Gazete manşetleri

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 10.07.2015 / 11:43:51

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Hükümet tezkereden emin grup kararı düşünmüyor

Lübnan’a asker gönderme kararı alan hükümet, 1 yıllık yetki istemek için Meclis’i 5 Eylül’de olağanüstü toplantıya çağıracak.

AK Parti yönetimi 1 Mart tezkeresindeki gibi ‘ret’ sürprizi beklemediği için bağlayıcı bir karar almayı düşünmüyor. BM Genel Sekreteri Kofi Annan da aynı günün akşamı Ankara’da olacak. Lübnan’ın güneyine konuşlanacak Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne (UNIFIL) katılma kararı alan hükümet, tezkereyle ilgili çalışmalarını başlattı. Türk askerinin gönderilmesini öngören tezkerenin görüşülmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) 5 Eylül Salı günü olağanüstü toplantıya çağırma kararı alan hükümet, gönderilecek asker sayısı, askerin nerede görev yapacağı konularında yetki isteyecek.

SABAH GAZETESİ:
Yargı vicdanın sesini dinledi

Üvey babasının hortumla dövdüğü, annesinin elleri bağlı halde eve kilitlediği 5 yaşındaki B.’nin operasyonla kurtarılmasına rağmen savcılık tarafından yeniden "işkence evi"ne yollanması herkesi isyan ettirdi.

Mahalleli gece boyunca evin önünde nöbet tuttu, okurlar da internette protesto mesajları yağdırdı. Küçük B.’nin dramı dün SABAH’ta yer alınca savcılar da harekete geçip devreye girdi.

MİLLİYET GAZETESİ:
Bulgaristan’da türban gündemi

Bulgaristan’da öğrenim gören türbanlı Türk öğrenciler, ülkede türban tartışması başlattı. Dekan Paskalev, "Bakan konuya açıklık getirmeli" dedi

Türkiye’den çok sayıda türbanlı kız öğrencinin, öğrenim görmek için bazı şirketler aracılığıyla Bulgaristan’daki üniversitelere başvurması ülkede türban tartışması başlattı. Bulgar üniversitelerinde türban takılıp takılamayacağı sorusu, ülkenin önemli gündem maddelerinden biri haline geldi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Filibe Tıp Fakültesi Dekanı Georgi Paskalev, Sega gazetesine yaptığı açıklamada, "Ülkeye yabancı öğrenci getiren iki şirket, üniversiteden, Türkiye’den gelecek 110 türbanlı öğrenciyle ilgili olarak sorun çıkmayacağına dair söz istedi" dedi.

TAKVİM GAZETESİ:
Tabansız kavgası

Formula 1’de sert kavga. Tahincioğlu, Talat’ın ödül vermesini eleştirdi. TOBB Başkanı, "İmzası var, tabansız adam istifa etsin" dedi. Tahincioğlu özür diledi.

Formula’yı kazanan Ferrari Pilotu Massa’ya ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Talat verdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "2.2 milyar insan Talat’ı izledi. Müthiş tanıtım oldu" dedi. Gazeteler manşetlerine taşıdı.

TOMSFED Başkanı Tahincioğlu çıktı, "Talat’tan haberim yoktu, başımız ağrıyacak" dedi. TOBB Başkanı çıldırdı: Protokolde imzası var. Tam bir tabansızlık örneği. Derhal istifa etmeli.

FORMULA’da podyum seremonisini düzenleyen madde, bir ülkenin başkan ve yöneticilerinin veya uluslararası saygın bir kişinin ödül verebileceğini söylüyor. Türk tarafı, Talat’ı F1 yönetimine onaylattığı için çok rahat...

RADİKAL GAZETESİ:
Kavga sertleşiyor

CHP’li Topuz, ’Son Osmanlı padişahının etrafındakiler gibi Türkiye’yi peşkeş çekiyorlar’ dedi. DSP ve MHP’den de itiraz var. Sosyalistler miting yapacak.

AKP hükümetinin Lübnan’a asker gönderme kararına muhalefetten sert tepkiler geldi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, "Bir batağın, bir ateşin içine sürükleniyoruz. Türk askeri ölüme gönderilmemelidir" dedi. Hükümetin ABD’nin taleplerini yerine getirdiğini belirten Topuz, şöyle devam etti: "Son Osmanlı padişahının etrafındakiler iktidarlarını korumak için nasıl yabancılara Türkiye’yi peşkeş çektilerse bugünkü yöneticiler de aynı yoldalar. Umuyorum ki AKP içindeki bazı milletvekilleri, 1 Mart tezkeresinde ortaya koydukları duyarlılığı yine gösterecektir."

Tezkereye diğer tepkiler de şöyle:

AKP Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır: Tartışmalara halkın, sivil toplum örgütlerinin etkili şekilde katılımlarını bekliyorum. Halkın bu tartışmaya etkili olarak katılması, tezkere günü karar vericilerin kararının oluşmasına da katkıda bulunacaktır.

DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan: Hükümetin Lübnan’a asker gönderme kararını açıklama biçimi bir tür, ’Ben yaptım oldu’ ve bir anlamda ’Bir oldu bitti’ niteliğindedir. 1 Mart Tezkeresi’ndeki gibi TBMM’nin ’hükümetin meclisi’ değil, ’milletin meclisi’ olduğunu bu kere de göstermesi milletimizin en büyük ve en son umududur.

AKŞAM GAZETESİ:
Tabansız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu’nun, F1 ödül töreniyle ilgili sözlerine tepki göstererek, ’Türkiye’nin otomobil sporları federasyonu başkanı, bir başka ülkenin başkanı gibi konuşamaz’ dedi.

Formula 1 organizasyonuyla ilgili haberlere dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, federasyon başkanı Tahincioğlu’na sert eleştirilerde bulundu. Hisarcıklıoğlu, Formula 1 organizasyonunun Türkiye’nin tanıtımına çok büyük katkısı olduğunu, organizasyonun her yönden başarılı geçtiğini, ödül töreni sırasında da birinciye ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın verdiğini söyledi. Bundan herkesin gurur duyması gerektiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, gazetelerde Tahincioğlu’nun ’Bu işten haberim yoktu, olsaydı engellerdim’ sözlerini okuduğunu kaydederek şöyle devam etti:

GÜNEŞ GAZETESİ:
Asker evinde heyecan

Lübnan için hazırlık başladı. Meclis tezkereyi görüşmek üzere 5 Eylül’de toplantıya çağrıldı.

Hükümet, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararı süratle uygulamaya koymak üzere düğmeye bastı. Başbakanlık’ta dün yapılan toplantıdan sonra Lübnan tezkeresinin 5 Eylül’de Meclis’te görüşüleceği açıklandı.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada ’Kararın Anayasa’nın 92. maddesine göre TBMM’de kabul edilmesi gerekiyor. Tezkerenin geçmesiyle ilgili bir endişelerinin bulunmadığını bildirdi.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Lübnan yolu netleşiyor

ZİRVEDE Türk birliğinin yardım ağırlıklı olmasına, sivillerin de bulundurulmasına karar verildi.

Tezkere için endişe taşımadıklarını belirten Bakan Çiçek, “Bize yakışanı yapıyoruz. 4 Eylül’de grubumuzu toplayacağız, 5 Eylül’de de Meclis’i olağanüstü toplantıya çağıracağız” dedi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Türkiye tehdit altında

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bugüne kadar hiçbir zaman, bu kadar tehditle aynı anda karşı karşıya gelmediğine" dikkat çekti. Org. Büyükanıt, Türkiye üzerindeki Sevr hesaplarına da değindi.

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt “Türkiye açısından hayati önem taşıyan Kıbrıs, 1974 yılı hariç, hiç bu kadar tartışma konusu olmamıştı. Ayrıca cumhuriyetin kurulduğu günden bu güne, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusu ile bölünmez bütünlüğü ve cumhuriyetin temel ilkeleri hiçbir zaman bu boyutlarda tartışma konusu olmamıştı. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar hiçbir zaman, bu kadar tehditle aynı anda karşı karşıya gelmemiştir” şeklinde konuştu.

Org. Büyükanıt, Türkiye üzerindeki Sevr hesaplarına da dikkat çekerek “İyi niyetle de olsa bazı kişiler Türkiye Cumhuriyeti’nin Sevr ile tekrar karşılaşacağını ifade etmektedirler. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Komutanlığını teslim almak üzere olduğum şu anda açık ve kesin olarak ifade etmek isterim ki; bazı mihraklar, bu tür çabalar ve diğer bazıları da bu tür beklentiler içinde olsa bile, ben milli gücümüzün tüm unsurlarını alt ederek Türkiye’yi yeniden Sevr’e mahkûm edebilecek bir gücün mevcut olduğunu veya olabileceğini düşünmüyorum’ dedi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
‘Din eğitimi yetersiz’ dedi Sezer soruşturma açtırdı

İlk özel röportajını Yeni Şafaka veren İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu: “Ortadoğuda yükselen mezhep çatışmalarını Şii ve Sünni alimlerin vereceği namus yeminiyle durduracağız.”.

Eğitim-Bir-Sen Tokat Şube Başkanı Mumcu, din eğitimini yetersiz bulduğunu söyledi. Açıklaması Cumhuriyet gazetesinde Deniz Som’un köşesinde yer alınca, Cumhurbaşkanı Sezer, Mumcu için soruşturma talimatı verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye’de din eğitiminin yetersiz olduğunu, manevi değerlerden yoksunluğun öğrencilerde şiddeti körüklediğini söyleyen sendikacı hakkında soruşturma talimatı verdi.

Cumhuriyet gazetesinden Deniz Som’un dikkat çekmesi üzerine harekete geçen Cumhurbaşkanı Sezer’in Tokat Valiliği’ne verdiği yazılı talimat doğrultusunda Eğitim-Bir-Sen Tokat Şube Başkanı Bedrettin Mumcu hakkında soruşturması için inceleme başlatıldı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
İki bakana kızdı memura sahip çıktı

Bakanlar Kurulu’nda zam krizi... Başbakan Erdoğan, ’Yüzde 4’ten fazlasına’ itiraz eden Unakıtan ve Babacan’ı ses tonuyla ikna etti: Bu az, rakamı artırın.

MEMURA yapılacak maaş zammı, bakanlar arasında görüş ayrılığına neden olunca, devreye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan girdi. Önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu’nda, memura yapılacak zam oranı masaya yatırıldı. Rakam konusunda ekonomi yönetimi farklı öneriler getirdi. Erdoğan ise memurlara söz verdiklerini hatırlatarak, ’Rakamı yükseltin’ dedi. Memur sendikaları ile toplu görüşme masasına oturan hükümet, geçen hafta 2007 yılı için ilk altı ay yüzde 2, ikinci altı ay yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 zam ve enflasyon farkı önermişti. Hükümetin bu tavrı sendika temsilcileri tarafından tepkiyle karşılanırken, KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul görüşme masasını terk etmişti.

Edinilen bilgiye göre Bakanlar Kurulu’nda, memura verilecek zam miktarı ele alındı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gelinen durum konusunda bakanlara bilgi verirken, yüzde 4’lük rakamın artırılmasını istedi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:

UEFA’yı alırız

Asbaşkan Mahmut Uslu, "UEFA Kupası’nı kaldırmak istiyoruz. Deivid’in imzası ile kadromuz tamamlanmış olacak. Bu güçlü takım ile çok büyük başarılara imza atacağız" diye konuştu.

Fenerbahçe, transferin son günlerinde müthiş yıldızları kadrosuna katarak gücüne güç kattı. Sarı-lacivertlilerde Diego Lugano ile başlayan imza şov, önceki gün Kezman’ın 4 yıllık imzası, dün de Edu’nun 4 yıllığına Fenerbahçe’ye imza atması ile devam etti. Fenerbahçe’nin son transfer bombası ise Deivid oldu. Deivid de Souza’yı dün İstanbul’a getiren Fenerbahçe yönetimi, Brezilyalı golcü ile sözleşme imzalayacak.

FANATİK GAZETESİ:
Beşiktaşın son bombası LUciano

Beşiktaş Yönetimi’nin, Fenerbahçe’nin gözden çıkardığı Brezilyalı oyuncu Luciano ile söz kestiği öğrenildi.

Tigana tarafından da onaylanan Luciano transferinin bir kaç gün içinde resmiyet kazanması bekleniyor...

Boumsong’u Juventus’a kaptırınca rotayı Arsenal’in Fransız yıldızı Pascal Cygan’a çeviren Kara Kartal’da sürpriz gelişme... Geçirdiği ağır sakatlığın ardından Fenerbahçe’nin gözden çıkardığı Fabio Luciano, dün Siyah-Beyazlı yöneticilerle masaya oturup, prensip anlaşmasına vardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious