Gazete manşetleri

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Akaryakıtta kaçak dağıtıma geçit yok: Gerekirse yeni cezalar gelir

Lisanssız istasyonlara yasadışı akaryakıt veren 28 dağıtım şirketine, 1,6 milyar YTL ceza kesildi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük para cezası için EPDK, “Kanunu uyguladık.” diyor. Cezaların önceki döneme ait olduğunu vurgulayan Üst Kurul, şirketleri uyarıyor: “Kaçak bayilere akaryakıt temin etmeye devam edildiyse yeni cezalar gelecek.”

HÜRRİYET GAZETESİ:
Hizbullah sartlı tezkere

Lübnan’a asker gönderme tezkeresi dün akşam 22.10’da Meclis’e sunuldu.

Hükümet, Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi dün saat 22.10’da TBMM’ye sundu. Hükümet tezkereye tek cümlelik bir çekince koyarak "Hizbullah’a dokunmayız" mesajı verdi. Tezkerenin Meclis’e ulaşmasının hemen ardından, AKP Grubu, TBMM’nin 5 Eylül Salı günü saat 15.00’te olağanüstü toplanması istemiyle 176 milletvekilinin imzasıyla başvurdu. TBMM Başkanı Bülent Arınç da Meclis’in salı günü olağanüstü toplanması için çağrıda bulundu. Tezkereyle birlikte hükümetin 28 Ağustos’ta üsleri dost ve müttefik ülkeler tarafından kullanılmasını izin verdiği ortaya çıktı.

SABAH GAZETESİ:
Atam yanındayız!

İzmir Torbalı’da yaptırılan Atatürk heykelinde, ulu önderin yanına CHP’li belediye başkanı ile eşi konulunca ilçe karıştı.

İzmir’in Torbalı ilçesinde yeni meydan için yaptırılan ve 30 Ağustos’ta törenle açılan heykel ilçede kriz yarattı. Elinde kitapla duran Atatürk’ün yanındaki bayraklı erkek ile meşaleli kadının Belediye Başkanı İsmail Uygur ile eşine aşırı derecede benzemesi şaşkınlık yarattı.


AKP İlçe Başkanı "Biz belediye başkanının heykeline çelenk mi koyacağız" diyerek Ata’nın yanındaki iki figürün kaldırılmasını istedi. Eski CHP’li başkan da "Biri başkana kızıp heykele saldırsa, Ata’ya mı saldırı oldu, diyeceğiz" yorumu yaptı.

MİLLİYET GAZETESİ:
’Kontenjan’ krizi

Anadolu liseleriyle fen liselerinde yaklaşık 5 bin öğrenci açığı bulunmasına karşın kapatılan kayıtların imam hatip liseleri ve özel okullarda devam etmesi Meclis gündemine getiriliyor.

Anadolu liseleri ve kolejlerde kayıt sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın inadı yüzünden kilitlendi.

Anadolu liselerinde 5 bine yakın kontenjan açığına rağmen üçüncü kayıt dönemi açılmazken, kolejlerde dokuzuncu kayıt dönemine rağmen kontenjanlar hâlâ dolmuyor. İmam hatipler ve meslek liselerine de okullar açılına kadar sonsuz kayıt hakkı tanındı.

TAKVİM GAZETESİ:
Düşün boğazımızdan

Hükümete açık çağrı. Köprüden aldığınız para 123 milyon dolar Bütçenin binde 1’i Perişan ettiğiniz insan 14 milyon sigaraya 5 kuruş vergi koyun, köprü geçişini bedava yapın.

Hükümetin köprüye yaptığı fahiş zam, halkı ayağa kaldırdı. Enflasyonu 3’e katlayan zam mahkemelik oldu. Takvim olarak, hükümete, yılda 123 milyon dolar için 14 milyon insanı perişan eden paralı geçişi kaldırmasını öneriyoruz.

RADİKAL GAZETESİ:
Hangisi doğru söylüyor?

Türk askerinin Lübnan’da hangi koşullarda görev yapacağına ilişkin belge için muhalefet ’Asker süngü savaşına girecek’ derken, hükümet ’Nasıl silah taşınacağının tarifi. Asker tabii kendini korur’ görüşünde

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün dün tezkerenin Meclis’e sunulacağını ilan etmesinin ardından, Ankara’da Lübnan’da Birleşmiş Milletler Geçici Gücü’ne Türk askerinin nasıl katkıda bulunacağına ilişkin hükümet ve muhalefet arasındaki tartışmalar sertleşti.

AKŞAM GAZETESİ:
Kitaplar dağıtılmadan eskidi

Milli Eğitim Bakanlığı, yenilediği ilköğretim programlarında, pilot illerden gelen öneriler doğrultusunda yaptığı değişiklikleri, baskıya giren ders kitaplarına yansıtamadı.

Ücretsiz olarak dağıtılacak ilköğretim kitaplarının ihalesinin temmuz ayında yapılıp ağustos ayı içinde okullara gönderilmeye başlanmasına karşın, müfredatta ağustos ayında değişiklik yapıldı.

Bakanlık, ilk defa bu sene uygulanacak ve kademeli olarak ilerleyecek olan 6, 7 ve 8. sınıf müfredatının Sosyal Bilgiler, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi gibi ana alanlarında değişiklikler yaptı. Talim Terbiye Kurulu’nun müfredat değişikliklerine yönelik kararı 7 Ağustos’ta karara bağlandı. Karar, kitapların baskısına yetişemediği için, öğretmenler yapılan yeniliklerden ancak internet yardımıyla haberdar olabilecekler.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Haşema karizmayı çizdi

Reuters Ajansı haşema modasını tüm dünyaya ’Laik Türkiye İslami çizgiye kaydı’ başlığıyla duyurdu.

DünyanIn en büyük haber ajanslarından Reuters ’İslami bir mayo türü’ olduğu savunulan haşemanın Türk plajlarında gün geçtikçe yayıldığını vurgulayarak, laik Türkiye’nin günden güne İslami bir çizgiye yakınlaştığını ileri sürdü.

Haberde, çeşitli renklerde olan haşema, tüm vücudu kaplayan bir antrenman giysisine benzetildi. Haşemanın vücudun bütün kıvrımlarını da saklamak amacıyla tasarlandığı belirtilerek, Türkiye’nin İslam’a uygun hayata daha da yaklaştığını bildirdi.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Kızılay her yerde

Türk Kızılayı; tıpkı Türk askeri Mehmetçik gibi nerede ezilen, nerede mağdur edilen insanlar varsa onların yardımına koşarak tekrar hayata tutunmalarını sağlıyor.

Türk Kızılayı; Bosna Hersek’teki savaşta, Afganistan ve Pakistan’daki depremlerde, Güney Asya’daki tsunami de yaralanan ve yardıma muhtaç insanlara elini uzatarak bütün dünyanın takdirini topladı. Lübnan ve Filistin’de yaşanın insanlık dramının ardından bombalar altındaki şehirlere yardım konvoylarını götüren Türk Kızılayı bölge halkının umudu oldu.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Göğüs göğüse savaş

Türk askerini Lübnan’da nasıl bir tehlikenin beklediği BM tarafından açıklandı.

AKP’nin göndermek için acele ettiği Türk askerini Lübnan’da çok ciddi tehlikeler bekliyor. İsrail ve ABD tarafından metni hazırlanan 1701 nolu karar kapsamında Lübnan’a gönderilecek Barış Gücü’nün uygulayacağı kurallar BM tarafından tespit edildi. Bu kurallara göre Türk askeri gerekir ve emir alırsa çatışmaya girecek, hatta süngü kullanarak göğüs göğüse savaşacak.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
EPDK, Türkiye tarihinin en büyük cezasını kesti

EPDK, 28 akaryakıt dağıtım şirketine toplam 1 milyar 667 milyon 546 bin 640 YTL idari para cezası vererek tarihe geçti.

Petrol Ofisi’ne piyasa değeri olan 1,5 milyar doların yüzde 22,6’sına denk gelen 500 milyon YTL ceza verildi.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK), önceki gece yaptığı geç saatlere kadar süren toplantıda Türkiye tarihinin en büyük para cezasını akaryakıt dağıtım şirketlerine kesti. Lisanssız bayilere ürün ikmali yapan 28 şirkete toplam 1.667.546.640 YTL idari para cezası verildi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Siz affettiniz O affetmedi

Sapık katil ’Rahşan affı’yla 10 yıl erken çıkmasaydı vahşice katlettiği dişçi Gökşin bugün hayattaydı

İzmir’de diş hekimi Zekiye Gökşin’i tecavüz edip öldürdüğü iddiasıyla yakalanan A.E’nin (40), 10 yıl önce yine bir diş doktoruna tecavüzden tutuklandığı ortaya çıktı. A.E’nin, tecavüz ve gasp suçundan 36 yıl ceza alarak girdiği hapisten ’Rahşan Affı’ olarak bilinen ’Şartla Salıverme Yasası’ gereği indirimden faydalanıp 2005 yılının eylül ayında, tam 10 yıl erken tahliye olduğu belirlendi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Golbahçe

"Kezman, Lugano, Deivid ve Edu gibi üst düzey yıldızları transfer ederek gücüne güç katan Fenerbahçe, oyun planında radikal değişikliklere gitti.

1-Kezman ve Deivid için kanatlardan ceza sahasına gollük orta yağacak

2- Appiah ve Aurelio, rakip kaleyi gördükleri yerden şut atacak

3- Tuncay ve Alex’ten ileri uçtaki isimlere uzun toplar atılacak

4- Golcü özelliği olan Lugano kornerlerde ve kenar ortalarda ileriye çıkacak

5- Alex rakip kaleye yaklaştığı anda Tümer, boş alan yaratacak

6- Edu ve genç Kerim, Fener savunmasının sigortası olacak

FANATİK GAZETESİ:
Olay sözler

Lazaroni bombaladı: Transfer yapacaklarını söylediler. Ancak, kendi istediklerini yaptılar. Kısacası; söz verdiler, yerine getirmediler

“Fatih Tekke’nin gideceğini ben gelirken bilmiyordum, onun gidişi dengemizi bozdu. Trabzonspor’a imza atarken, yönetimden büyük destek gördüm. Transfer yapacaklarını söylediler. Benim istediğim oyuncuların çok yakında imza atacağını ifade ettiler. Ancak, hep kendi istediklerini yaptılar. Kısacası; söz verdiler, yerine getirmediler. Bunu da herkesin bilmesini istiyorum. Ben Gilberto, Ricardinho, Wagner, Mossoro, Arrugu ve Renato gibi oyuncuların hepsiyle konuştum. Bunlardan birkaç tanesini alabilirdik. Ama yönetim gitti Musampa’yı aldı. Yönetim bana sormadan transfer yaptı. Her şey ortada...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious