Gazete manşetleri

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SABAH GAZETESİ:
Satı Anne'nin evi askerden

Babası kanserden ölen, annesi her an yıkılacak bir evde yalnız kalan çavuş, dramını Genelkurmay'a yazınca asker, anneye bir ayda yeni bir ev yaptı.

Üniversitede okurken maddi güçlük nedeniyle okulu bırakmanın eşiğine gelen Haydar Coşan, kanser olan babasının "ölmeden seni asker görmek isterim" sözü üzerine, kararını verdi ve askere gitti. Bir ay sonra kışlaya babasının ölüm haberi geldi.

Acı haberle sarsılan Coşan, Yozgat'ın Dikmesöğüt Köyü'nde yıkılmak üzere olan bir evde yaşayan annesi Satı Coşan'ın durumunu bir mektupla Genelkurmay Başkanlığı'na yazdı. Coşan'ın bu satırları komutanları çok etkiledi. Asker yardım için harekete geçti.

Yozgat'ta görevli subayların katkısı ve Mehmetçik Vakfı'nın desteğiyle köyde bir ayda yeni bir ev yapıldı ve Satı Coşan'a hediye edildi. Askerler, evin beyaz eşyasını da satın aldılar. Evin ve eşyaların teslim törenine, çavuş Haydar Coşan da geldi.

MİLLİYET GAZETESİ::
Lübnan’a Türk askeri gelsin

İsrail Başbakanı Olmert, Lübnan'ın güneyine uluslararası bir güç konuşlanana kadar Hizbullah'la savaşmaya devam edeceklerini söyledi. Olmert bu güçte Türk ordusunun da yer alabileceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Güney Lübnan'a savaşma yeteneği olan uluslararası bir güç konuşlanıncaya kadar Hizbullah ile savaşacaklarını söyledi. Olmert, BM'nin görevlendireceği böyle bir güç içinde Fransa, İngiltere, İtalya gibi Avrupa ülkeleriyle Türkiye ve Avustralya'nın yer alabileceğini belirtti. İsrail Başbakanı, "Türk ordusu ve hükümetine çok güveniyoruz ve büyük saygı duyuyoruz" dedi.

ZAMAN GAZETESİ:
İsrail’in hedefi Hizbullah’ı değil, Lübnan’ı yok etmek

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail saldırılarının Hizbullah’ı yok etmeyi değil, Lübnan’ı tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi.

Kahire’de Zaman’ın sorularını cevaplayan Musa, Amerikan yönetiminin İsrail’e cesaret verdiğini belirtiyor. Türkiye’nin izlediği politikalardan ise övgüyle söz ediyor.

Ankara’nın girişimlerinden memnuniyet duyduklarını anlatırken, Türk hükümetinin konuya yüzeysel yaklaşmadığını, sorunun temeline işaret ettiğini vurguluyor.

HÜRRİYET GAZETESİ:
4 ay herkesi kandırdı

Çanakkale’de dört ay önce kaybolan iki yaşındaki Şeref Can’ı kaçırdığı iddiasıyla yakalanan evli ve dört çocuk babası Ahmet Delican serbest kaldı.

Delican, çocuğun Yıldız Engin’le yaşadığı yasak aşkın sonucunda doğduğunu söyledi. Delil olarak mahkemeye DNA test sonuçlarını da sundu. Anne Yıldız Engin de gerçeği itiraf edince, Delican adliyeden ayrıldı.

TAKVİM GAZETESİ:
Uyutan bakıcı

Pelit'in ortağı Ozan Ayan'ın 3 aylık ikizlerine bakan Gürcü kadın, bebeklere aylarca 'uyku ilacı' vermiş.

Ozan Ayan ve eşi, tüp ikizlerine Gürcü bakıcı tuttu. İkizler sık sık rahatsızlanınca, aile bakıcıyı takibe aldı. Odasında Rus malı ilaç buldu. İkizlerden Ali'nin kan tahlili yapıldı. Uyuşturucu maddeye rastlandı. Durum polise bildirildi. Bakıcının evine baskın yapan polis, 'Corvalolum' adlı ilaca el koydu. Bakıcı gözaltında.

Tekstil mühendisi 43 yaşındaki Gürcistanlı Rubaba, Türk vatandaşlığı için 74 yaşındaki Fehmi Özdoğan'la evlenmiş... Tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan bakıcı, "İlaç, benim kalp çarpıntım için" diyor.

TÜRKİYE GAZETESİ:
PKK bitecek

Terör örgütü ile mücadelede Türkiye’nin sert açıklamaları ve kararlılığını vurgulamasının ardından PKK iyice köşeye sıkıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, ABD ve Irak’la üçlü iş birliği sayesinde en kısa zamanda somut sonuçların alınmaya başlanacağını söyledi. Tan dün düzenlediği haftalık basın toplantısında, Iraklı liderlerin terör örgütü PKK ile ilgili son zamanlardaki mesajlarının hatırlatılması üzerine, “PKK terörüyle ve bu örgütün ortadan kaldırılması konusuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar, gerek hükümetimizin, gerekse güvenlik güçlerimizin ve bütün ilgili devlet kurumlarımızın en öncelikli görev talimatlarından bir tanesidir” dedi.

RADİKAL GAZETESİ:
Sözün bittiği yer

İsrail'in Baalbek baskınının en somut sonucu katledilen yedisi çocuk 19 sivil. Üç aile neredeyse yok oldu. Helikopterden kaçan Bedevi anne ile beş çocuğu tek tek vuruldu.

İsrail'in Lübnan savaşında Hizbullah'a gözdağı vermek için ilk kez kuzeydoğuya komando operasyonu düzenlemesinin bedelini, Baalbek kenti yedisi çocuk en az 19 sivilin canıyla ödedi. Bekaa Vadisi'nin bu meşhur antik kentinde, sabahın ilk ışıkları yıkım ve ölüm manzarası ortaya çıkardı.

AKŞAM GAZETESİ:
Film gibi

Anne-babasıyla gittiği Çanakkale Şehitliği gezisinde 7 Nisan’da kaybolan ve tüm Türkiye’yi üzüntüye boğan 2 yaşındaki Şeref Can Engin, İçişleri Bakanlığı’nın özel talimatıyla kurulan ekip tarafından önceki gece İstanbul’da bulundu.

Küçük çocuğun kaçırılma olayının ardında, annesi Yıldız Engin ile kendisini kaçıran Ahmet Delican arasında yaşanan yasak aşk çıktı. Delican, ifadesinde “Çocuğun biyolojik babası benim, DNA testlerini de yaptırdım. Yıldız benden çocuk yapmak istemişti” dedi. Yıldız Engin de yasak aşkı doğruladı.

Şeref Can’ı bulmak için büyük bir kampanya başlatan Tuncay Engin ise, “Biz mutlu bir aileyiz, oğlum benimdir” dedi. Tuncay Engin’den dün alınan kan örneği ile yapılacak DNA testi, esrar perdesini aralayacak.

STAR GAZETESİ:
Erdoğan'ı kızdıran soru

Başbakan Erdoğan Malezya ziyareti öncesi basın açıklaması yaptı. Erdoğan bir gazetecenin 'devletin hazırladığı PKK'nın tasfiye planını' sormasına çok sinirlendi.

Erdoğan, bu tür soruların ihanet ile eşdeğer olduğunu belirterek, 'Bu tür planlar medya ile tartışılmaz. Hükümetin ilgili kurumları konuyu görüştü ve karara bağladı' dedi.

Erdoğan'ın sözlerine şöyle devam etti: İnsanlık acımasızca öldürülmesine daha fazla kayıtsız kalınamaz. Adil olmayan bir savaştır. Orantısız bir güç kullanımının sergilgendiği bir savaştır. Nefret tohumları eken ve küsersel bir yangına izin vermemmeliyiz.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Büyük yalan

Çanakkale'de kaçırılan Şeref Can, İçişleri Bakanlığı'nın özel talimatıyla kurulan ekip tarafından 121 gün sonra İstanbul'da bulundu. Şeref Can'ı kaçıran Ahmet Delican çocuğun gerçek babasının kendisi olduğunu iddia etti.

Ailesiyle birlikte gittiği Çanakkale Şehitliği'nde 7 Nisan günü kaybolan 2 yaşındaki Şeref Can Engin, İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan özel ekip tarafından 4 ay sonra bulundu. Şeref Can Engin'i 121 gündür evinde saklayan evli ve 4 çocuk babası Ahmet Delican, "Annesiyle ilişkimiz vardı, çocuk benim" iddiasında bulundu. Şeref Can'ın hikayesinden 1980'li yılların en popüler dizisi Dallas'ı aratmayacak karmaşık ilişkiler çıktı.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Bebek katili İsrail yine katliam yaptı

İsrail’in Filistin ve Lübnan’da başlattığı işgal ve katliam hız kesmeden devam ediyor. Kana’da 37 bebeği katleden İsrail, bu kez Lübnan’ın Baalbek kentine düzenlediği hava saldırılarında 4’ü çocuk 18 kişiyi katletti.

İsrail’in Filistin ve Lübnan’da başlattığı işgal ve katliam hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Lübnan’ın Kana şehrinde 37 çocuğu gözünü kırpmadan katleden İsrail kuvvetleri önceki gün de Baalbek yakınında Cemaliye köyünde 4’ü çocuk 18 kişi katletti. Güvenlik kaynakları, 5’i evlerinin yıkılması sonucu 12 sivilin öldüğü, Saat köyünde de aynı aileden 5 kişinin yaşamlarını yitirdiğini söylediler.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
1 milyon Lübnanlı evini terk ediyor

İsrail’in göçe zorladığı Lübnanlılar, Suriye’ye sığınıyor... Savaşın yayılma ihtimali sebebiyle Ankara teyakkuzda.

İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarından kaçan sivillerin ilk tercihi şimdilik Suriye. Ancak, saldırıların Suriye’ye sıçraması ihtimalini değerlendiren uzmanlar, bu durumda Türkiye’ye mülteci akınının olabileceği uyarısını yapıyorlar. Türkiye ise bu senaryoya karşı hazırlıklarını sürdürüyor.

EVET GAZETESİ:
Şeref meselesi

Türkiye’de bunlar da oluyor... 2 yaşındaki Şeref Can Engin, 4 ay önce anne-babasıyla gittiği Çanakkale’den dönüşte kaçırıldı.

Olay günlerce konuşuldu. Anne Yıldız Engin, televizyonlara çıkıp ağladı. Kaçırılmaya İçişleri Bakanı Aksu el koydu. Şeref için özel arama timi kuruldu. Ve Şeref, dün İstanbul’da bulundu. Bulundu ama ortaya da karışık bir ilişki çıktı. Şeref’i kaçıran 4 çocuk babası A.D, “Annesiyle 3 yıl önce aşk yaşadım. O benim oğlum” dedi. Anne Yıldız, “Doğrudur. İlişki yaşadım. Korktum. Söyleyemedim” diye ifade verdi. Eşi Turgay Engin ise, “Farketmez. Şeref benim oğlum” diye konuştu.

FANATİK GAZETESİ:
Lugano artık Fener’in

Güney Amerika’nın en iyi savunma oyuncusu olarak gösterilen Diego Lugano'nun, Fenerbahçe'ye transferinin gerçekleştiği öğrenildi.

Fenerbahçelilere müjdeli haber. Sarı-Lacivertliler; Sao Paolo ile yaptığı son temasların ardından Diego Lugano’nun bonservisini de alarak transferi resmen bitirdi. Uruguaylı yıldızın, bugün UEFA’ya verilecek listeye girmesi için de girişimler hızlandırıldı. Yönetimin talebi sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu, Brezilya’dan transfer sertifikasını istedi. Brezilya Futbol Federasyonu da özerk bir bölge olan Sao Paolo’ya belgelerin gönderilmesi talimatını verdi. Asbaşkan Mahmut Uslu, herhangi bir gecikme yaşanmaması için, işi Brezilya’da yakında takip ediyor.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
İbrahim Resmen Fener'de

"Yuvama döndüğüm için mutluyum F.Bahçeliliğimle gurur duyuyorum"

Türk basketbolunun yıldızı İbrahim Kutluay artık resmen F.Bahçeli. Kutluay, dün düzenlenen törenle kendisini 3 yıllığına sarı-lacivertli renklere bağlayan sözleşmeye imza attı. Basketbola F.Bahçe'de başladığını hatırlatan milli basketbolcu, "Fenerbahçeliliğimden gurur duyuyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious