Gazete manşetleri

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SABAH GAZETESİ:
Karakolun karşısı uyuşturucu pazarı

İstanbul Esenler'de Yukarı Karabayır polis binasının karşı sokağında her türlü "zehir" serbestçe satılıyor.

SABAH muhabiri, İstanbul'da uyuşturucu trafiğinin ne derece yaygınlaştığını, alıcı gibi araştırdı. İşte korkunç manzara: Uyuşturucu artık sadece belirli semtlerde değil birçok yerde sokak aralarında satılıyor. Satıcıların cirit attığı onlarca mahalle var. Otoyolda bile araçlara uyuşturucu servisi veriliyor.

MİLLİYET GAZETESİ::
Lübnan dersleri

Olli Rehn'e göre, Türkiye'nin AB ve İslam Dünyası arasındaki köprü rolü krizle birlikte önem kazandı.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Lübnan krizinin Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin önemini artırdığını söyledi. Rehn, AB üyesi Türkiye'nin, Birlik ve İslam Dünyası arasında köprü görevi yapabileceğini vurguladı.

Dünkü Finlandiya gazetelerinde yer alan açıklamalarında, Ortadoğu'daki gelişmeler ile Türkiye'nin AB üyeliği sürecini değerlendiren AB Komiseri, ılımlı ve demokratik bir Türkiye'nin Avrupa için stratejik önemde olduğunu ifade etti. Rehn, Türkiye'nin üyelik kriterlerini yerine getirmesi halinde 25 üyeli Birlik'e girmesine izin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ZAMAN GAZETESİ:
Otellerdeki korsan eğlenceler Türkiye’nin imajını karartıyor

Turizm, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri. Doğal güzellikler ve tarihi zenginlik, her yıl milyonlarca turisti Türkiye’ye çekiyor.

Bu sektörden elde edilen gelir geçtiğimiz yıl 17 milyar dolara ulaştı. Ancak ‘bacasız sanayi’ olarak adlandırılan sektörün, ‘korsan animasyon’la başı dertte. Günün yorgunluğunu atmak isteyen turistlere yönelik eğlenceler denetimsizlik sebebiyle istismar ediliyor. Animasyon işiyle uğraşan 4 bin firma var. Vasıfsız kişilere ucuz kostüm ve dekorlarla gösteri yaptıran bazı organizasyon şirketleri, Türkiye’nin imajını zedeliyor. Turizmciler, olayın vahametini şu sözlerle özetliyor: “Padişahlar cariye düşkünüymüş gibi lanse ediliyor, dansöz gibi oynatılıyor. Bıçaklı oyunlar turistleri korkutuyor. Ateş kullanılarak gerçekleştirilen gösteriler zaman zaman faciaya dönüşüyor. Yaralanan bir turist yüzlerce kişiyi olumsuz etkiliyor.”

HÜRRİYET GAZETESİ:
İşte azim

Kar motoruyla kaza geçiren 37 yaşındaki ortodonti uzmanı Diş Hekimi Barış Ünlü’nün belden aşağısı felç oldu. Artık bağımlı yaşadığı tekerlekli sandalyesinde hastalarını tedavi ediyor.

DİŞ Hekimi Barış Ünlü, 2001 yılında yılbaşı tatili için arkadaşlarıyla Uludağ’a gitti. Yeni yıldan önceki gün, iki arkadaşı ve bir rehberle birlikte dağda gezintiye çıktı. Akşama doğru tipi başladı. Barış Ünlü, yoğun tipi nedeniyle arkadaşlarının döndükleri yönü göremedi ve yanlış yöne saptı. Motorla birlikte beş metrelik çukura düştü. Helikopterle Bursa’daki özel bir hastaneye kaldırıldı. Belden aşağısının felç olduğunu doktorlar söylemeden kendisi anlamıştı. Üç ay hastanede kaldı.

TAKVİM GAZETESİ:
Bize neler oluyor

Türkiye böyle rezalet ne gördü, ne yaşadı. Aldatma var, yalan var, pişkinlik var 'Ayıp oluyor' diyen yok. Aksine, skandalın taraflarını kahraman bile ilan ettiler.

Şeref Can'ı kaçıran, öz baba çıktı. "Oğlumu bulun" diyen anne her şeyden haberdar. Can'ın babası olmadığını öğrenen resmi baba "Olabilir" dedi, eşine sahip çıktı. Kaçıran babanın eşi, "O kadın bize gelirdi" diyor... Ve işin en ilginci bu karışık ilişkiler normal karşılanıyor.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Yatırım harekâtı

Türkiye’nin ikinci büyük barajı olacak olan Ilısu’nun temel atma töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin artık yarım kalmış projeler çöplüğü olmadığını, dev projelerin teker teker devreye girdiğini söyledi.

Mavi Akım ve Bakü-Tiflis Ceyhan projelerini örnek gösteren Erdoğan, 2007 yılı başlarında Türkiye-Yunanistan-İtalya doğal gaz boru hattı projesi ve 2011’de de Nabucco doğal gaz projelerinin tamamlanacağını belirtti.

50 yıldan beri üzerinde çok konuşulan, çok dedikodular yapılan ama bir türlü proje safhasından eylem safhasına taşınamayan Ilısu Barajı’nın temelini attıklarını vurgulayan Erdoğan, baraj sayesinde Güneydoğu’nun farklı bir zenginliğe kavuşacağını kaydetti.

RADİKAL GAZETESİ:
İncirlik bela üssü

Binbaşı Dinçer ile eşini köpeklere aratan ABD'liler çocuğu hasta bir astsubaya da eziyet etmiş. Kaza ve kavgalara karışan Amerikan askerlerine bir şey yapılamıyor.

ABD'nin Ortadoğu ve Asya'daki operasyonları için lojistik amaçlarla kullandığı İncirlik Üssü'nde uygulanan aşırı güvenlik, Türk ve ABD'li askerleri karşı karşıya getiriyor. Bir Türk binbaşının bir yıl önce eşiyle birlikte yere yatırılıp kelepçelenmesi ve köpeklere aratıldığının ortaya çıkmasının ardından dün de başka bir Türk astsubayın yüksek ateşli bebeğiyle birlikte üsse dönerken otomobilinden indirildiği ve köpeklere arattırıldığı ortaya çıktı.

İncirlik nizamiyesinde görev yapan ABD askerleri, Irak işgalinin ardından artan güvenlik uygulamalarını gerekçe göstererek üsse giriş çıkışlarda Türk personel için 'yüzde 100 kontrol' uygulaması yapıyor.

AKŞAM GAZETESİ:
Meçhul kulak elçiliğe sızdı

Türkiye'yi sarsacak bir tele-kulak skandalı daha. Terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, Şaron'a 'geçmiş olsun' demek için İsrail Büyükelçiliği'ni aradı. Bir diplomatla yaptığı telefon konuşması, Büyükanıt karşıtı yayın yapan internet sitesinde aynen yayımlandı.

Çitlioğlu, 'Dinlenen ben değil de elçilik ise tam skandal olur. Bunu yapanlar polisteki Fettullahçı klik diyememem ama Emniyet'in içinden bir grup' iddiasında Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a yakın olduğu bilinen terör uzmanı Ercan Çitlioğlu'nun, İsrail Büyükelçiliği'ndeki bir diplomatla yaptığı telefon konuşmasının dinlendiği ortaya çıktı. Çitlioğlu ile İsrailli diplomat arasındaki konuşma, Büyükanıt karşıtı yayın yapan internet sitesinde yayımlandı.

STAR GAZETESİ:
Appiah, Zidane gibi!

İşte, bu çok tartışılır!.. Erciyes'i 6-0 yendikleri maçta 33. dakikada Emre Toroman'a kafa atmaya kalkışınca kırmızı kart gören Appiah, Erciyesli futbolcunun kendisine ırkçı hakarette bulunduğunu iddia etti!

Ganalı, Emre'nin kendisine siyahi olması ile ilgili hakaret ve küfür ettiğini; bundan dolayı kendisini tutamadığını söyledi! Appiah, Dünya Kupası'nda Zidane'ın Materazzi'ye kafa attığı pozisyon için, ''Ben de olsam, ben de atardım'' demişti.

GÜNEŞ GAZETESİ:
PKK’da Büyükanıt paniği

ABD gazetelerinde çıkan 'Yaşar Büyükanıt K. Irak harekatına sıcak bakıyor' yorumları Kandil'i tutuşturdu.

İrtİca odakları ile teröristlerin açık-sinsi tüm gayretlerinin sonuç vermemesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde teamüllere uygun olarak Org. Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanı seçilmesi dış basında da geniş yankı buldu.

Daha önce çıkan 'Komuta Şahinlerde' yorumlarından sonra Amerikan Los Angeles Times gazetesi'nde 'TSK'ya sert bir Genelkurmay Başkanı atandı. Büyükanıt sınır ötesi operasyona sıcak bakan bir isim' değerlendirmesi yapıldı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Örtülü af yok seçenekler masada

Son dönemde gündeme gelen "PKK'ya karşı devlet kararı" tartışmasının perde arkası: PKK'yı parçalama da masada, kazanma da. Örgüt üzerinde etkili olan Barzani ve Talabani ile temas da yapılıyor. Sınır ötesi harekette bir seçenek olarak elde tutuluyor.

Ankara, 'terörle mücadele' konusunda yeni aşamayı ve atılacak adımları konuşuyor. Bazı çevrelerde, günlerdir 'PKK'yı dağdan indirme planı', 'PKK'lılara örtülü af vaadi' gibi senaryolar tartışılıyor, spekülasyonlar üretiliyor. Hatta, hükümeti terör üzerinden sıkıştırmayı ve zor durumda bırakmayı hedefleyen 'kutsal muhalefet cephesi', fısıltı yoluyla 'hükümet teröristleri affediyor' gibi son derece tehlikeli bir 'söylenti' ile toplumsal hafızaya 'nifak' sokmaya çalışıyorlar.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
İsrail’e darbe

Lübnan’ı işgal ederek sivillere karşı soykırım uygulayan, hava saldırılarıyla ülkeyi harabeye çeviren İsrail; karada umduğunu bulamadı.

Hizbullah güçleri, Sur kentine hava indirme operasyonu düzenleyen Yahudi komandolara unutamayacakları bir ders verdi. İsrail ordusunun aldığı ağır darbelere dün iki tane daha eklendi. Lübnan’ın doğusundaki Taibe bölgesindeki bir köyün kuşatılması sırasında Hizbullah savaşçıları, iki Yahudi aracına havan topu saldırısı düzenledi. Saldırıda 1 Yahudi askeri öldü; biri de yaralandı. Öte yandan, İsrail’in Lübnan’ın Sur kentindeki komando operasyonu da fiyaskoyla sonuçlandı. Hizbullah güçleri, İsrailli komandoları püskürttü. Çoğu ağır 8 Yahudi askeri yaralandı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Talabani'de Büyükanıt paniği

Org. Yaşar Büyükanıt'ın 'şahin'liği, daha Genelkurmay Başkanlığı'nı teslim almadan 'sınır ötesi'ne geçti. Irak lideri Celal Talabani, PKK'nın ipini çekmek için bizzat ilgileniyor.

TERÖR örgütü PKK'yı Irak'ın kuzeyinden tasfiye etmek için ABD, Türkiye ve Irak arasında başlatılan üçlü toplantıların devam etmesini isteyen Bağdat Yönetimi, Ankara'ya 'yeniden bir araya gelmek için tarih belirleyelim' dedi. Ancak, Irak tarafı 'üçlü toplantıya 'Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden de bir temsilci katılsın' önerisi getirmesi, zaten önceki toplantılardan aradığını bulamayan Ankara'da rahatsızlık yarattı. Ankara, toplantının yapılması için tarih belirlenmesine onay verdi ancak 'Bölgesel Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden resmi statüyle bir temsilci katılmasına sıcak bakılmıyor.

EVET GAZETESİ:
Sıcacık oldu

Sıcaklık bugün gölgede 40 dereceyi aşacak. Nemle 50 derece hissedilecek. Haydi denize, havuza, duşa…

Karadeniz hariç Türkiye’nin tüm bölgeleri mevsim normallerinin 8-10 derece üstündeki sıcaklıklarla boğuşuyor. Vatandaş perişan oldu. Sıcaklık özellikle bugün doruğa çıkacak. Dikkat! Bol bol sıvı tüketin. Dışarıya çıkmayın. Öğlen saatlerinde güneşlenmeyin. Yağlı yemekten kaçının. Nemle 50 derece hissedilen sıcaklar, salı günü gidiyor. Yerini yaz yağmuru alacak. Ama yağmurun ardından yine kabus var...

FANATİK GAZETESİ:
100. yıl ateşi 6-0

Fenerbahçe 100. yılındaki ilk lig maçında Erciyes’i Kadıköy'de gole boğarken, adeta bir Futbol resitali sergiledi: 6-0.

Stat: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu
Hakemler: Bülent Demirlek, Mustafa Emre Eyisoy, Adil Sinem

Fenerbahçe: Rüştü xx, Serkan xxx, Can xxx, Önder xxx, Ümit xxx, Appiah xx, Aurelio xxx, Alex xxxx, Tümer xxx (Dk. 78 Murat xx), Tuncayxxx (Dk. 78 Uğur xx), Semih xx (Dk. 60 Mehmet xxx)
Kayseri Erciyesspor: Fadhel x, İlhan x, Gökhan x, Bouazizi x, İlkem x, Güven x, Emre x, Timuçin x (Dk. 87 Ömer Közen ?), Lazarov x (Dk. 61 Mehmet Eren x), Cenk x (Dk. 78 Zafer x), Daloviç x
Goller: Dk. 14 Tuncay, Dk. 27, 72 ve 85 Alex, Dk. 74 Tümer, Dk. 82 Murat (Fenerbahçe)
Kırmızı kart: Dk. 31 Appiah (Fenerbahçe)
Sarı kartlar: Dk. 80 Rüştü (Fenerbahçe), Dk. 89 Emre (Kayseri Erciyesspor)

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Çakkıdı çakkıdı oynadılar: 6-0

Müthiş taraftar desteği ile maça başlayan F.Bahçe'de gol yağmuru Tuncay Şanlı ile başladı. Ardından gecenin kahramanı 'sihirli ayak' Alex sahneye çıktı.

Brezilyalı yıldız, 3 gol atarak hat-trick yaptı, 2 gol pası verdi, gözlerimizin pasını sildi. Diğer goller Tümer Metin ve Murat Hacıoğlu'ndan geldi. Appiah, 32. dakikada kırmızı kart gördü. Dün futbolcular sahada gol-şov yaparken, taraftarlar da tribünlerde coşup oynadılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious