Gazete manşetleri

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ZAMAN GAZETESİ:

İktidara geldiği gün Menderes'i dinlemek için özel birim kurmuşlar

Yassıada belgeleri, Türkiye'nin telekulakla 56 yıl önce tanıştığını ortaya çıkardı.
DP iktidara gelince Menderes'i dinlemek için PTT bünyesinde özel birim kurulmuş.
Başbakanlık'ın kamuya açtığı Yassıada belgeleri, Türkiye'nin demokrasiye geçtiği gün telekulakla tanıştığını ortaya koyuyor.

HÜRRİYET GAZETESİ

Cemaat ’linç’ dedi

İsmailağa Camii’nde imam Bayram Ali Öztürk’ü öldüren Mustafa Erdal’ın linç edildiği, cemaate ait internet sitesinde kabul edildi.

Sitede, Erdal’ın öldürülüşü, "Şehitler kervanına Mektubatçı Bayram Efendi de katıldı. Bu hain saldırıyı gerçekleştiren zanlı yakalanarak linç edildi" cümleleriyle anlatıldı. Otopside de ölüm nedeni linç olarak belirlendi.

İSTANBUL Fatih’te İsmailağa Camii’nde emekli imam Bayram Ali Öztürk’ü öldürdükten sonra, görgü tanıklarının ifadelerine rağmen polisin ısrarla ’başını mihraba vurarak öldüğünü’ açıkladığı Mustafa Erdal’ın, linç edildiği ortaya çıktı.

SABAH GAZETESİ:

Sezer'in özel uçağındaki er

Başkomutan'ın Mehmetçik hassasiyeti... Çankaya'dan terhis olan eri GAP uçağıyla İstanbul'a ailesine götürdü.

Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'nün bahçesinde sabah yürüyüşü yaparken, mıntıka temizliğine çıkmış bir erle karşılaştı. "Merhaba asker" diyen Sezer, Muhafız Alayı'ndaki ere nereli olduğunu ve terhisine ne kadar kaldığını sordu.

Hazır ola geçen er, İstanbullu olduğunu ve üç gün sonra terhis olacağını söyledi. O gün programı gereği kendisi de İstanbul'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Sezer, ere "Ailene kavuşmak istiyor musun" diye sordu.

MİLLİYET GAZETESİ:

Bu sözler tartışılır

Başbakan, "Şehit cenazesi görmek istemiyoruz" diyen bir vatandaşa, "Askerlik herhalde yan gelip yatma yeri değil" diye karşılık verdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün bazı açılışlar için gittiği Balıkesir'de, Türkiye için canla başla çalıştıklarını vurgulayarak, "Şüphesiz her taraf güllük gülistanlık değil" dedi. Sıkıntıların da olduğunu belirten Erdoğan, terör belasıyla mücadelenin devam ettiğini ifade etti. Bu sırada bir vatandaş Erdoğan'a "Başbakanım; şehit cenazesi görmek istemiyoruz artık" diye seslendi.

Bunun üzerine Erdoğan şöyle konuştu:
"Canım kardeşim. Bakınız askerlik herhalde yan gelip yatma yeri değil. Hepimiz askerlik yapıyoruz, yaptık. Terör beladır. Her yerde var. Buna karşı bu mücadeleyi uzun soluklu olarak yapıyoruz, yapacağız. Şüphesiz ki hiçbir sorumluluk mevkiinde olan şehit cenazeleriyle karşılaşmak istemez ama bu mücadele sürerken, zaman zaman şehitlerimiz oluyor, olacaktır ama bunu istismar edenler oluyor.

TAKVİM GAZETESİ:

Ankara'ya deniz geldi

CHP ve AK Parti Ada Evleri Koalisyonu kurdu.
Proje şöyle: Büyük bir göl olacak adacıklara da 300 vekil için yalı yapılacak.

AK Parti ve CHP milletvekilleri "Ankara'ya deniz getirme" konusunda koalisyon kurdular... Başkent'e deniz gelecek... Ancak bu deniz Ankaralılar'a değil, vekillerimize özel olacak!

Vekillere bir jest de Melih Gökçek'ten geldi. Ankara Disneyland komşu oluyor. Jestle rant 100'le çarpıldı. Henüz temel yok. Ama, Ada Evleri'nde devir 100 bin YTL'den başlıyor.

RADİKAL GAZETESİ:

Başbakan dün bir cümle söyledi.

Başbakan, Balıkesir'de 'Şehit cenazesi istemiyoruz' tepkisine 'Askerlik yan gelip yatma yeri değil' yanıtını verdi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Balıkesir'de yapılan konutların anahtar teslim töreninde konuşurken,
"Şehit cenazesi görmek istemiyoruz" diye bağıran bir vatandaşa, "Askerlik yan gelip yatma yeri değil" diye tepki gösterdi. Daha sonra Ankara'ya geçen Erdoğan, AKP grup toplantısına girmeden önce sözleriyle ilgili açıklama yapmak gereği duydu. Üzerinde tartışma açılacak konuşma yapmadığını savunan Erdoğan "Askerlik bir turistik mekân değildir. Her türlü riskle iç içedir" dedi.

AKŞAM GAZETESİ:

Polis bunu niye yaptı?

Fatih Çarşamba'daki İsmailağa Camii'nde vaaz verdiği sırada önceki sabah bıçaklanarak öldürülen emekli imam Bayram Ali Öztürk dün 25 bin kişinin katıldığı cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatıyla Elazığ Jandarma İl Komutanlığı'ndan görevlendirilen bir yüzbaşının, Astsubay Fatih Camii'nde ikindi sonrası kılınan cenaze namazına 25 bini aşkın kişi katıldı. Güvenliğini yaklaşık 2 bin polisin sağladığı cenaze törenine katılan herkes kimlik kontrolünden geçirildi ve üst araması yapıldı. Tabut ile cemaat arasında 60 metre güvenlik koridoru oluşturuldu. Tören sırasında sürekli anonslar yapılarak özellikle gençler 'Provokasyona gelmeyin' şeklinde uyarıldı. Cami avlusu sarıklı ve cüppeli kişilerle doldu. Cemaatin cami avlusundan sokaklara taştığı gözlendi.

GÜNEŞ GAZETESİ:

Askerlik yan gelip yatma yeri değil
Erdoğan dün bir açılışta 'Şehit cenazeleri görmek istemiyoruz' diye seslenen vatandaşa, aynen bu cevabı verdi.
TOKİ konutlarının anahtar teslim töreninde halka seslenen Başbakan 'Bir terör belasıyla şüphesiz mücadelemiz devam ediyor' diye konuşurken vatandaşlardan birisi 'Şehit cenazesi görmek istemiyoruz' diye bağırarak tepkisini dile getirdi.
TÜRKİYE GAZETESİ :
İstikrar için gidiyoruz

Askerimizi geri çekeriz.
En başta Lübnan bizi davet etti. Çünkü orada Türkiye’ye karşı büyük bir güven vardır. ‘Siz gelirseniz adil davranırsınız’ diye bize başvurmuşlardır. Detaylar hakkında şunu söyleyebilirim; gidecek asker sayımız bini geçmeyecek ve kesinlikle Hizbullah’ın silahsızlandırılması gibi bir görev üstlenmeyecektir. Açık söylüyorum: Eğer bizden böyle bir şey istenirse askerimizi hemen geri çekeceğiz.”

YENİ MESAJ GAZETESİ:

Bu vebali kimse ödeyemez

Lübnan’a asker gönderme tezkeresini bugün oylayacak olan vekillere Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş tarihi bir uyarıda bulundu.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bugün Meclis’te oylanacak olan Lübnan’a asker gönderme tezkeresi öncesinde vekillere önemli ikazlarda bulundu.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:

Şehit annesinin feryadı yeni tartışma başlattı

Önceki gün 7 şehit cenazesini gözyaşlarıyla toprağa veren Türkiye, terörle mücadele ettiği uzun yıllardır ilk kez bilgisayar mühendisi şehit asteğmenin annesinin çığılığında, terörle mücadeleye “yaklaşım biçimini” sorguluyor.

Hakkari, Şırnak, Diyarbakır ve Van'da son 3 günde meydana gelen terör saldırlarında şehit olan askerlerin cenaze törenlerinde anne ve babaların terörle mücadele yöntemlerini sorgulayan çığlıkları damgasını vurdu. Türkiye'nin önde gelen yazar ve aydınları da bu isyanı değerlendirirken, insanların artık mücadele biçimini “sorgulamaya” başlamasının sağlıklı bir gelişme olduğunu belirttiler.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:

Çok iyi düşünün

Tarihi tezkereye oy verirken milletin gözü üzerinizde.
LÜBNAN'A asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin kaderi bugün belli oluyor. Meclis Genel Kurulu, saat 15.00'te tezkereyi görüşmek üzere olağanüstü toplanacak. Mehmetçik'in Lübnan'a gidip gitmemesi milletvekillerinin oyları ile belirlenecek. Tezkerenin görüşmeleri, 1 Mart Irak Tezkeresi'nin aksine açık gerçekleşecek. Böylece hangi milletvekilinin, ne yönde oy kullandığı belli olacak.

FOTOMAÇ GAZETESİ:

Fener'de bırakacak

"Alex ile sezon sonunu beklemeden sözleşme yenileyeceğiz. O, F.Bahçe'ye daha çok kupa kazandıracak. Alex bizimle bu güne kadar hiç para konuşmadı. F.Bahçe, futbolcusuna her zaman hak ettiği parayı fazlasıyla vermiştir".

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli camiaya 'frikik mühendisi' Alex de Souza konusunda güvence verdi...

FANATİK GAZETESİ:

Geret’siz bahaneler

31 Ağustos’ta İnamoto ve Mehmet Topal’ın kadroya katılması sonrasında transfer polemiği sona ermişti.

Ancak Galatasaray’da şimdi de Olimpiyat Stadı gündemi işgal ediyor. Sarı-Kırmızılı camiada bu konuda her kafadan bir ses çıkarken, bir kişi çok farklı düşünüyor: Eric Gerets... Belçikalı hoca, yine FANATİK’e konuştu, olay yaratacak açıklamalarda bulundu:

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious