Gazete manşetleri

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MİLLİYET GAZETESİ::
Kadının adı var

Kadın haklarının öncüsü gazeteci-yazar Duygu Asena'nın cenaze namazında kadınlar, 'arkaya geçin' uyarılarına kulak asmayıp erkeklerle birlikte saf tuttu, sonra da tabutunu omuzlarında taşıdı.

Türkiye'de feminist akımın öncülerinden gazeteci - yazar Duygu Asena dün son yolculuğuna çiçekler, zılgıtlar ve alkışlarla uğurlandı. Tabutu sarı güllerle kaplanan Asena'nın cenaze namazında kadınlar erkeklerle birlikte saf tuttu. Namazın ardından da kadınlar erkeklerin yerine Asena'nın tabutunu omuzlayıp cenaze arabasına kadar taşıdı.

SABAH GAZETESİ:
Melek yüzlü anne katili

"Ya düzgün bir hayat yaşa, ya da evi terket" diyen annesini sevgilisiyle birlikte yastıkla boğarak öldürdü.

Ankara'da F.Ü.'nün işlediği cinayeti, annesinin, kızı için 3 yıl önce polise yaptığı "kayıp" ihbarı ortaya çıkardı. İddiaya göre, anne Feruzan Ü., 2003'te kaybolan kızı için polise ihbarda bulundu, daha sonra kızının eve döndüğünü bildirmedi.

Annesiyle kalmaya devam eden F.Ü, Ferhat adlı bir gençle çıkmaya başladı. Bu durumdan şikayet eden anne, "Ferhat'ı evde istemiyorum" dedi. Buna kızan F.Ü. sevgilisiyle birlikte annesini yastıkla boğdu. Olay polis kayıtlarına "normal" bir ölüm olarak geçti.

ZAMAN GAZETESİ:
Reina baskınının altından 15 bin imzalı şikâyet dilekçesi çıktı

Eğlence merkezlerine yapılan baskına sivil toplumun önayak olduğu ortaya çıktı. Üç semt derneği muhtarların da desteğiyle, gürültüye karşı 15 bin imza topladı.

Aralarında Reina, Sortie ve Saphiree’in de bulunduğu İstanbul Boğazı'ndaki eğlence mekanlarına hafta sonu baskın yapıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler ile Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da katıldığı baskında 11 merkez belli sürelerle kapatılırken, bazılarına da para cezası uygulandı. Söz konusu operasyonun ardında ise ilginç bir sivil toplum hareketinin bulunduğu öğrenildi. Muhtarların desteğini alan Çengelköy Sivil Halk Girişimi, Beylerbeyililer Dayanışma Derneği ve Kuzguncuklular Derneği, gürültüye maruz kalan semtlerden 15 bin imza topladı.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Vekiller harcadı halk sahip çıktı

Ordu Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler’in, hafta sonu yapılan ve 80 bin kişinin katıldığı Karadeniz Fındık Mitingi’nde yol kapatanlara polisin gerekli müdahaleyi yapmadığı gerekçesiyle görevden alınması tepkiyle karşılandı.

Ordu Barosu, üreticiler ve çok sayıda sivil toplum örgütü sivil toplum örgütünün sahip çıktığı Rıdvan Güler de 20 günlük izin alıp kentten ayrılmadan önce yaptığı yazılı açıklamada, "Görevden alınmam fındık sorununu çözecekse karara saygılıyım" dedi.

TAKVİM GAZETESİ:
Tabancanı çekip sen dağıtsaydın!

Fındıkçıları dağıtmayan müdürü görevden aldıran havaya ateş etmesiyle ünlü AK Partili Yılmaz çıktı.

Fındıkçı yol kapatınca AK Parti Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, Emniyet Müdürü Rıdvan Güler'e telefon etti, "Güç kullan" dedi. Müdür, güç kullanırsa can yanacağını söyledi. Yılmaz ısrar etti... Güler, talimatı dinlemedi; jet hızıyla gitti. Enver Yılmaz kim mi? Hani düğünde havaya ateş eden kanun tanımaz vekil vardı ya, işte o...

TÜRKİYE GAZETESİ:
Yardım seferberliği

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İnsani Yardım Kuruluşları, Lübnan ve Filistin’e acil yardım konularını görüşmek için dün İstanbul Topkapı Eresin Otel’de bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter İhsanoğlu, İsrail bombardımanı altındaki Lübnan’da durumun her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, “İsrail Lübnan’da dengesiz güç kullanarak sivilleri öldürmeye devam ediyor. İnsanlar çok çaresiz halde. Bu sebeple bölgeye çok acil yardım gönderilmesi gerekiyor. BM ve AB gibi kuruluşlar da, acilen bir ateşkes yapılması ve Lübnan ile Filistin haklarının geri verilmesi için harekete geçmelidir” dedi. Daha sonra söz alan Lübnan Büyükelçisi Habip Siam ise, ülkesinde ölü sayısının 750’ye ulaştığını hatırlatarak, dünyanın duyarsızlığını eleştirdi. Siam, bugüne kadar Lübnan’a en büyük yardımı Türkiye’nin yaptığını belirterek, Kızılay başta olmak üzere İHH ve Deniz Feneri gibi sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

RADİKAL GAZETESİ:
Çocukların bombalar altındaki hayat savaşı

Böbrek hastası Sara ve Reyhan'ın tedavisi zor koşullar altında sürüyor. Reyhan'ın son sözü: Savaş bitsin artık!

Sara 13 yaşında böbrek hastası Lübnanlı bir kız. Beyrut'ta, Hayek Hastanesi'nde yatarken, çektiği acılar nedeniyle ağlayıp duruyor. Üstelik evinden çok uzakta. Hayatını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu haftada üç günlük tedavi, onu ve annesini, mülteci kampına çevrilmiş bir okulda yaşamaya zorluyor. Annesiyle konuşmamız, Sara'nın çığlıklarıyla bölünüyor sık sık: Mama!
Annesi, Sara'nın saçlarını okşuyor durmadan. Bir yandan da anlatmaya çalışıyor.
- “Aslında biz Bekaa'da oturuyoruz. Ama savaşın başında o kadar çok bombalandı ki, Sara'yı, hastaneye getirmek zorlaşmaya başladı. Biz de Beyrut'a geldik.”

AKŞAM GAZETESİ:
Çetenin başı kadın polis

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Motorize Ekipler Amirliği’nde görevliyken organize çetelerle irtibatlı olmak ve meskun mahalde ateş etmek suçundan 2002 yılında meslekten ihraç edilen kadın polis memuru Güniz A.’nın (28) çete kurduğu ortaya çıktı.

Adam yaralama, kaçırma, haraç alma ve tehdit olaylarına adı karışan “Kadın Yunus”, geçtiğimiz günlerde Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’ı silahla tehdit ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Dört adamı da düzenlenen operasyonlarla ele geçirildi.

Her şey, Bakırköy’de, Aykim Plastik’in sahibi Yılmaz Aydın’a ait işyerinde 2 kişinin yaralandığı silahlı çatışma olayı ile başladı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saldırıyı 5 yıllık polis memuruyken meslekten atılan Güniz A. ile iki adamının gerçekleştirdiğini belirledi.

STAR GAZETESİ:
Ankara'da PKK görüşmeleri

Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) lideri Celal Talabani’nin büyük önem verdiği Irak Başbakan yardımcısı Berham Salih ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ile ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ Mesut Barzani’nin Dışilişkiler Sorumlusu Safin Dızai’nin aynı gün ayrı ayrı Ankara’ya gelerek, PKK konusunda ikili görüşmelerde bulunmaya başladığı belirtildi.

Kürdistan Yurtsever Birliği’nden yapılan açıklamada, Berham Salih’in beraberindeki üst düzey yetkililerle birlikte Ürdün üzerinden dün Türkiye’ye geldiği bildirildi. Salih’in Ankara’da hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan bazı üst düzey yetkililerle görüşeceği belirtildi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Dişi Al Capone

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Motorize Ekipler Amirliği'nde görev yapan 28 yaşındaki Güniz Akkuş, 2002 yılında 'çetelerle irtibatlı olduğu' gerekçesiyle meslekten atıldı.

'İrtibatlı' Akkuş, polislikten ayrıldıktan sonra kendi çetesini kurdu.

Pekçok yaralama, kaçırma, haraç alma tehdit olaylarına adı karışan kadın çete lideri bir parkta kıskıvrak yakalandı. Polis önce Bakırköy'de Yılmaz Aydın'a ait işyerinde 2 kişinin yaralandığı silahlı çatışma olayından sonra Güniz Akkuş ve adamlarının izine ulaştı. Daha sonra İzmir'de dericilik yapan Cüneyt Ceviz'in bizzat Güniz Akkuş tarafından ayağından pompalı tüfekle vurulduğu ve 200 bin dolar haraç vermek zorunda kaldığı tespit edildi. Araştırma, çetenin boyutlarını nerelere ulaştığını da gözler önüne serdi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
İKÖ Lübnan için en kritik sınavda

15 yıl önce Bosna katliamı karşısında harekete geçen İKÖ, İsrail'in Lübnan ve Filistin'de işlediği insanlık suçları nedeniyle yarın Malezya'da toplanacak.

BM'nin yaşanan vahşete sessiz kalışına isyan eden İslam dünyası, İKÖ'den yaptırım bekliyor. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, 15 yıl önce Bosna'daki katliamlar üzerine Dakar'da gerçekleştirilen tarihi toplantının bir benzeri için Malezya'da bir araya geliyor. İsrail'in Ortadoğu'da sürdürdüğü vahşi savaş nedeniyle olağanüstü toplanacak olan İKÖ, en ciddi sınavlarından birini yarın Kuala Lumpur'da verecek.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Atatürk yaşasaydı İsrail kurulmazdı!

Atatürk: “İslamiyetin mukaddes yerlerinin Musevilerin ve Hristiyanların nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Buraların Avrupa’nın oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren, çoluk–çocuk demeden Müslüman katliamına girişen İsrail’in bugünlere gelmesinde, kuşkusuz Osmanlı’nın yıkılmasından sonra bölgede İsrail’i bir ileri fitne karakolu olarak olarak besleyen/konuşlandıran İngiliz siyaseti baş rolü oynuyor. Herkesin kafasına takılan bir sorudur: Acaba Atatürk olsaydı İsrail Devletinin kuruluşuna nasıl yaklaşırdı? Acaba Atatürk on – onbeş sene daha yaşasaydı bugünkü Ortadoğu’da dengeler nasıl olurdu?

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Jesti köşk yapmış

Erdoğan, spekülasyonları bitiren Org. Büyükanıt kararnamesini değerlendirirken yeni tartışma açtı: Biz teamüllere göre davrandık. Cumhurbaşkanı erken açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 30 Ağustos tarihi itibariyle Genelkurmay Başkanlığı'na atanma kararnamesini, teamüllerden farklı olarak dün başlayan YAŞ toplantısından önce yolladıkları yönündeki tartışmalara son noktayı koydu.

Erdoğan, hükümet olarak teamüllere göre hareket ettiklerini, ancak Cumhurbaşkanlığı'nın kararı erken açıkladığını söyledi.

EVET GAZETESİ:
Eve ekstra vergi

IMF, ev satandan gelir vergisi alınmasını istedi: Yani, 20 bine aldığı evi 100 bine satan kişi, aradaki 80 bin liralık farkın gelir vergisini ödeyecekIMF 1.9 milyar dolarlık kredi verdi.

Karşılığında istemediğini bırakmadı. En can alıcısı gayrimenkul satışıyla ilgili. IMF, kötü niyetli “İyi Niyet Mektubu”nda şunu istedi: Ev, dükkan, büro, arsa satışlarında, alıcı ve satıcının ödediği Tapu Harcı’nın dışında ayrıca “Gelir Vergisi” de alınsın. Hükümet, IMF’yi dinlerse vatandaş yandı ki, ne yandı... Yasaya göre, evini 4 yıl içinde satandan Gelir Vergisi alınıyor. Bu yıl sınırı 9’a çıkacak. Yani, ev satan “değer artış kazancı” üzerinden Gelir Vergisi ödeyecek.

FANATİK GAZETESİ:
Gel bakalım Kiev

Kadıköy’de 4-0 yendiği Torshavn’ı bu kez 5-0 mağlup eden Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde adını bir üst tura yazdırdı.

Stat: Torsvollur
Hakemler: Ceri Richards xxx, Edward King xxx, Darren Adie xxx (Galler)

B36 Torshavn: Mikkelsen x, Alex x, Joensen Niels x (Dk. 87 Jacobsen Runar ?), Thorleifsson x (Dk. 61 Ellingsgaard x), Thomassen x, Benjaminsen x, Gunnarsson x, Midjord x, Matras xx, Sylla x (Dk. 75 Joensen Bardur x), Jacobsen x

Fenerbahçe: Rüştü xx, Serkan xxx (Dk. 70 Kerim x), Can xxxx, Önderxx, Ümit xxx, Mehmet xxx, Aurelio xx, Alex xxx (Dk. 81 Olcan x), Uğur xxx, Tuncay xxx (Dk. 65 Murat xxx), Semih xxx

Goller: Dk. 44 Tuncay, Dk. 49 Mehmet, Dk. 79 Can, Dk. 82 Semih ve Dk.90 Murat (Fenerbahçe)
Sarı Kart: Dk. 6 Thomassen (B36 Torshavn)

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Fener’le bağlan hayata

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda Kadıköy'de 4-0 kazandığı maçın rövanşında Torshavn'ı Tuncay Şanlı, Mehmet Yozgatlı, Can Arat, Semih Şentürk ve Murat Hacıoğlu'nun golleri ile 5-0 mağlup ederek turu çok kolay geçti.

F.Bahçe, Şampiyonlar Ligi 3. ön elemesinde, Metalurgs Liepaja-Dinamo Kiev maçında turu geçecek takımla karşılaşacak. Dinamo Kiev, Liepaja'yı ilk maçta 4-1 yenerek turu büyük ölçüde garantilemişti. Bugün oynanacak Dinamo Kiev-M. Liepaja rövanş maçıyla birikte Kanarya'nın rakibi kesinleşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious