hafta emeklilerin TÜFE alacaklarıyla ilgili bir yazı yazmış ve ödemelerin yapılması için yargıdan kesin kararın çıkmasının beklendiğini anlatmıştım. Bu yazı üzerine beni arayan İşçi-Memur-Bağkur Emeklileri Derneği Genel Başkanı Hamdi Öz, konuyla ilgili gelişmeleri anlattı. Yaklaşık 6 yıldır süren hukuk mücadelesinde sona geldiklerini ve açtıkları davayı kazanan bazı emeklilerin paralarını da aldıklarını söyledi.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Kalbiniz taş mı?

FRANSIZ Liberation gazetesi de, “İsrail attığı bombalarla kendisini vurdu, saldırı İsrail’i dünyadan daha da izole ediyor” dedi.

Yine Fransız Le Figaro gazetesi, BM’yi eleştirerek, “BM üzüldüğünü söylemekten başka şey yapamıyor” ifadesini kullandı.

İsrail ordusunun, Lübnan’ın Kana kasabasında 37’si çocuk 60 kişiyi katletmesi dünyada büyük tepkiyle karşılandı. Dünya genelinde gazetelerin pek çoğunun manşetten verdiği haberde, ölenlerin çoğunun çocuk olmasına dikkat çekildi. Çocukların sığındığı evde öldürülmesine en sert eleştiri ise İngiliz gazetesi The Independent’ten geldi. İsrail operasyonlarına destek veren Başbakan Blair’i sert dille eleştiren İngiliz gazetesi, ilk sayfasına, kucağında ölü bir çocuk taşıyan bir Lübnanlı’nın fotoğrafı ile “Nasıl buna destek olabilir ve bunun devam etmesine izin verebiliriz?” başlığını attı.

RADİKAL GAZETESİ:
Hayalet köy Kana

Kana köyü, artık yaşanan bir yer değil. Sokaklar bomboş, sadece birkaç kedi gördüm. Komşu kasabalarda yaşayanlar da yollara dökülmüş, sığınak arıyor.

Fotoğrafınızı izinsiz aldığım için çok ama çok özür dilerim. Darmadağın olmuş evinizin salonunda, kırılmış tahta bir çerçeveden fırlamıştı. Kana'da, çoğu yaşıtlarınız onlarca kişiye mezar olan eve komşuymuşsunuz. Hemen önünüzde, vadiye bakan tepedeki o ev, yerle bir olmuş şimdi. Öyle bir hal almış ki, adım atmak mümkün değil yıkıntılar üzerinde. Belki de evinizin geniş bahçesinde, birlikte oyun oynadığınız arkadaşlarınız artık yaşamıyor. İsrail füzeleri, komşunuzun evini mezara çevirdi, sizinkini de kullanılmaz hale getirdi çünkü.

AKŞAM GAZETESİ:
Gel sen durdur dedi ve gitti

Ordu’da önceki gün düzenlenen ve 80 bin kişinin katıldığı ‘Fındık Mitingi’ sonrası Ordu Emniyet Müdürü Rıdvan Güler merkeze alındı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitingden sonra eylemciler saat 12.00’de Karadeniz Sahil Yolu’nu trafiğe kapattı. Saat 17.00 sularında Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, miting alanındaki Emniyet Müdürü Rıdvan Güler’i cep telefonuyla aradı. Gözgügöl’ün “Mitingi bitir, kalabalığı dağıt” şeklinde tahmin edilen direktiflerine Güler önce “Kalabalık çok fazla. Müdahale edersem arbede çıkar. Bunlar halk. Çok fazla kişi yaralanır” yanıtını verdi.

STAR GAZETESİ:
Türkiye her şeyi başarır

KKTC Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonunda Org. Özkök ve Org. Büyükanıt bir süre sohbet ederek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Büyükanıt bir soru üzerine, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiği belirterek, 'Kimse Türkiye'yi küçük görmesin. Türkiye her şeyi başarır' diye konuştu. Kıbrıs'ın Türkler tarafından fethinin 435'inci, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın kuruluşunun 48'inci ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın kuruluşunun 30'uncu yıl dönümü, KKTC Silahlı Kuvvetler Günü olarak Merkez Orduevi'nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Paşa paşa atandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Yüksek Askeri Şura (YAŞ) heyecanı bugün başladı. TSK personelinin terfi ve emeklilik durumlarının değerlendirileceği zirveden önce dün Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanlığı'na atandı.

Bakanlar Kurulu kararnameyi imzalayıp Cumhurbaşkanı Sezer'e gönderdi. Sezer de jet hızıyla onayladı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Yeni Ortadoğu

İsrail'in 10 yıl sonra bir kez daha katliam yaptığı Lübnan'ın güneyindeki Kana kasabasındayız. 37 çocuğun katledildiği sokağa girdiğimizde gözlerimi yerle bir olan evden kaçırmaya çalışıyorum. Evin önündeki çocuk ayakkabıları ise yüreğimi kanatıyor

Gazeteciliğin en zor anlarından biridir belki de çocuk ölümlerini haber yapmak. Bunu maalesef ilk kez bu kadar yoğun yaşıyorum. Tarihe Kana katliamı olarak geçen İsrail vahşetinin ikincisine şahit olacağımı nereden bilebilirdim. İsrail uçaklarının ölüm kustukları Kana'ya doğu harekete geçiyoruz. Burası 24 saat bombalanan Sur kentine 9 kilometre uzaklıktaki bir dağ kasabası. Yaklaşık 25 bin nüfusu olan kasaba, şimdi ölüm sessizliğini yaşıyor.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Elleriniz kurusun

Yahudilerin Lübnan’da başlattığı soykırımın bilançosu ağırlaşıyor. Lübnan Sağlık Bakanlığı’na göre, hala enkaz altında bulunan cesetler ve kayıplarla birlikte can kaybı sayısı 750’yi aştı.

Diğer yandan 48 saatliğine ateşkes ilan eden İsrail, açıklamadan 12 saat sonra yine Lübnan’ı bombaladı. İsrail’in 12 Temmuzda Hizbullah’ın 2 askerini kaçırmasının ardından Lübnan’a düzenlediği saldırılar ile Hizbullah’ın karşı ateşinde, çoğu Lübnanlı 575 kişi hayatını kaybetti. Çoğu çocuk ve kadın 56 kişinin öldüğü Kana katliamının ardından İsrail, hava saldırılarına 48 saatliğine ara verdi ancak kendi ateşkesini kendi çiğnedi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Büyük jest

Spekülasyonu kesen adım... Hükümet, YAŞ’ı beklemeden 25. Genelkurmay Başkanı’nı atadı: Org. Yaşar Büyükanıt.

Genelkurmay Başkanlığı'na, 30 Ağustos'tan geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt atandı.

Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) bugün başlayacak toplantıları öncesinde, Bakanlar Kurulu'nun dün sürpriz bir kararla Çankaya Köşkü'ne gönderdiği kararnameye, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den de 'jet' onay geldi.

EVET GAZETESİ:
Emziği ağzındaydı

Hitler, Yahudi Moşe’leri ağzında emzikle öldürüyordu. 60 yıl sonra İsrail, Hitler gibi oldu...

Müslüman bebeleri katlediyorAğzında emziğiyle öldürülen 2.5 yaşındaki Lübnanlı Ramiz’in, bu fotoğrafı dünyayı sarstı... Bebeleri öldüren İsrail, insanlık tarihinin en aşağılık katliamına imza attı... Halkı bile İsrail’i kınadı. Bir İsrailli yüzbaşı “Sivilleri öldürmek istemiyorum” dedi, hapse çarptırıldı. 48 saat ateşkes ilan eden İsrail, dayanamadı. Yine Lübnan’ı bombaladı. Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Sinyora’yı aradı, “Acınızı paylaşıyorum” dedi. Lübnan’da 20 günde ölenlerin sayısı, 575’e ulaştı.

FANATİK GAZETESİ:
Ze Roberto geliyor

Süper Kupa sonrası Almanya’da kalan Başkan Demirören’in, yarın Brezilyalı yıldız Ze Roberto ile birlikte İstanbul’a dönmesi bekleniyor.

Beşiktaş Yönetimi, 2006-2007 sezonunun başlamasına 3 gün kala bir Dünya yıldızını daha kadroya katmak üzere... Şu ana kadar 4 yabancı 4 yerli transferine imza atan Siyah-Beyazlılar, Brezilya Milli Takımı’nın jokeri Ze Roberto ile temaslarına hız verdi. Süper Kupa zaferi sonrası Almanya’da kalan Başkan Yıldırım Demirören ve İkinci Başkan Murat Aksu, 5 milyon Euro ödeyerek Matias Emilio Delgado’yu Kartal’a hediye eden Ülker’in Kurumsal İletişim Koordinatörü Ali Doğan ile dün bitirici hamleyi yaptı. Üç yönetici ve Sambacı’nın menaceri arasında kıran kırana pazarlıklar başladı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Madrid seferi

Ekşioğlu, bugün Real Madrid'li yöneticilerle sambacı için pazarlık masasına oturacak. F.Bahçe, İspanyollara 5 milyon euro ödeyip, Carlos'u 3 Ağustos'a kadar İstanbul'a getirecek.

Fenerbahçe'nin Roberto Carlos inadı sürüyor... Sarı-lacivertliler, Brezilyalı sol bekin transferini bitirmek için bugün İspanya'ya çıkarma yapacaklar. F.Bahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu'nun bugün Madrid'e giderek Real Madrid Kulübü yöneticileri ile Roberto Carlos'un transferini bitirmek için pazarlık masasına oturacağı belirtildi. İspanyolların istemiş olduğu 5 milyon euro'luk bonservis bedeli için banka teminatı verecek olan İlhan Ekşioğlu'nun, 3 Ağustos'a kadar da Roberto Carlos'u İstanbul'a getirip imza attıracağı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious