Gazete manşetleri

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SABAH GAZETESİ:
Türk Binbaşı'ya İncirlik'te kelepçe

İncirlik Üssü'nde bardan çıkan Hava Pilot Binbaşı Ferih Dinçer ile eşini, ABD askerleri yere yatırıp kelepçeledi. Olay gizlenince binbaşı istifa etti.

Olay İncirlik Üssü'nde geçen yıl eylül ayında yaşandı. Üsteki 'Club Complex' adlı sosyal tesiste hemşire eşi Meltem Dinçer'le bir-iki kadeh içki içen tanker uçağı pilotu Binbaşı Dinçer, otomobiliyle lojmanına dönerken ABD'li bir çavuş tarafından durduruldu.

Yolda yaşanan olay sırasında çavuş, sivil kıyafetli Dinçer'e "Sarhoşsun in aşağıya" dedi. Pilot Dinçer "Ben Türk subayıyım, beni indiremezsin" diye karşılık verdi. İkisi köpekli 5 ABD askeri daha geldi. Askerler binbaşıyı zorla araçtan çıkardı, eşiyle yere yatırıp kelepçeledi.

Olayı gören bir Türk asker de tartaklandı. 6 kişilik Türk ekibi gelince kelepçeler çıkarıldı. ABD'li çavuş ülkesine gönderildi. Türk binbaşı Ankara'ya yollandı. Olay ört-bas edilmek istenince Binbaşı ordudan ayrılıp bir özel havayolu şirketine geçti.

MİLLİYET GAZETESİ::
Bir zamanlar Amerika

Lübnan olaylarının ABD'nin özgürlük ve adalet konularındaki liderlik imajını yıktığına işaret eden Gül, 'ABD, başkasından istediği değerlere kendisi de uymalı' dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Lübnan'da devam eden trajedinin, ABD'nin özgürlük ve adalet konularındaki liderlik mirasına ilişkin dünyada sorular uyandırdığını ve Ortadoğu'nun demokratik dönüşümüne yönelik umutların da paramparça olmasına yol açtığını belirtti.

ZAMAN GAZETESİ:
Lübnan’ın üçte biri göçtü

İsrail, bütün dünyanın gözü önünde 23 gündür Lübnan'ı bombalıyor. Yaşanan insanlık dramı her geçen gün büyüyor.

Uluslararası toplumdan beklediği desteği alamayan Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, dün İslam Konferansı Örgütü aracılığıyla bir kez daha dünyaya seslendi. Sinyora'nın açıkladığı bilançoya göre, İsrail saldırıları sebebiyle 1 milyon insan yerinden oldu. Çoğunun evi yıkıldı, bir kısmı da güvenlik sebebiyle kuzeye göç etti. Öldürülen sivil sayısı 900'ü geçti. Hayatını kaybedenlerin üçte biri 12 yaşın altındaki çocuklar. İsrail, altyapıya da büyük zarar veriyor. Havaalanları, köprüler, yollar ve elektrik santralları savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Dün Beyrut'un güney banliyölerine bomba yağdıran İsrail jetleri, aynı aileden biri çocuk 3 kişiyi katletti.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Töre canavarına ders veren koca

Çanakkale’de dört ay önce kaybolan iki yaşındaki Şeref Can’ın bulanmasından sonra yaşananlara herkes farklı tepki verdi.

Psikologlar, kadın kuruluşları temsilcileri ve insan hakları savunucuları, koca Tuncay Engin’in sergilediği tavrı alkışladılar.

Eşi Yıldız Engin hakkında ise dört aydır yalan ifadeyle polisi meşgul ettiği için kamu davası açılacak. Bu arada, hem Engin, hem de Delibaş aileleri kayıplara karıştı.

TAKVİM GAZETESİ:
Mükemmel Türk

Hatice Altuğ Türkiye'de kalsaydı, harcanacaktı. Ağlayarak ABD'ye gitti.

Dünyanın en hızlı lazer sistemini keşfetti Hatice Altuğ Türkiye'de kalsaydı, harcanacaktı. Ağlayarak ABD'ye gitti. Dünyanın en hızlı lazer sistemini keşfetti.

Antalyalı Hatice Altuğ, Bilkent Fizik Bölümü'nü bitirdi. Türkiye'de en çok öğretmen olacaktı. Ama, ABD'deki Stanford Üniversitesi onu kaçırmadı. Çalışmaları ödüller aldı. "Dünyanın en hızlı lazer sistemi" ile bilim dünyasını ayağa kaldırdı. Keşfinin patenti için ünlü firmalar 15 milyon doları gözden çıkarttı.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Oyunu bozduk

Erdoğan, uzun süren Malezya yolculuğu sırasında Genel Yayın Müdürümüz Fuat Bol’a, gündemle ilgili açıklamalar yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orgeneral Yaşar Büyükanıt Paşa ile ilgili mesajın sabah saatlerinde kendi cep telefonuna da geldiğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’na Yaşar Büyükanıt Paşa’nın atamasının isabetli olduğunu belirten Erdoğan, “Huzursuzluk çıkarmak isteyenler vardı. Birçok oyun bozuldu” dedi. Başbakan Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü’nün toplantısına katılmak üzere Malezya’ya giderken 9 gazetenin temsilcisine konuştu.

RADİKAL GAZETESİ:
Etnik temizlik itirafı

'Saldırının ölümcüllüğü İsrail'e saldırma planı olan her ulusun belleğine yazılacak' diyen Olmert'e göre 1 milyon kişinin yollara düşmesi de başarı: Hizbullah'ın güç kaynağı nüfus yerinden edildi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Times gazetesi, BBC ve Sky televizyonları, AP ve Reuters ajanslarına bir dizi demeç vererek, Lübnan'a İsrail ordusunun işini görecek bir çokuluslu güç konuşlandırılmasının 'reklam'ını yaptı. Hizbullah'ı destekleyen Şii nüfusu 'terörist' diye niteleyip Lübnan'ın güneyinde etnik temizlik yaptıklarını itiraf eden Olmert, ölüm ve yıkım yoluyla tüm Ortadoğu'ya gözdağı verdiklerini açıkça dile getirdi: Onlar Hizbullah halkıdır, onlar teröristtir.

AKŞAM GAZETESİ:
Merkez İstanbul

Devlet Bakanı Ali Babacan, dün yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın (MB) idari merkezinin İstanbul’a taşınacağını söyledi.

Babacan’ın bu sözlerinden kısa bir süre sonra MB bir açıklama yaparak, “Böyle bir karar almadık” dedi. MB Başkanı Durmuş Yılmaz, öğleden sonra yaptığı açıklamada ise sabahki demecinin tam tersi bir açıklama yaptı ve MB İdare Merkezi’nin İstanbul’a taşınması konusunun, uzun süredir MB’nin gündeminde olduğunu söyledi.

STAR GAZETESİ:
'Tel Aviv'i de vururuz'

İsrail kara kuvvetleri sınır yakınlarındaki bazı köylerin denetimini ele geçirmek için Hizbullah militanlarıyla çarpışırken, uçaklar Beyrut'un güneyine bomba yağdırdı

Hizbullah'a yönelik operasyonlara on bin İsrail askerinin katıldığı belirtiliyor. Hizbullah'ın lideri Şeyh Hasan Nasrallah ise İsrail kuvvetleri Lübnan'ın içlerine özellikle de Beyrut'un merkezine saldırılarını sürdürürse, Tel Aviv'i vuracakları tehdidinde bulundu.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Herkes şaştı bu işe

Bu çocuk, henüz 2 yaşında. Ailesiyle şehitlik ziyareti için 7 Nisan'da çıktığı gezide, Kabatepe Dinlenme Merkezi'nde kayboldu. Tüm çabalara rağmen izi bulunamadı.

Arama çalışmasına polis ve jandarmanın yanı sıra, ailesi de kendi imkânlarıyla katıldı. Çanakkale ve İstanbul'un dört bir köşesini minik yavrunun resimleriyle donattı. Adına internet sitesi kurarak seslerini duyurmaya çalıştı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Bugün Lübnan’a yarın sana

Başbakan Erdoğan, İsrail'in saldırıları başladığından beri 'sessiz' kalan ve İKÖ zirvesine düşük seviyede katılan Mısır ve Suudi Arabistan ile Ürdün'e tarihi uyarıda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in önce Filistin ve ardından Lübnan'a başlattığı terör saldırıları karşısında 'suskunluğa' gömülen bazı Arap ülkelerine tarihi bir uyarıda bulundu. Erdoğan, Arap dünyasının liderliğine soyunan Mısır ve Suudi Arabistan ile Ürdün'ün hem saldırılar karşısında yeterli tepki göstermemesi hem de Ortadoğu krizini görüşmek için olağanüstü toplanan İKÖ Zirvesi'ne bakan ve temsilci seviyesinde katılmalarını eleştirdi. Erdoğan, 'Bugün Lübnan'a yapılan saldırılara 'sessiz ve tarafsız' kalanların, yarın kendilerine saldırılmayacağının garantisi içinde olamayacağını söyledi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Yine merkez polemiği

Merkez Bankası, başkanlık seçimlerinin ardından bu kez de idari merkezinin İstanbul’a taşınıp taşınmamasıyla polemik konusu oldu.

Devlet Bakanı Ali Babacan Merkez Bankası İstanbul’a taşınacak derken, Merkez’den anında cevap geldi. Merkez Bankası polemik konusu olmaktan bir türlü kurtulamıyor. Geçtiğimiz aylarda boşalan başkanlık koltuğu için uzun süre gündemde kalan Merkez Bankası, bu kez de idari merkezinin Ankara’dan İstanbul’a taşınması noktasında polemik konusu oldu.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
İKÖ'den tek ses

İslam Konferansı Örgütü üyeleri, Endonezya'daki zirvede ilk kez tek yumruk: 'Lübnan'da acil ateşkes sağlansın, çokuluslu güce asker göndermeye hazırız'

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Yürütme Kurulu'nun İsrail'in Lübnan ve Filistin'deki saldırılarıyla ilgili olarak dün Malezya'da yaptığı toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bu savaşın galibi olmayacaktır' dedi. Erdoğan, 12 saatlik bir yolculuk sonunda geldiği başkent Kuala Lumpur'daki konuşmasında, İsrail'in Lübnan'da yaptıklarının orantısız güç kullanımı olduğunu, kadınlarla çocukların göz göre göre öldürüldüğünü belirtti.

EVET GAZETESİ:
Şeref ne olacak?

Türkiye, Şeref’in kaçırılmasının altından çıkan ‘yasak aşkı’ konuşuyor. Ahlaki çöküntü kurbanı yavrucağın geleceği merak ediliyor.

Anne Yıldız Engin. Kocası Turgay’ı 3 yıl önce A.D. ile aldattı. Ondan hamile kaldı. Şeref’i doğurdu. Ama bebeği Turgayınmış gibi gösterdi. Kaçırılma olayından sonra ihanet açığa çıktı. “Oğlumu A.D’ye ben teslim ettim” itirafında bulundu...

Ahmet Delican. Müşavir. Evli ve 4 çocuğu olmasına rağmen, Yıldız Engin’le zina yaptı. Şeref dünyaya geldi. 4 ay önce Çanakkale’de anne Yıldız Engin’den Şeref’i teslim aldı. Olay kaçırılma gibi yansıdı. Yakalandığında “Gerçek babası benim” dedi...

Turgay Engin aldatıldığından habersiz yaşadı. Şeref’i kendi oğlu sandı. 4 ay önce kaçırılınca baba yüreği dayanmadı. Çalmadık kapı bırakmadı. Şeref bulununca acı gerçekle yüzleşti. “Farketmez. Eşimi her zaman taşırım. O benim oğlum” diye konuştu..

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Top santrada

Süper Lig'de 2006-2007 sezonu, bu akşam saat 21.00'deki Ankaraspor- G.Saray maçıyla başlayacak. Karşılaşmayı LİG TV naklen yayınlayacak.

Futbolseverlerin 81 günlük lig hasreti bugün sona eriyor... Turkcell Süper Ligi'nde 2006-2007 sezonu, son şampiyon G.Saray'ın Ankara 19 Mayıs Stadı'nda Ankaraspor ile bu akşam yapacağı maçla start alacak. Saat 21.00'de başlayacak karşılaşma LİG TV'den naklen ekranlara gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious