Gazete manşetleri

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Ölüme 9 milyar dolar ödüyoruz

Yıllık ilaç harcaması 8 milyar dolar olarak gerçekleşen Türkiye’de sigaraya 9 milyar dolar ödeniyor.
Araştırmalara göre her yıl 100 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Çocukların yüzde 75’i ise pasif içici konumunda.
Türkiye’de geçen yıl sigaraya 9 milyar dolar harcandı. Parasını tütüne yatıran 25 milyon tiryaki, karşılığında ölüm ve hastalık aldı.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Dev tank projesindeki mühendisin sır ölümü

ASELSAN’ın "Kanas" silahlarına monte edilen ve gece atış yapılmasını sağlayan çelik nişan dürbünlerini geliştiren mühendislerinden Hüseyin Başbilen, otomobilinde bileği ve boğazı kesilmiş olarak bulundu.

Savcılık, ölümü "şüpheli" görerek soruşturma açtı. İki aylık eşi Gülsen Seda Başbilen, mühendisin intihar ettiğini savunurken, anne ve babası "Oğlumuz cinayete kurban gitti" dedi. Son olarak ASELSAN’ın dev tank projesinde çalışan mühendisin ölümündeki sır perdesi, otopsi raporundan sonra aralanacak.

SABAH GAZETESİ:
Milyar dolarlık lisans cezası

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, lisansı olmayan bayilere akaryakıt ikmali yaptığı için 28 dağıtım şirketine rekor düzeyde cezalar verdi.

EPDK, 28 akaryakıt dağıtım şirketine toplam 1 milyar 666 milyon YTL (yaklaşık 1 milyar 150 milyon dolar) idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. Şirketlere kesilen cezaların sebebi olarak, kapatılan 2 bin 100 bayiye akaryakıt vermeye devam etmeleri gösterildi.

En yüksek ceza Petrol Ofisi'ne kesildi
Verilen cezalarda en büyük payın Petrol Ofisi'ne ait olduğu öğrenildi. Şirkete 700 lisanssız bayiye akaryakıt verdiği için 498 milyon YTL'nin üzerinde ceza geldi. Borsada işlem gören şirketler için de İMKB'ye cezaları bildiren yazı gönderildi.

30 şirketten sadece ikisine ceza gelmedi
Haklarında soruşturma yürütülen 30 şirketten 28'ine ceza çıkarken, Petrol Ofisi'nden sonra en büyük cezayı alanın 165 milyon YTL ile Opet olduğu öğrenildi. Onu 113 milyon YTL ile Turcas izledi.

MİLLİYET GAZETESİ:
2 bin 700 yıllık tarihin üzerine villa dikeceklerdi

İzmir Müzesi ve Foça Belediyesi'nin inşaat izni verdiği alandan tarihi eser fışkırdı. 2 bin 700 yıllık buluntuları, 40 öğrencisiyle kazı yapıp lahitleri ortaya çıkaran Prof. Dr. Ömer Özyiğit kurtardı

Foça Kazı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit, İzmir 2 No'lu Koruma Kurulu'nun Eski Foça'da inşaat izni verdiği arazideki tarihi eserleri kurtarmak için ilginç bir girişimde bulundu. Geçen hafta bir sabah erken saatlerde 40 öğrenciyle kazı yapan Özyiğit, inanılmaz bir nekropol (mezarlık) alanıyla karşılaştı ve arazi sahibi gelene kadar lahitleri ortaya çıkardı.
İnşaat izni verildi
Özyiğit bu girişimde bulunmasaydı, Foça Belediye Başkanlığı'nın verdiği inşaat ruhsatı, İzmir Arkeoloji Müzesi'nin raporu ve Koruma Kurulu kararıyla Foça tarihi, dozerlerle yok edilecekti. Lahitlerin üzerine inşaat izni veren kurulda Foça Belediye Başkanı Gökhan Demiraği ile İzmir Arkeoloji Müze Müdürü Mehmet Tuna da bulunuyor.

TAKVİM GAZETESİ:
Hadi oradan

Bir ay önce Türkiye'yi tehdit eden Barzani, Büyükanıt'a çarpınca çark etti, 'Kardeşiz' dedi.

Bunun adı Büyükanıt dönüşü
Dönüşün 2 nedeni var: Sınıra Mehmetçik yığınağı ve Genelkurmay'a Büyükanıt'ın gelişi. Kısa süre önce, "Sınır ötesi operasyona izin vermeyiz. Kürdistan hakkımız. Türkiye karışırsa vururuz" diyen Barzani, dün şöyle konuştu: Kardeşler arasında sorun yaşanmaz!

RADİKAL GAZETESİ:
Linç kültürü yayılıyor ne ceza ne tedbir var

Emniyet Müdürü Cerrah'ın son olayda 'Güzel tepki' dediği linç girişimlerinden ceza alan yok.
İSTANBUL - Trabzon'da dört TAYAD'lının linç edilmeye kalkışılması ilk örneği görülen ve en son Vatan Caddesi'nde yinelenen 'politik linç' yaygınlaşıyor. Polis müdahalede yetersiz kalırken linççiler değil, mağdurlar gözaltına alınıp yargılanıyor.
Trabzon'da geçen yıl 6 Nisan'da yerel TV'ler aracılığıyla yayılan 'Bayrak yakılıyor' söylentisi üzerine linç girişimine uğrayan TAYAD'lılar 'Basit müessir fiilde bulunmak, güvenlik güçlerine zor ve şiddet kullanarak direnmek'ten tutuklandı. Dört gün sonra da ikinci bir lince uğradılar.
Vali Hüseyin Yavuzdemir, ilk linç girişimiyle ilgili, 'Kentin imajı bozuldu' derken, ikincisinin ardından, "Huzur bozan cezasını çeker" dedi. Tutuksuz yargılanan TAYAD'lıların davası, 11 linççiye açılan 'müessir fiil' ve 'toplu olarak polise mukavemet' suçlamasıyla açılan davayla birleştirilip Erzurum'a gönderildi.
Trabzon'da örneği görülen 'politik' linç diğer kentlere sıçradı. Her girişim, ya 'Bunlar PKK'lı' ya da 'Bayrak yakılıyor' yaygarasıyla başladı. Yetkililerin mağdurları suçlayan açıklamaları 'âdet' oldu, 'galeyana kapılan vatandaşlar' soruşturulmadı.

AKŞAM GAZETESİ:
Baydemir'le halay sorguda


Elazığ'ın Gezin İlçesi'nde bulunan Çocuk Yaz Kampı'nı ziyareti sırasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile birlikte Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken Gezin Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Azim Başol hakkında inceleme başlatıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatıyla Elazığ Jandarma İl Komutanlığı'ndan görevlendirilen bir yüzbaşının, Astsubay Başçavuş Başol'un ifadesini aldığı, soruşturma açılıp açılmayacağı konusunda ise Genelkurmay Başkanlığı'nın karar vereceği öğrenildi.

Olay şöyle gelişti: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Elazığ'ın Gezin İlçesi sınırlarında bulunan Hazar Gölü kıyısında 2 ay önce hizmete koyduğu 'Çocuk Yaz Kampı'nda geçtiğimiz pazar günü devre sonu eğlenceleri gerçekleşti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu ile diğer yöneticiler ve işadamlarından oluşan grup, 'Kamp Ateşi' eğlencelerine katılmak için Gezin'e gitti.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Hiç utanma yok
Memura yüzde 4 zam öneren iktidar, 32 yıl önce yapılmış köprüye 'İnşaat maliyetleri arttı' diyerek yüzde 33 zam bindirdi.
Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine dün geceden itibaren yüzde 20 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Boğaz köprülerinden geçiş ücreti birinci sınıf araçlar için 3 YTL'den 4 YTL'ye çıktı. Kamyonlar için 10 YTL, TIR'lar için ise 30 YTL oldu.

DALGA GEÇİYORLAR
Yüzde 50'yi bulan zamlar için açıklanan gerekçe de insana 'Bunlar milletle dalga mı geçiyor' dedirtecek kadar sinir bozucu. Karayolları Genel Müdürlüğü, yıllar önce yapılmış köprü ve otoyollara 'İnşaat maliyetleri arttı' diye zam yapıldığını açıkladı.
TÜRKİYE GAZETESİ :
Kızılay her yerde

Avlanmayı öğrettik.

İSTANBUL- Türk Kızılayı; tıpkı Türk askeri Mehmetçik gibi nerede ezilen, nerede mağdur edilen insanlar varsa onların yardımına koşarak tekrar hayata tutunmalarını sağlıyor. Türk Kızılayı; Bosna Hersek’teki savaşta, Afganistan ve Pakistan’daki depremlerde, Güney Asya’daki tsunami de yaralanan ve yardıma muhtaç insanlara elini uzatarak bütün dünyanın takdirini topladı. Lübnan ve Filistin’de yaşanın insanlık dramının ardından bombalar altındaki şehirlere yardım konvoylarını götüren Türk Kızılayı bölge halkının umudu oldu.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
AKP nu BM’ye güveniyor

AKP hükümetinin güvenerek Lübnan’a asker göndermeye hazırlandığı BM ciddi bir güven bunalımı yaşıyor.

Gözlemcilerini “kasten” öldüren İsrail’i kınayamayan BM, İsrail’den darbe üstüne darbe yiyor

Annan şamar oğlanına döndü
AKP hükümetinin, Türk askerini Lübnan bataklığına sürüklerken güvendiği BM ciddi krizler ve güven bunalımı yaşıyor. İsrail’de temaslarda bulunan BM Genel Sekreteri Annan, Olmert’le yaptığı görüşmede ciddi anlamda itibar kaybetti. BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Güney Lübnan’a yerleştirilecek uluslararası barış gücü asker sayısının 5 bine ulaştıktan sonra İsrail ordusunun çekilmesi çağrısına olumsuz cevap veren Olmert, Lübnan’a uygulanan deniz ve hava ablukasının kaldırılması talebini de geri çevirdi.
YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Lübnan’a gitmezsek ihanet etmiş oluruz

Başbakan, Lübnan’a asker gönderilmesine karşı çıkanları ‘hükümetin her yaptığına karşı çıkma hastaları’ olarak niteleyerek, “Çocuklar, anneler şehit olurken ağlayacaksın, ama onların korunmasında yer almayacaksın. Bunun izahı yok” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'da oluşturulacak Barış Gücü'ne asker katkısı yapılmasını eleştirenlerin 'hükümetin her yaptığına karşı çıkma hastaları' olduğunu belirterek, "Bize neci anlayışla sorumluluklarımızdan kaçmak milletimizin menfaatine ihanettir" dedi. Erdoğan, dün gerçekleştirdiği Ulusa Sesleniş programında Lübnan'a asker gönderilmesine karşı çıkan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve muhalefeti de isim vermeden eleştirerek, şu mesajları verdi:

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
İşte korkulan bu


Ankara, 'Asker Lübnan'a insani amaçla gidecek' tezinde ısrarlı ama, Tercüman'ın ele geçirdiği 'BM belgeleri' aksini söylüyor: Barış Gücü gerektiğinde savaşacaktır
LÜBNAN'A asker gönderme kararı alan Hükümet, tezkere hazırlıklarını sürdürürken, Birleşmiş Milletler (BM) kararıyla yetkililerin yaptığı açıklamalardaki çelişki kafaları karıştırdı. BM belgelerine göre Barış Gücü, görevini yaparken gerektiğinde güç kullanarak çatışmalara da girebilecek.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Bu kadro üç kupayı alır!

"Fenerbahçe'nin 100. yılında Türkiye'ye UEFA Kupası'nı getirmek istiyoruz. Bu sezon hedefimiz üç kupa. Türkiye'de Futbol bir din gibi. Hayat bir anda duruyor. Dünyanın hiçbir yerinde Fenerbahçe taraftarı kadar coşkulu bir taraftar topluluğu göremezsiniz."

"Anelka'nın kalmasını isterdim. Kardeşi Anelka'yı para kazanmak için her yıl başka bir takıma satıyor. İstanbul çok kalabalık ama gizemli bir şehir. Türkiye cennet bir ülke. Şampiyon olduğumuz gün ben de Şükrü Saracoğlu Stadı'nda büyük bir coşku ile samba yapacağım."

FANATİK GAZETESİ:
Ortalık toz duman

Tahir Kıran’ın, geçen yılla ilgili teşvik primi iddialarını, yönetim, ispat ederse, takımımıza en ağır ceza verilsin diye yanıtladı

Kıran ne demişti?
“Fenerbahçe, 100. yılında şampiyon olamaz diyorum. Hiç araştırmadan, aceleyle transfer yaptılar. Aziz Yıldırım döneminde 680 milyon dolar kayboldu. ‘Şampiyon olacağız, UEFA’yı alacağız’ diyorlar. Bu takım şampiyon olamaz... Geçen yıl teşvik primi tarifesi, Galatasaray’la berabere kalacak rakiplere 350, kazanacaklara 500 bin YTL’ydi...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious