Gazete manşetleri

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SABAH GAZETESİ:
Kelepçelenen subay konuştu

İncirlik'te geçen yıl kelepçelenerek yere yatırılan binbaşı ve eşini SABAH buldu: "Başımıza gelen olaydan çok, bunun cezasız kalması bizi üzdü".

ABD'li askerlerin eşiyle kelepçe taktığı eski subay Ferih Dinçer o anı anlattı: Bardan çıkan siviller de alkışlarla "Go ahead, go ahead! They are Turks" (Devam et, onlar Türk) diye bağırıyordu.

Sabah Gazetesi'nin dün manşetten duyurduğu ve Türkiye'nin gündemine, "2. Çuval Vakası" olarak giren "Türk Binbaşı'ya İncirlik'te kelepçe" haberi büyük yankı buldu. Olayın mağdurları Binbaşı Ferih Dinçer ve hemşire eşi Meltem Dinçer çifti, "Aslına bakarsanız, bugün haberi görünce bir 'oh' çektik. 1 yıldır içimizi kemirip duruyordu. Örtbas etmeye çalışılması tüm duygularımızı rencide etti" diye konuştu.

MİLLİYET GAZETESİ::
Sezer’in özgür basın hamlesi

Anayasaya göre basının özgür olması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Sezer, Terörle Mücadele Yasası'nı kısmi iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeni Terörle Mücadele Yasası'nda (TMY) teröre destek verir nitelikteki yazılar nedeniyle basın ve yayın organları sahipleri ile yayın sorumlularına para cezası verilmesini düzenleyen maddelerin cezanın sorumluluğu ilkesiyle bağdaşmadığı, haber alma ve basın özgürlüğünü engelleyeceği gerekçesiyle iptalini istedi.

ZAMAN GAZETESİ:
Çete bitmeden şike bitmez

Süper Lig heyecanı başladı. Şike iddialarının arttığı bugünlerde herkes temiz bir lig istiyor. Otoritelere göre şikenin temelinde mafya baskısı yatıyor.

İtalya'da geçtiğimiz ay yaşanan ‘Temiz Ayaklar' operasyonu Türkiye'de de büyük yankı buldu. Çizme'de kurulan spor mahkemeleri şikenin üzerine korkusuzca giderken, Türkiye'de şike ile ilgili bir kanunun bulunmayışı, iddiaların çözülmesine engel oluyor. Kanundaki boşluğu fırsat bilen kötü niyetli şahıslar, kurdukları çetelerle futbolu yerin altına çekmeye çalışıyor. Mafya-futbol ilişkisinden dolayı da şikenin önüne bir türlü geçilemiyor. Şikeye sebep olarak maddî menfaat temini, kumar-bahis mevzuları, ekonomik sebepler, siyasî hesaplar ve hatır gönül yakınlaşmaları gösterilirken, spor otoriteleri ilk sıraya mafya-çete baskısını koyuyor. Bugüne kadar Türk futbolunda ortaya atılan şike iddialarının çoğunda mafya lideri olmakla suçlanan kişilerin bulunması da bu görüşe dayanak gösteriliyor.

TAKVİM GAZETESİ:
İşte o an

Adana'da hain bomba: 2'si ağır 17 yaralı. Adana'da bombalı tuzak. Teröristler, bir bankanın ATM'sine koydukları ses bombasını patlatıp beklemeye geçti.

Kent merkezinde büyük bir gürültüyle patlayan bombanın ardından, olay yeri kısa sürede polisle doldu. Tam bu sırada hainler 2'nci bombayı patlattı. Bu bomba parça tesirli, yani öldürücüydü. 2'si polis okulu öğrencisi 10 polis ile 7 vatandaş yaralandı. 1 polis ve 1 vatandaşın durumu ağır.

TÜRKİYE GAZETESİ:
BM nihayet

İsrail’in Lübnan’a karşı sürdürdüğü harekâtın sona erdirilmesi yönündeki uluslararası baskılar nihayet sonuç vermeye başladı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Güvenlik Konseyi üyelerinin aralarındaki görüş farklılıklarını gidererek Lübnan’daki çatışmaların derhal sona erdirilmesi için harekete geçmeleri gerektiği yönünde arka arkaya yaptığı çağrıların ardından, zıt fikirde olan ABD ve Fransa uzlaşma yoluna girdi. BM Güvenlik Konseyi’nde Lübnan’daki çatışmaları durdurmaya yönelik daha önce bir karar tasarısı hazırlayarak diplomatik çabalara liderlik eden Fransa, konseye, İsrail ile Hizbullah arasında Lübnan’da süren çatışmaların bir an önce durdurulmasını ve meseleye kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan yeni bir karar tasarısı daha sundu.

RADİKAL GAZETESİ:
İsrail böyle yok ediyor

İsrail'in Lübnan'da yıkıma yol açan saldırıları sürüyor. Son kurbanlar, kamyonlara meyve dolduran 26 köylü oldu.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın iki tarafta da daha çok sivillerin telef olduğu 'hava bombardımanlarının' karşılıklı durması çağrısını reddeden İsrail ordusu, Kana katliamı sonrası Baalbek'in 50 km. kuzeydoğusundaki Kaa köyünde kamyonlarına sebze dolduran köylüleri hedef aldı. İsrail uçaklarının fırlattığı dört füze 26 Lübnanlı sivilin ölümüne, 20'sinin yaralanmasına yol açtı. Güneydeki Taibe ve Ayt el Şaab köylerine yönelik hava saldırılarında 7 köylü ölürken, en az 50 kişi enkaz altında kaldı. İsrail dün biri başkent Beyrut'un kuzeyindeki bir mahalle, diğeri ise güneyde bir köy olmak üzere Hıristiyan nüfusu da hedef aldı.

AKŞAM GAZETESİ:
Şahin tepesi

Kriz beklentisini boşa çıkaran Yüksek Askeri Şura, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesini belirledi. Ordu'nun zirvesi, Güneydoğu'da görev yapan, sertlik yanlısı 'şahin' isimlere emanet.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) tarafından belirlenen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesi 'şahinler'den oluştu. Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan 1. Ordu Komutanı Org. İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Işık Koşaner, terörle mücadele konusunda sert tutumları ile tanınıyor.

STAR GAZETESİ:
Hizbullah füzeleri 75 km içeride

Hizbullah füzeleri bugüne kadar İsrail'de ulaşabildiği en güney nokta olan, Lübnan sınırından 75 kilometre içerideki İsrail'in Hadera kentini vurdu.

BM Genel Sekreteri Annan, Lübnan'daki çatışmaları durdurmaya yönelik hala bir Güvenlik Konseyi kararı çıkmamasından 'derin endişe' duyduğunu bildirdi.
İsrail polisi, Lübnan sınırına 75 kilometre uzaklıkta bulunan sahil kenti Hadera yakınına 3 Hizbullah füzesinin düştüğünü, bunun Lübnan'dan İsrail'e atılan füzelerin şimdiye kadar ulaştığı en güneydeki nokta olduğunu belirtti.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Çifte tuzak

Hainler önce bankaya bomba koydular. Polis gelince daha güçlü ikincisini patlattılar.

İSYAN ettiren ihanet Adana'da yaşandı. İlk patlama, Oyakbank'ın ATM'sinde oldu. İki banka çalışanı yaralandı. Olay yerine kaydırılan ekipler, çevre güvenliğini sağlarken 30 metre ileride daha şiddetli bir patlama meydana geldi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
İnsani yardıma İsrail bombası

Lübnan'a yönelik bombardımanlarında hedef gözetmeyen İsrail jetleri, Beyrut'taki 4 yardım kuruluşu ile engelliler için açılan 3 okulu yerle bir etti.

Köyleri de bombalayan İsrail ordusu, sedece bir çiftlikte 33 kişiyi öldürdü. İsrail ordusu Lübnan'ı yakıp yıkmaya devam ediyor. İsrail ordusu dün Beyrut'taki 4 insani yardım kuruluşu ile görme ve işitme engelliler için açılan 3 okulu yerle bir etti. Tonlarca ilaç ve sağlık malzemesi kül olurken, okulların tatil edilmiş olması büyük bir faciayı önledi. Hıristiyanların yaşadığı Beyrut'un kuzeyini de dün ilk kez hedef alan İsrail, aralarında Hıristiyanların da bulunduğu 5 kişiyi öldürdü.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Sert direniş şaşırtt

İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları 25’inci gününe girerken, Lübnan ordusunun saldırılar karşısında gösterdiği etkin direniş, İsrail ve ABD başta olmak üzere tüm dünyayı şaşırtıyor.

Öte yandan çocuk katili İsrail, masum halkı öldürmeye devam ediyor. Dün de onlarca masum vuruldu. Lübnan’a yönelik saldırıların 25. gününde İsrail, özellikle altyapıyı tahrip etmeye yönelik bombardımanını yoğunlaştırdı. Arap medyası ise, Güney Lübnan’daki çatışmada 3 İsrail askerinin daha öldüğünü duyurdu.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Lübnan ceset tarlasına döndü: Belanı bul Bush

Lübnan ve Filistin'i masum kanına boğan İsrail'i kullanıp Ortadoğu'yu ateşe veren ABD'ye dünyada tepkiler çığ gibi yükseliyor.

İsrail’in kanlı saldırılarına her gün yenilerini eklemesine tepkiler giderek büyüyor. İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yaptığı saldırılar, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) tarafından Malezya'da düzenlenen toplantıda ele alındı. Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği zirvede, İran ve Endonezya Cumhurbaşkanı düzeyinde temsil edildi.

EVET GAZETESİ:
Yılmaz döndü

“Mumcu’yla anlaştım. Makamda gözüm yok. Siyasete dönüyorum” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda büyük bir kalabalığa seslenen Mesut Yılmaz, hemşehrilerine şöyle seslendi:

”Siyasete döneceğimi açıklamıştım. Ama size danışmadan karar veremem. Tek amacım var... Vakit geçirmeden gençlerin işsizlik sorununu çözmek. Anavatan’ın kurucularındanım. Başka bir yerde siyaset bana yakışmaz. Makamda, koltukta gözüm yok. Yaşlandım. Ama kalan tüm gücümü Türkiye’ye harcayacağım. Genel Başkan Mumcu ile 5 saat görüştüm. Anlaştık. Seçime kadar iyi kadroları toplayacağım.”

FANATİK GAZETESİ:
Ne kadar transfer o kadar puan

Galatasaray forvetlerine geçit vermeyen Ankaraspor kalecisi Hakan, Necati ve Şükür’ün penaltılarını da kurtarıp, gecenin yıldızı oldu: 1-1

Son şampiyon, yeni sezona tökezleyerek başladı. Ankaraspor karşısında etkili bir oyun sergileyemeyen Sarı-Kırmızılılar, uzun süre yenik durumda götürdükleri maçta bir puanı İliç’in golüyle kurtarırken, Başkent ekibinin kalecisi Hakan’ı geçemedi. 11. dakikada Wederson’un kornerine arka direkte bomboş durumda yükselen Petrous, kafayla ağları havalandırdı: 1-0. 16. dakikada kazanılan penaltı atışını kullanan Necati Ateş’in vuruşunda kaleci Hakan gole izin vermedi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Hakan'ın Arıkan'ı makbul: 1-1

19 Mayıs Stadı'ndaki nefesleri kesen karşılaşmaya iki penaltı birden kurtaran Ankaraspor kalecisi Hakan Arıkan damgasını vurdu.

Başkent ekibi, 11'de Petrous'un golü ile öne geçti. İliç 81'de skoru eşitledi. 16. dakikada Necati Ateş ve +92'de Hakan Şükür'ün penaltılarını Hakan kurtardı; Cimbom, sezona 1 puanla başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious