Gazete manşetleri

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SABAH GAZETESİ:
kurşunla baba acı haberle

Beytüşşebap'ta maskeli teröristler astsubay Levent Çevik'i evinde öldürdü. Ölüm haberini alan baba da kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde önceki akşam yüzlerini poşuyla kapatan teröristler jandarma astsubay Çevik'in evini bastı. Kapıyı kıran teröristler evin içerisini rasgele taradı. Kurşunlara hedef olan başçavuş Çevik şehit oldu.

MİLLİYET GAZETESİ::
Yolsuzlukta Çankırı modeli

AKP'li İl Genel Meclisi üyesi Öztürk'ün ortağı olduğu firma, Orman İşletmeleri'ne ait tesisi Çankırı İl Özel İdaresi'nden kiraladı.

Anlaşma imzalandıktan bir hafta sonra tesise 700 bin YTL'lik yatırım yapan İl Özel İdaresi, kira artırımına gerek görmedi. Çankırı'da yıllık teftiş yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, AKP'li il genel meclisi üyesi Mehmet Öztürk'e "turistik kıyak" yapıldığını ortaya çıkardı. Müfettişler, sorumlular hakkında soruşturma izni verilmesini istedi.

ZAMAN GAZETESİ:
İsrail’den inanılmaz ateşkes talebi: Saldırılarımız için açık kapı bırakın

Lübnan’daki sivil katliamını sürdüren İsrail, BM’den inanılmaz bir talepte bulundu. Ateşkes tasarısına dikkat çeken İsrail, Hizbullah’ı vurma gerekçesiyle kendisine saldırı imkânı tanınmasını istedi.

İsrail'in Lübnan'daki çocuk katliamını bile kınayamayan Birleşmiş Milletler, saldırıların 27. gününde hâlâ ateşkesi tartışıyor. Fransa'nın ABD ile birlikte hazırladığı karar tasarısında, Lübnan hükümetinin istekleri dikkate alınmadı. İsrail askerlerinin çekilmesine yönelik herhangi bir ifade içermeyen tasarıya, BM'nin veto hakkı bulunan daimi üyeleri Çin ve Rusya karşı çıkıyor. Tasarıdan memnun olan İsrail ise Lübnan'a yönelik saldırılarına devam edebilmesi için açık kapı bırakılmasını istiyor.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Astsubayı evde şehit ettiler

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi’nde görevli Jandarma Astsubay Levent Çevik (38), evine gelen PKK’lı 2 terörist tarafından şehit edildi.

Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre 2 terörist, Beytüşşebap ilçe merkezindeki Cumhuriyet Caddesi Ulu Camii yakınlarındaki bir binanın 2’nci katında oturan Levent Çevik’in evine önceki gece saat 20.30’da geldi. Kapıyı kırarak giren teröristler içeridekilere Kalaşnikof tüfekle rastgele ateş açtı. Açılan ateşle Levent Çevik ile 8 yaşındaki oğlu Mete Çevik yaralandı, astsubayın eşi Esra Çevik ise yara almadan kurtuldu.

TAKVİM GAZETESİ:
Kral ziyaret

Suudi Kral ve mahiyeti bugün Ankara'da. Yarın da İstanbul'da. Yandık! Yollar kapanacak, cep telefonları güvenlik için susacak. Perişan olacağız.

Kral Abdullah, bugün Ankara'da... Sezer ile görüşecek... Yarın, yatırım üssü olarak seçtiği İstanbul'a geçecek. İlk hedefi, ABD Houston'dakine benzer bir sağlık merkezi kurmak. Bu amaçla Kurtköy'de arazi bakılıyor. Kral ve ailesi için Çırağan'da 11 süit, 5 Ağustos'tan itibaren kapatıldı. 60 limuzin kiralandı... Kral'ın güzergâhında trafik kapanacak. Cep telefonları geçici süreyle kesilecek.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Hidrojene Türk mührü

Bartın’a bağlı Amasra’da 600 milyon ton kömür rezervinin bulunduğu bölgenin işletme haklarını devralan Hattat Grubu, kömürden hidrojen enerjisi üretebilmek için çalışmalar yapıyor

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu’yla bu konuda çalışma yaptıklarını beliterek, “Hocamızın yaptığı çalışmalarda kömürden hidrojen enerjisi üretebileceğimizi anladık. Şimdi Amasra’da kömürden hidrojen enerjisi üretebilmek için projelerimizi şekillendiriyoruz. Kömürden endüstriyel bir şekilde hidrojen üretmeyi başarırsak Türkiye, sahip olduğu kömür rezerviyle geleceğin yakıtı olan hidrojen enerjisini üretmede son derece avantajlı ülke konumuna geçmiş olacak” diye konuştu.

RADİKAL GAZETESİ:
İsrail intikam alıyor

Hizbullah'ın önceki gün öldürdüğü 12'si asker 15 kişi için misillemede bulunan İsrail yine katliam yaptı. İsrailli yetkililer: BM ateşkes kararı alsa bile durmayız.

BM Güvenlik Konseyi'nden ateşkes çağrısı içeren bir karar tasarısı çıkarılsa dahi bunu dikkate almayacağını ilan eden İsrail yönetimi, Hizbullah'ın önceki günkü füze saldırılarında 12'si asker 15 İsrailliyi öldürmesinin hıncını dün yeni sivilleri vurarak aldı. Dün şafakla birlikte başlatılan misillemelerde Lübnan çapında en az 54 sivil hayatını yitirirken, ölü sayısı üçte biri 13 yaş altında çocuklar olmak üzere en az 1000 olarak açıklandı.

AKŞAM GAZETESİ:
Geldiğimiz son nokta!

Terör ve adli saldırılar sonucu eline silahı ya da bombayı geçiren istediğini kurşun yağmuruna tutunca vatandaş da kendine göre çözüm üretti.

İşyerlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerdeki bombalama olaylarında işyerlerinin büyük zarar görmesi firma yetkililerini de yeni önlemler almaya itti. Zırhlı araç, zırhlı yelek ürtemine şimdi bir yenisi eklendi. Acar Balistik firması, kendilerini ve işyerlerini saldırılardan korumak isteyen işadamlarının talebi üzerine zırhlı perde üretti.

Aylardır bu korumalı perdeyi üretmek için çalışan Halil Acar, sonunda başardı. Acar ürettiği zırhlı perdeyi talep eden ünlü bir işadamının ofisine monte etti.

STAR GAZETESİ:
Bir gecede 20 kişi öldürüldü

İsrail ordusunun Lübnan'a düzenlediği son saldırılarda en az 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Lübnan resmi haber ajansı ANI, İsrail'in gece geç saatlerde başkent Beyrut'un güneyine düzenlediği saldırılarda en az 20 kişiyi katlettiğini bildirdi. Haberde,'Düşman İsrail ordusunun katliamlarında şehit olan Lübnanlıların sayısı 20'ye yükseldi' ifadeleri kullanıldı. Daha önceki haberlerde 8 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Arap cefada kral sefada

İsrail, Lübnan'ı cehenneme çevirirken, 82 yaşındaki Suudi Kralı görülmemiş bir saltanatla Türkiye'ye geliyor.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile 280 kişilik maiyetini taşıyan 17 uçak bugün Ankara'ya inecek. Kral'ın dün seyahate hazırlık yaptığı saatlerde İsrail jetleri 27 gündür bombaladıkları Lübnan'da en büyük katliamı gerçekleştiriyordu.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
ABD’ye sabrımız tükeniyor mesajı

Hükümet Sözcüsü Çiçek, terör örgütü PKK'ya karşı 'harekete geçen' ABD ve Irak'a 'elinizi çabuk tutun' çağrısı yaptı: Gelişmeler hızlandırılmalı. Daha ileri noktada daha fazla ve çabuk bir mekanizmanın ortaya konulmasını bekliyoruz.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, terör örgütü PKK'ya karşı harekete geçtiklerini belirten ABD ve Irak'a 'çalışmaları hızlandırın' uyarısı yaptı.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun dün yaklaşık 7 saat süren toplantısının ardından yaptığı açıklamada terörün dış bağlantıları bulunduğunu, sorunun sadece Türkiye'nin değil, bölgenin ve dünyanın da sorunu olduğunu belirtti.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Ampuller sönebilir

AKP iktidarının uyguladığı yanlış enerji politikaları Türkiye’yi karanlığa sürüklüyor. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), 2006–2015 elektrik arz–talep projeksiyonunu tamamladı.

TEİAŞ’ın hesaplarına göre Türkiye 2.5 yıl sonra elektriksiz kalabilir. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), 2006–2015 elektrik arz–talep projeksiyonunu tamamladı. Yüksek senaryoya göre, mevcut ve planlanan yatırımlar tamamlansa dahi 2009 yılından itibaren arz, talebi karşılayamıyor. Buna karşın, planlanan yatırımların zamanında tamamlanmaması, geçen kış olduğu gibi doğalgaz arzında sorun çıkması, otoprodüktörlerin üretimlerinin düşmesi halinde, açık daha yakın bir tarihte ortaya çıkabilecek.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:Türkiye ayağa kalktı: HAİNE GÜVERCİN UÇMAZ

24 saatte 4 Mehmetçik şehit oldu. Ocaklar söndü, yürekler yandı, Yılmaz Erdoğan'ın PKK'ya uçurduğu mektuba öfke kabardı: Dahil” bedhah... Önce vatan düşmanına lanet yağdır!

Yılmaz Erdoğan'ın terör örgütüne de çağrının bulunduğu satırları okuyan şehit aileleri, tepki dolu mesajlarını, yüreklerinden kopup gelen acı dolu cümleleri, 'Haine güvercin uçmaz' diyerek cevap olarak gönderdi. Tercüman'a içlerini döken kimi şehit aileleri ve yakınları, 'PKK'nın yüzü belli; vatan düşmanı, bayrak düşmanı, hala kan dökmeye devam ediyor. Samimi olanlar önce terör örgütünü kınasınlar. Mektuplarla iki tarafı birbirine muhatap kılmasınlar' derken, kimi de 'Oğlu şehit olsaydı, bunu yazabilir miydi?' diye sordu.

EVET GAZETESİ:
Fındık paniği

Başbakanlık, yazarkasa ve tankerin ardından, fındık protestosuna da sahne oldu. Korumalar ile eylemci vekil arasında kovalamaca yaşandı.

CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, hükümetin fındık politikasını protesto için Başbakanlık’a geldi. Aracından çıkardığı 2 çuval fındığı binanın önüne döktü.

Ecevit dönemindeki eylemleri hatırlayan korumalar hemen vekilin etrafını sardı. Arbede yaşandı. Korumalar vekilin aracını yumrukladı. Başbakan’la görüştürmedi. Vekilin eylem aracının plakası “06 ZPS 52” idi. “ZPS” Erdoğan’ın danışmanı Fındık Kralı Cüneyd Zapsu’yu, “52” ise Ordu’yu anlatıyordu. Vatandaş fındığı kapıştı.

FANATİK GAZETESİ:
Daum gitti böyle oldu

Appiah: Bileğime darbe aldım, canım acıdı. Hey ne yapıyorsun dedim. Bana küfür etmeye başladı, ırkçı sözler söyledi. O yüzden tepem attı.

Bileğime darbe aldım, canım acıdı. ‘Hey ne yapıyorsun’ dedim. Bana küfür etmeye başladı, ardından da ağıza alınmayacak ırkçı sözler söyledi. O yüzden tepem attı. Zaten görüntülerde açıkça görülüyor. Ben ona sırtımı döndüğümde bile bana küfür etmeye devam ediyor. Evet, dayanamadım. Çünkü ben de insanım. Kafa atmak istedim, iyi vuramadım! Yine de bu olayı fazla kurcalamak istemiyorum. Çünkü Emre de bir futbolcu, o da insan, bu konu hakkında daha fazla konuşmamalıyız. En çok üzüldüğüm nokta kırmızıyı sezonun ilk maçında görmem, taraftarlardan özür diliyorum. Kariyerimin 3. kırmızı kartı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Geliyoruz

Sao Paulo'nun Uruguaylı yıldızı, "Libertadores Kupası'nda final maçını oynadıktan sonra kulübümden ayrılacağım. En geç 10 gün sonra F.Bahçe için İstanbul'da olacağım. Ricardo Oliveira da benimle birlikte geliyor" dedi.

Fenerbahçe'nin daha önce her konuda anlaşmaya vardığı Diego Lugano, gazeteniz Fotomaç aracılığı ile sarı-lacivertli taraftarlara müjdeyi verdi: "En geç 10 gün sonra Oliveira ile birlikte İstanbul'dayız..." Büyük Fenerbahçe taraftarı ile buluşmak için sabırsızlandığını vurgulayan Lugano şunları söyledi: "Kulübüm Sao Paulo,
Libertadores Kupası maçları nedeniyle beni bırakmıyor. 9-16 Ağustos'ta bu kupada final karşılaşmalarına çıkacağız. Ardından kulübümle hemen yollarımı ayıracağım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious