Gazete manşetleri

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SABAH GAZETESİ:
Densiz telefon

Oğlunun şehit olduğunu geceyarısı telefonla öğrenen ve kalpten ölen baba için askerler soruşturma açtı.

Jandarma başçavuş Levent Çevik, Beytüşşebap'ta pazar akşamı saat 20.00 sıralarında evine yapılan baskında şehit edildi, Çevik'in Antalya'da oturan babasını saat 23.30'da arayan bir kişi kendini "Çevik'in komutanı" olarak tanıtıp "Oğlunuz şehit oldu" dedi.

MİLLİYET GAZETESİ::
Acı haber tartışması

Uzmanlar, şehit haberlerini komutanların aileye giderek vermesi gerektiğini belirtti. Oğlunun şehit düştüğü haberini telefondan öğrenen Çevik, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Şırnak'ta görev yapan oğlu Jandarma Astsubay Başçavuş Levent Çevik'in şehit düştüğü haberini telefondan öğrenen baba İbrahim Çevik'in kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi, şehit haberinin nasıl verilmesi gerektiği konusunda tartışmaya yol açtı.

ZAMAN GAZETESİ:
Denetimler sebebiyle risk artınca kaçakçılar mazota zam yaptı

Her yıl 5 milyar dolar vergi kaybına yol açan akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele sonuç vermeye başladı.

Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele meyvesini vermeye başladı. Türkiye’ye girişi azalan kaçak mazotun fiyatı yüzde 50 arttı. Van-Hakkari bölgesinden kamyonlardaki gizli depolar ve katır sırtında İran’dan getirilen mazotun litre fiyatı 80 YKr’den (800 bin lira) 120 YKr’ye (1 milyon 200 bin lira) yükseldi. Benzin istasyonlarında ise mazotun litresi 2,5 YTL. Türkiye’deki pahalılık, yüksek vergi oranlarından kaynaklanıyor. Devlet 1 litre mazottan 1,89 YTL vergi alıyor. Kaçakçılar devletin aldığı bu parayı kendi cebine indiriyor. Kaçak akaryakıt yüzünden devletin uğradığı vergi kaybının son iki yılda 10,7 milyar yeni lirayı bulduğu ifade ediliyor.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Sırt sıvazlanıp terör çözülmez

CHP lideri Deniz Baykal, parti Genel Merkezi’nde kahvaltılı bir sohbette Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu’nun sorularını yanıtladı.

AKP iktidarının Güneydoğu’ya terör örgütü penceresinden baktığını ileri süren Baykal, hükümetin af hazırlığını fevkalede yanlış bulduğunu söyledi.

TAKVİM GAZETESİ:
5 milyon gizli Türk

ABD'de 20 yıldır süren araştırma tamamlandı. Sonuç: En az 5 milyon Amerikalı'nın ataları Türk! Üstelik onlar Türk olduklarını bilmiyorlar.

Amerikalı profesör Brent Kennedy, "No" demiyor, biz Türkler gibi "Hayır" anlamına gelen 'Cıkk' sesini çıkartıyordu. 5 profesörle birlikte araştırdı. ABD'de bu sesi çıkartan ve sayısız özellikleri Türk'e benzeyen 5 milyon ABD vatandaşı saptadı. Atalarımızın "Ne Yaygara" dedikleri şelale Niagara, "Ar Kan Şah" dedikleri bölgenin adı da Arkansas olmuş. Elvis Presley ile ABD eski Başkanı Abraham Lincoln de öz be öz Türk...

TÜRKİYE GAZETESİ:
Yolsuzluğa geçit yok

Hükümet yolsuzluklarla mücadele için üst kurul kuruyor. Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun modeliyle kurulacak “Yolsuzlukla Mücadele Kurulu”, Başbakana bağlı olarak çalışacak.

Seçimlerin ardından CHP ile birlikte girdiği Meclis’te ilk olarak Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu kuran hükümet, Yolsuzluklarla Mücadele Üst Kurulu için hazırladığı kanun tasarısını Meclis açıldıktan sonra TBMM Başkanlığı’na sunacak.

RADİKAL GAZETESİ:
İtham ediyoruz

İsrail'in işgal ettiği Güney Lübnan'da savaşan askerler, Hizbullah gerillalarının 'çetin ceviz' olduğunu aktarıyor: 1980'lerdeki gibi değiller, gece görüş dürbünleri bile var. Topraklarını bizden iyi tanıyorlar.

Lübnan cephesine giden İsrailli askerlerin Hizbullah gerillalarının çetin ceviz çıktığına dair itiraflarına yenileri ekleniyor. 1982'deki işgalde iki günde 16 km. içeri girmeyi başaran İsrail ordusunun 28 gündür sınırdaki köyleri aşamamış olması askerlerin çoğunu hayal kırıklığına sürüklemiş. Washington Post'un İsrail'in kuzey kenti Kirşat Şimona'da konuştuğu askerlerin çoğu Hizbullah'a karşı üstün olduklarına inansa da, düşmanı yeneceklerinden emin değil.

AKŞAM GAZETESİ:
Boğaz’a saray izni istiyor

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın Türkiye ziyareti ile, kralın 1984 yılında satın aldığı Beykoz Kandilli sırtlarındaki Sevda Tepesi gündeme geldi.

27 milyon dolara satın aldığı araziye imar izni verilmediği için tek bir çivi bile çakamayan kral, Boğaz’ın tüm ihtişamını gözler önüne seren tepeye rezidans yaptırmak istiyor.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, Abdullah’ın Türkiye’de bir ayağı olması halinde bunun ülke ekonomisi için olumlu olacağını söyledi. Yalçıntaş, “Kral ailesinin birçok ülkede rezidansları var. İstanbul’da da olursa sık sık gelir” dedi.

STAR GAZETESİ:
Suudi Arabistan'la 6 anlaşma

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud ile Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerin ardından açıklama yapılmazken, iki ülke arasında altı anlaşmaya imza atıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, kaldığı Swissotel'de kabul eden Kral Abdullah, daha sonra Sezer'in Çankaya Köşkü'nde onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a geçecek.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Şüpheli sevkiyat

İsrail'in Hizbullah lideri Nasrallah'ı vurmak için ABD'den aldığı sığınak delen GBU-28 füzelerinin Türkiye üzerinden İsrail'e gönderildiği iddiası Ankara'yı karıştırdı. İncirlik'ten çıkan silah yüklü 15 TIR, heyecana neden oldu.

Türkiye dün, 'İsrail Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ı saklandığı tünellerde vurmak için ABD'den aldığı sığınak delen GBU-28 füzeleri İncirlik'ten gidiyor' iddiasıyla çalkalandı. İsrail kaynaklı 'Türkiye İsrail'e askeri mühimmat taşıyan uçakların kalkmasına izin vermedi' ve The Times'in '100 GBU-28 füze Türkiye üzerinden İsraile gitti' haberinin ardından dün İncirlik Üssü'nden olağanüstü güvenlik önlemleri altında 15 TIR'ın 'USAF (ABD Hava Kuvvetleri) ve Explosive (patlayıcı)' yazan konteynırlarla ayrılması, 'ABD, füzeleri İsrail'e İncirlik'ten gönderiyor' heyecanı yarattı.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Korkunç bilanço

İsrail’in Lübnan’daki bir aylık vahşetini en iyi rakamlar ve görüntüler anlatıyor.

İsrail saldırıları sonucu, bugüne kadar yarısı çocuk bin kişi öldü, 3 bin 293 kişi yaralandı, 146 köprü ve 72 yol yerle bir edildi. Bir milyon civarında insan mülteci durumuna düşerken, ülkenin altyapısı da büyük zarar gördü.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Tepelerine uçak düştü

Evlerinde oturdukları sırada, çatılarının üstüne 4 kişilik bir uçak çarpan Avustralyalı aile, olaydan ciddi bir yara almadan kurtuldu.

Brett McDonald (41) evinde karısı ve 12 yaşındaki kızı ile otururken, yakınlarındaki bir havaalanından kalkan Cessna 182 model 4 kişilik uçak, evlerinin çatısına çarparak arka bahçesine düştü.

EVET GAZETESİ:
Esnaf Kralı bekliyor

Suudi Kralı Abdullah, dün Ankara’da milyar dolarlık yatırımları görüştü. Bugün de İstanbul’da milyon dolarlık alışveriş yapacakTürkiye’ye böyle misafir 40 yılda bir geliyor .

İhtişamın ve zenginliği sembolü Suudi Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Saud, içinde 300 zengin işadamını taşıyan 7 uçakla Ankara’ya çıkarma yaptı. Türkiye’ye yatırım müjdesi verdi. Kral, bugün İstanbul’a gelecek. Tarihi yerleri gezecek. Başta Kapalıçarşı olmak üzere gittiği her yerde dolar saçacak. Esnaf gülecek. Kral için özel ve pahalı koleksiyonlar şimdiden vitrinde.

FANATİK GAZETESİ:
Gerets’ten durum raporu

Gerets: Boleslav maçını iyi Futbol ortaya koyarak, kolay geçeceğiz. Oyuncularım o kadar hırslılar ki; göreceksiniz çimleri yiyecekler!

Tek kişiye karşı sorumluyum. O da Başkan Özhan Canaydın. Ancak onunla ayda bir kez görüşebildiğim için Polat ve Sezgin ile daha çok zaman geçiriyoruz. Geçen sezon sonundan beri ön libero almamız gerektiğini söylüyorum. Vogel’i istedim, olmadı. Bir oyuncu daha istedim, dün alınması lazımdı, o da olmadı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Mıhlayın!

Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Galatasaray Çek Cumhuriyeti'nin Mlada Boleslav ekibini konuk ederken, Fenerbahçe'de deplasmanda Dinamo Kiev'le karşılaşıyor.

Türk futbolu, bugün tarihi günlerinden birini daha yaşıyor... G.Saray ve F.Bahçe, bu akşam Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçlarına çıkıyor. Cimbom, Çek Cumhuriyeti'nin Mlada Boleslav ekibini Ali Sami Yen Stadı'nda konuk edecek. Saat 20.30'da başlayacak olan karşılaşma Show TV'den naklen yayınlanacak. Fenerbahçe ise Dinamo Kiev'le deplasmanda Valery Lobanovski Stadı'nda saat 19.00'da karşılaşacak. Maç Kanal D'den naklen yayınlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious