Gazete manşetleri

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ZAMAN GAZETESİ:

Tezkere rahat geçti asker Lübnan yolunda

Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin hükümet tezkeresi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

340 parlamenter tezkereye destek verirken, 192 milletvekili ret oyu kullandı, 1 kişi de çekimser kaldı. AK Parti sadece 6 fire verdi. Tutanaklara göre, Başbakan Tayyip Erdoğan oy kullanmazken iktidara mensup 5 vekil de rahatsızlıkları sebebiyle oylamaya gelmedi. Parlamento’daki olağanüstü oturuma iktidar mensupları raporlu olanlar dışında tam kadro katıldı. Muhalefet de Genel Kurul’a eksiksiz iştirak etti. Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil’in yönettiği tarihî oturum öncesinde ‘süre’ tartışması yaşandı. CHP ve Anavatan, konuşmaların 20 dakika ile sınırlanmasına tepki gösterdi. Usul tartışması görüşmelerin yaklaşık iki saat geç başlamasına yol açtı.

HÜRRİYET GAZETESİ

O hain, şehit asteğmenin eri

Çukurca’daki birliğinden PKK’ya gizli bilgiler vererek firar eden ve daha sonra yakalanan hain erin, şehit asteğmen Zeki Burak Okay’ın bölüğünden olduğu ortaya çıktı.

Gün boyu haini arayan asteğmen Okay aynı günün akşamında erin verdiği bilgilerle baskına uğrayan mevzide şehit düştü.

SİLAH arkadaşlarına hainlik ederek, görev yaptığı Hakkári-Çukurca ilçesi Köprülü Jandarma Sınır Taburu’nun oynak mevzileri hakkında PKK’lılara bilgi veren er Abubekir Polat’ın, baskında şehit düşen asteğmen Zeki Burak Okay’ın askeri olduğu ortaya çıktı.

SABAH GAZETESİ:

Geçirdiler

Lübnan tezkeresi sert tartışmalara yol açtı. AKP'li Kapusuz'un 'Gerekirse şehit olunur' demesinin ardından tezkere iktidar oylarıyla Meclis'ten geçti.

Türk askerinin BM Barış Gücü çerçevesinde Lübnan'a yollanması tezkeresi TBMM'de dün kabul edildi. Tezkereye ret oyu veren muhalefet, hükümeti eleştirdi. CHP'li Sav "Asker yollarsanız çocuk ve torunlarınıza hesap veremezsiniz" derken, Topuz olayı "Haçlı seferlerinin uzantısı" diye niteledi.

MİLLİYET GAZETESİ:

Tezkere Meclis'ten geçti

Lübnan'a Türk askeri gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi, gergin geçen görüşmenin ardından 340 'evet'le kabul edildi.

Türk askerinin Lübnan'daki BM Barış Gücü'nde görevlendirilmesine Meclis'ten onay çıktı. Meclis'teki dünkü olağanüstü toplantı, 1 Mart 2003'te reddedilen Irak tezkeresinin rövanşı niteliğinde geçti.533 milletvekilinin katıldığı oylamada, tezkere 192'ye karşı 340 oyla kabul edildi. Bir milletvekili çekimser kaldı.
Başbakan Erdoğan, elektronik sisteme girmeyince, oylamaya katılamadı. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Erdoğan'ın pusula gönderdiğini, tutanağın bu şekilde sonradan düzelttirileceğini söyledi. Dün saat 15.00'te başlayan ve 20.56'da sona eren toplantı gergin geçti.

TAKVİM GAZETESİ:

Millete rağmen

Anketlere katılan vatandaşın yüzde 80'i "Lübnan'a asker gitmesin" dedi Meclis halkı dinlemedi, yüzde 64'ü "Gitsin" dedi.

Dün iki Türkiye vardı. Birincisi sokaktaki, diğeri Meclis'teki Türkiye. Sokaklara çıkan, anketlere katılan, Meclis'i, bakanları mesaj yağmuruna tutan milyonlarca vatandaş, "Lübnan'a asker göndermeyin" diyordu. Meclis bu sesi duymadı, tarihi vebali üstlendi ve tezkereye "Evet" dedi. Vekillerin 340'ı "Kabul" derken, 192 "Hayır" 1 de çekimser oy çıktı.

RADİKAL GAZETESİ:

Tezkere kolay geçti

Olağanüstü toplanan Meclis'te muhalefet sözcüleri aynı fikirdeydi: 'Bizim Lübnan'da işimiz yok. ABD'nin çıkarları için çalışıyorsunuz.
Dışişleri Bakanı Gül tezkereyle risklerin en aza indirildiğini savunurken, AKP İstanbul Milletvekili Bağış, 'Bu bir itibar ve kuvvet göstergesidir' dedi

ANKARA - Tezkereyi savunmak için kürsüye AKP'den Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ve AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz çıktı. Gül "Riskler en aza indirilmiştir", Bağış "Bu itibar ve kuvvet göstergesi" dedi.

AKŞAM GAZETESİ:
Lübnan'dayız

Lübnan'da görev yapacak uluslararası güçte Türk askerinin de yer almasını öngören hükümet tezkeresi, tartışmalı bir oturumda TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Genel Kurul, Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil'in başkanlığında 15.00'te toplanmasına karşın, görüşmelere muhalefetin süreye ilişkin verdiği önergeler nedeniyle 17.30'dan sonra geçilebildi. Önergelerin görüşülmesi sırasında ortamı ilk geren CHP'li Bayram Meral oldu. Meral, 'Kurtuluş Savaşı'nda siz iktidarda olsaydınız teslim olurdunuz' deyince ortalık karıştı.
GÜNEŞ GAZETESİ:

Millete rağmen

AKP, ne muhalefeti, ne 'Lübnan'ı bırak Kandil'e bak' diyen milyonları dinlemeyip, tezkereyi Meclis'ten geçirdi: Kabul 340, ret 192.
TSK'nın Lübnan'da görev yapmasını öngören Başbakanlık tezkeresinin TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamasına 533 milletvekili katıldı. Tezkere 340 kabul oyuna karşılık 192 ret oyu ile kabul edildi. 1 çekimser oy çıktı.
TÜRKİYE GAZETESİ :
Mehmetçik Lübnan’a gidiyor

Asker 1 yıl orada kalacak

MECLİS’ten geçen tezkereye göre, 1000’e yakın Türk askeri yakında Lübnan’a gidecek. Ancak hangi bölgede konuşlanacağı ve hangi tarihte yola çıkacağı daha sonra belirlenecek. Türk timinin içerisinde siviller de yer alacak. Görev süresi bir yıl ile sınırlı bulunan Türk askeri, Hizbullah’ın silahsızlandırılması operasyonlarına katılmayacak, insanî yardım amaçlı görev üstlenecek.

YENİ MESAJ GAZETESİ:

Annan’ı da al git

Lübnan, turistik mekan değildir sayın ’İsrail Dostluk Grubu’ üyesi AKP vekilleri. Sayın tezkereci Arınç, Elkatmış ve tezkere için eli kalkmış AKP’li vekiller.

Terör örgütünün çapını aşan bu kirli saldırılarla fidan gibi yüzlerce gencimiz can veriyor.
Türkiye, bu olaylarda hiçbir günahı olmayan masum şehitlerine ağlarken, milletimizin yüreği dağlanmışken, sabırtaşına dönen şehit yakınları dahi nihayet çatlama noktasına gelip ölümleri sorgularken Başbakan Erdoğan’ın tavrına ne demeli? Şehit yakınlarının, “artık şehit cenazesi görmek istemiyoruz” çığlıklarına Başbakan Erdoğan’ın verdiği cevap karşısında şehit yakınları ile yürekleri bir çarpan 70 milyon Türk donup kaldık.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:

Mehmetçik 86 yıl sonra yine Lübnan'a dönüyor

Lübnan'a asker gönderme tezkeresi Meclis'te sert tartışmalar sonucunda kabul edildi. 192 ret oyuna karşılık 340 kabulle geçen tezkereyle Türk askeri 400 yıl hükmettiği ve 1920'de çekildiği Lübnan'a 86 yıl sonra dönüyor.

İsrail saldırısından sonra yerle bir olan Lübnan'a konuşlandırılacak Uluslararası Güce Türk askerinin de katılması için hükümetin hazırladığı asker gönderme tezkeresi, dün Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. 533 vekilin katıldığı oylamada 340 vekil kabul oyu verirken, 192 vekil ise tezkerenin reddedilmesi yönünde oy kullandı. 1 vekil ise çekimser kaldı. Meclis'in aldığı tarihi kararla Türk askeri, 86 yıl sonra dönecek. Osmanlı 400 yıl boyunca hükmettiği Lübnan ile ilişkilerini 1920'de sona erdirmişti.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:

Tezkere böyle çıktı

Milletin 'Kandil'e gidelim' çağrısına karşılık TBMM 'Lübnan' dedi. Tarihi karar alındı: Ateşe yolculuk.
LÜBNAN'A asker gönderme tezkeresini görüşmek üzere dün saat 15.00'de olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu, milletvekilleri arasında sert tartışmalara sahne oldu. Birbiri ardına verilen önergelerle taktik savaşına dönüşen oturumda, muhalefet özellikle AKP'nin kararsız milletvekillerini psikolojik ablukaya aldı. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği Genel Kurul'da, CHP'li Bayram Meral'in, Kurtuluş Savaşı dönemini hatırlatarak, 'Siz o dönemde iş başında olsaydınız, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan askerlerine elinizi kaldırıp teslim olurdunuz' sözleri ile Anavatan Partili Süleyman Sarıbaş'ın '355 kişisiniz, toplayın bir birlik gönderin' ifadeleri kavgaya neden oldu. Dışişleri Bakanı Gül ise Türk askerinin Hizbullah'ı silahsızlandırma gibi bir görevinin olmadığını vurguladı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:

Yolunu bildikten sonra önün çöl olmuş ne çıkar

Bizler inandık! İmparator Fatih Terim ve onun öğrencilerine güveniyoruz. Cezamız nedeniyle seyircisiz oynayacağımız maç öncesi tek ses, tek yürek olduk. Nefeslerimizi tutarak, coşkuyla izleyeceğimiz müthiş maçı atv naklen yayınlayacak

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli camiaya 'frikik mühendisi' Alex de Souza konusunda güvence verdi...

FANATİK GAZETESİ:

Haydi Paşalar

Haydi Rüştü Reçber, haydi Mehmet Aurelio, haydi Hakan Şükür, Fatih Tekke ve diğer aslanlar.

2004’te Portekiz’de, 2006’da Almanya’da yoktuk. 2008’i de es geçmeye niyetimiz yok. Avusturya ve İsviçre’ye gitmek istiyoruz. O halde haydi çocuklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious