Gazete manşetleri

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SABAH GAZETESİ:
Metroyu deldiler

Sondaj yapan bir inşaat firması Taksim-Levent Metro Tüneli'ni deldi. Metro çelik borulara çarptı, kıl payı faciadan dönüldü.

Taksim-Levent Metrosu'nda büyük bir faciadan dönüldü. Mecidiyeköy'de zemin etüdü amacıyla sondaj çalışması yapan bir inşaat firması tünel tavanını deldi. 10 santimetre çapında çelik borular tünel tavanından aşağıya sarktı.

MİLLİYET GAZETESİ::
Bu neyin zaferi?

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Georges Habib Siam, Lübnan'da İsrail saldırılarında 350 çocuğun öldüğünü belirterek, 'Bu çocuklar ölürken dünya nasıl uyuyor?' dedi.

Türk Kızılayı'nın Lübnan'a yardımlarından dolayı dün Ankara'daki Kızılay Genel Merkezi'ne teşekkür ziyaretinde bulunan Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Georges Habib Siam, Lübnan'da öldürülen 1000'den fazla kişinin 350'sinin "12 yaşın altındaki çocuklar" olduğunu belirtti; dünyaya, "Bu çocuklar ölürken dünyanın geri kalanı nasıl uyuyor?" diye seslendi.

ZAMAN GAZETESİ:
Düğün mevsimi ölüm mevsimine dönüştü

Yaz mevsiminin gelmesi ile artan düğünler maganda kurşunları ile bir anda kâbusa dönüşüyor. Yeni TCK ile getirilen ağır hapis cezaları bile havaya ateş açmanın önüne geçemedi.

Dede Osman Oyar (66), köyündeki düğünde kutlama atışı yapmak için eline tüfeği aldığında bu eyleminin, 6 yaşındaki torunu Meryem'i elinden alacağını hesaba katmamıştı. Belki birçok kez maganda kurşunu ile hayatları sönenlerin hikâyesini televizyonda izlemiş, gazetelerde okumuştu. Ancak aynı olayın kendi başına geleceğini ve ‘maganda' damgası yiyeceğini aklının ucundan bile geçirmemişti.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Yüzyılın gerzekliği

Örneği çok zor görülebilecek ve yetkililerin bile "Allah korudu. Dünyanın en önemli facialarından biri haline gelebilirdi" dediği türden bir faciya kıl payı ile atlatıldı.

İzinsiz yapılan sondaj taksim-4. Levent Metro Hattı’nı, deldi. Bir metro trenini boruların ucuna çarparak hafif hasar aldı.

TAKSİM-4. Levent Metro hattında dün büyük bir faciadan dönüldü. Saatte 80 kilometre hızla giden metro treni, adı açıklanmayan bir firmanın izinsiz sondaj yaparak 25 metre derinliğe inen çelik delici borularına çarptı. İçinde 750 yolcunun bulunduğu metronun ön siperliği ile 2 vagon hasar gördü.

TAKVİM GAZETESİ:
İnsan utanır

Cem Hakko, boşanma dilekçesinde 3 çocuğunun annesi 23 yıllık eşini "sadakatsizlik ve haysiyetsizlikle" suçladı.

Boşanma dilekçesi değil, savaş ilanı. Cem Hakko, çeyrek asırdır bir yastığa baş koyduğu Bettina Hakko için şok ithamlarda bulundu. Eşini, "Türk aile düzeni, örf ve adetlerini hiçe saymakla" suçladı, "gizli duruşma" istedi. Elinde, eşinin ahlak dışı ilişkilerini kanıtlayan belgeler olduğunu iddia etti.

Cem Hakko ile sevgilisi Ronit Gülcan böyle yakalanmıştı. Kaçamağın ardından herkes Bettina Hakko'dan boşanma davası beklerken, dava Cem Hakko'dan gelmişti.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Ankara’ya Disneyland

Hollywood’un büyük film şirketlerinden ve dünyanın sayılı eğlence parkı sahiplerinden olan Paramount Pictures, yeni yatırım için Ankara’yı tercih etti. Şirket, Ankara’da, dev bir eğlence parkı kurmak için Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) yatırım teklifi getirdi.

Paramount Pictures’ın yaklaşık bir yıl önce getirdiği, Disneyland benzeri “tema parkı” kurma konusundaki görüşmeler son aşamaya geldi. TOKİ’nin 20 bin konutluk proje geliştirdiği Eskişehir Yolundaki Aşağı Yurtçu-Ballıkuyumcu mevkiinde 3 milyon metre karelik alanda kurulması planlanan tema parkının yatırım tutarının yaklaşık 1 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

RADİKAL GAZETESİ:
İnsan olan bu vahşeti nasıl görmezden gelir?

Lübnan'da ölen 990 sivilin yüzde 30'u 12 yaşın altında, ülkeyi kan ve gözyaşına boğan İsrail ise işgali yayma kararı aldı.

İsrail'in cehenneme çevirdiği Lübnan'dan gelen bilgi ve görüntüler, derin acı ve isyan duygusuna yol açıyor. Beyrut'un Şiyye semtinde pazartesi günü yerle bir edilen beş katlı binanın enkazından çıkarılan ceset sayısı 41'e yükselirken, 10 günlük bir çocuğun cansız bedeni, savaşın bütün çirkinliğini herkesin yüzüne vuruyordu.

AKŞAM GAZETESİ:
Kral bereketi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın prensliğinde aldığı ve son günlerde imara açılması ile gündeme gelen Sevda Tepesi’nin, 5 yıldır satılık olduğu ortaya çıktı.

5 yıl önce 7 milyon dolara satışa çıkarılan arazinin fiyatı, emlak kulislerinde imar konusu konuşulunca geçen aydan itibaren 30 milyon dolara yükseldi. Kral Abdullah’ın Türkiye’ye gelmesiyle, sahibi olduğu Sevda Tepesi Türkiye’nin gündemine oturdu. SİT alanı olduğu için çivi dahi çakılamayan arazinin, Kral’a özel olarak imara açılmasının gündeme gelmesiyle birlikte, emlak çevrelerinden de sesler yükselmeye başladı. AKŞAM’ın ulaştığı bilgilere göre, Kral Abdullah’ın prensliği dönemindeki yatırımı Sevda Tepesi’ni 5 yıldır satmak istediği ortaya çıktı. Toplam 57 bin metrekarenin üzerinde büyüklüğe sahip Sevda Tepesi’nin geçtiğimiz aylarda 30 milyon dolara satılmak istendiği öğrenildi.

STAR GAZETESİ:
Dolmabahçe Sarayı'nda yemek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin gerginliğinin Lübnan'a da sıçrayarak tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek 'İnsanlık bu yangına daha fazla kayıtsız kalamaz, kalmamalıdır. Uluslararası toplum hiç vakit kaybetmeden harekete geçmeli' dedi.

Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud onuruna Dolmabahçe Sarayı'nda akşam yemeği verdi.

Yemekte konuşan Erdoğan, Kral Abdullah'ın ziyaretinin hızla gelişen Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerine yeni bir dinamizm kazandıracağına inandığını belirterek, 'Suudi Arabistan'ı bölgede her alanda işbirliği yapabileceğimiz önemli bir ortak olarak görüyoruz' dedi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
İşte Vaad’in 10 günü

O Lübnanlı bebek Vaad... 10 gün önce Şiye'de dünyaya geldi. İsrail bombaları kendi ülkesinin güvenliği için Beyrut'ta, Kana'da Sur'da ölüm yağdırırken.

daha fazla acı ve korku yaşadı 10 günü geçemeyen 'hayatı' boyunca... Doğumu bomba sesleri arasındaydı, ölümü de... Başka ülkelerde bebekler çıngırak sesleriyle neşelenirken, o bomba seslerini dinledi ninni yerine... Anneler bebeklerini kollarına alıp mis gibi saçlarını koklarken, o tonlarca beton ve çeliğin altında ölümle koyun koyuna yattı, saçlarında tozlar, gözlerinde akamayan yaşlarla...

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Ordusuz ülke

İsrail’in Lübnan’ı işgaliyle birlikte dünyanın merak ettiği ‘Lübnan’ın İsrail saldırılarına karşı koyacak ordusu yok mu?’ sorusunun cevabı ayrıntılarıyla belirlendi. Gerçekten de Lübnan ordusu yok gibi!

60 adet Amerikan yapımı M–48, 160 adet Sovyet yapımı T–55 veT–56 tank ile 1000 adet Amerikan yapımı M113 tipi zırhlı araca sahip bulunuyor.

Hava gücü yok denecek kadar az olan Lübnan’ın, hazır bekleyen savaş uçağı bulunmuyor. Hava kuvvetleri, 23 adet Amerikan yapımı UH1 helikopterlerinden oluşuyor. Nitekim İsrail, saldırıların ilk günlerinde, Lübnan ordusuna ait hava sahalarını bombalamıştı.

Lübnan deniz kuvvetleri ise 10 adet İngiliz yapımı sahil güvenlik botu, iki adet Fransız yapımı çıkarma gemisi ve 40 hücumbottan oluşuyor. İsrail savaş uçakları, deniz kuvvetlerine ait tüm radar istasyonlarını da vurmuştu.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Kuleler için ABD’yi uyardım

Hoca, Amerikalılar’a, “Dünya barışı size teslim edilemeyecek kadar ciddi bir iştir” diye sesleniyor ve Batı’nın İslamiyet’e saldırı gerekçesi yaratmak için çok tehlikeli ve çılgınca provokasyonları göze alabileceğini ihsas ediyor.

O çok iyi bildiğimiz tavrı ile ve tane tane, gene o çok iyi bildiğimiz vurguları ile bastıra bastıra ve de tam bir “Hoca” gibi dedi ki: “Tespit edilmiş istikbâl çok yakındır...”

Erbakan’ın bu sözlerindeki felsefe, adamlıkla döneklikten tutun, şu sadece seyredebildiğimiz “zalimin zulmü”nün ardındaki sorumsuzluğu da açık seçik ifade etmiyor mu? Bir insan “Tespit edilmiş istikbâli” yok sayarak insani değerlerini dünya nimetlerine peşkeş çekerse, “zalimin zulmü”nü de acımasızca beslemiş oluyor.

EVET GAZETESİ:
Allahsızlar

İsrail ordusunun Hizbullah’a yönelik sürdürdüğü saldırılar her geçen gün şiddetini artırıyor İşte savaşta dün yaşananlar: İsrail hücumbotları, Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampını vurdu.

Olayda 1 kişinin öldü, 6 kişi yaralandı. n İsrail savaş uçakları, Bekaa Vadisi’nin güneyindeki Maşgara kasabasına düzenlediği bombardımanda 7 kişinin öldüğü bildirildi. Polisten yapılan açıklamada, bombardımanda evi isabet alan Hizbullah’ın bir siyasi görevlisi ile eşi ve 5 çocuğunun öldüğü belirtildi.

FANATİK GAZETESİ:
Festival: 5 - 2

G.Saray, M.Boleslav'ı 5-2 yenerek, rövanş öncesi avantaj elde edip, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunu geçmeyi büyük ölçüde garantiledi.

Galatasaray’ın genç yıldızı, Mlada Boleslav karşısında şov yaptı. Arda Turan oynadığı futbolla yıldızlaşırken, iki gol ve bir asistle zafer gecesine damgasını vurdu.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Hüzün - Düğün

Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçlarında dün, hüzün ve düğünü bir arada yaşadık. Fenerbahçe, Kiev'de, kadrosunda 16 yabancısı bulunan Dinamo Kiev karşısında tutunamadı. Maça Rincon'un şok golü ile adeta yenik başladık.

48'de Mehmet Aurelio'nın nefis golü ile skoru eşitledik. 67. dakikadaki Rincon'un 2. golüne kadar iyi de oynadık. Rüştü inanılmaz kurtarışlar yaptı. Serkan'ın kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kalan Kanarya, 83'te Yussuf'un golüne engel olamadı.

Galatasaray ise Ali Sami Yen Stadı'nda Mlada Boleslav önünde muhteşem bir Futbol ortaya koydu. Cimbom, Çek ekibini 5-2 mağlup etti. Boleslav, 81. ve 82. dakikada iki şok gol buldu. Tribünler, 90 dakika boyunca G.Saray'a müthiş bir destek verdi.

Cimbom; penaltıdan İliç, Arda (2), Hakan ve Sabri'nin golleri ile farka gitti. Boleslav'ın gollerini Brezinsky ve Kulic attı. F.Bahçe ve G.Saray, rövanşları 23 Ağustos'ta oynayacak. Turu geçen takım, Devler Ligi grup maçlarında oynamaya hak kazanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious