Gazete manşetlerinden seçmeler

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 03.10.2016 / 19:26:05

Gümrük depolarında çürümeye terk edilen mallar arasında antikalardan otomobile, traktörden vince kadar birçok malzeme var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
40 yıldır gümrükte unutulan mallar devlete gelir kapısı oldu

Gümrük depolarında çürümeye terk edilen mallar arasında antikalardan otomobile, traktörden vince kadar birçok malzeme var. Binlerce eşyanın satışı ile son 6 ayda 15 milyon YTL gelir elde edildi.

El konularak depoya kaldırılan mallar, yıllar süren davalar ve ihmal yüzünden gümrükleri adeta ‘antika eşyalar müzesi’ne dönüştürdü. Öyle ki gümrük depolarında 40 yıldır bekleyen İran vazosu, 30 yıllık traktör veya 12 yıllık vinç bile bulmak mümkün. İstanbul Gümrükler Başmüdürlüğü, çürümesini engellemek ve depoları boşaltmak için sahipsiz malları satışa çıkardı. Değerlerinin çok altında alıcı bulsa da böylece elde edilen gelir devletin kasasına giriyor.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Otobüste yer değiştirdi annesiyle ölümden döndü

Almanya’da yaşayan ve yaz tatilini geçirmek için Türkiye’ye gelen tanınmış yazar Feridun Zaimoğlu, 12 yolcunun öldüğü, 21 yolcunun da ağır yaralandığı otobüs kazasından mucize eseri kurtuldu.

Almanya’da yaşayan ünlü yazar Feridun Zaimoğlu, Türkiye’de geçirdiği bir trafik kazasında ölümden döndü. Feridun Zaimoğlu, annesiyle birlikte Ankara’dan Ayvalık’a giderken meydana gelen korkunç trafik kazasınan mucizevi bir şekilde kurtulduklarını, otobüste bulunan yolcuların 12’sinin öldüğünü, 21’inin de ağır yaralandığını söyledi.

SABAH GAZETESİ:
Cerrah’tan linç övgüsü

Emniyet Müdürü Cerrah, 30 Ağustos’ta pankart açınca linç edilmek istenen gençlere tepkiyi övdü: Vatandaş güzel yaptı.

Vatan caddesi’ndeki 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde, dört üniversite öğrencisi "İsrail askeri olmayacağız" şeklinde pankart açıp slogan attı. Töreni izleyen vatandaşlar "Şehitler ölmez vatan bölünmez" diye bağırarak göstericileri linç etmeye kalktı.

Biri kız dört öğrenciye tekme Tokat saldıran kalabalığı polis biber gazıyla dağıtmaya çalıştı. Ancak kalabalık, polisin gözaltına aldığı göstericilere yeniden saldırdı. Polis yaralanan gençleri güçlükle kurtarıp Emniyet’e götürdü.

MİLLİYET GAZETESİ:
İşte belge Sayın Bakan!

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, yayımladıkları ilmihallerle Diyanet’in bile tepkisine neden olan belediyeler için ’ilgi ve belge olmadığı’ gerekçesiyle soruşma açtırmadı. Milliyet o belgeleri dikkatlere sunuyor

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun, "Örtünmemek günahkâr olmaktır" ifadesinin de yer aldığı broşürü okullara dağıtan Eyüp Belediyesi ile kadın ve erkeğin tokalaşmasını günah sayan ilmihali yeni evlenen çiftlere armağan eden Tuzla Belediyesi hakkında inceleme ve soruşturmaya gerek görmemesi tartışma yarattı.

Aksu’nun "ilgisi, belgesi, müdahalesi yok" gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatmadığı iki belediyenin de içerdiği hurafeler nedeniyle tartışma yaratan iki yayının üzerinde amblemi bulunuyor.

TAKVİM GAZETESİ:
Taksitle haraç

Bakan açıkladı: Kayıt parası yasak. Takvim araştırdı: Yasağı takan yok İşte son durum: İzmir’de bir lise kayıt haracını 6 taksitte tahsil ediyor.

Mimar Sinan Anadolu Meslek Lisesi, kayıt parası işinde rekorları altüst etti. Yöneticiler okulun kapısına "Velilerin dikkatine" diyerek bir ihtiyaç listesi astı, "Giderimiz çok. Öğrenci başına 300 YTL lazım" dedi.

Asgari ücret kadar bağış isteyen yöneticiler, insaflı davrandı! Bütçeleri zorlamayacak bir düzenleme yapıp, bağışa "peşin fiyatına" 6 taksit imkanı getirdi. İlk taksit kayıtta, kalan eğitim döneminde.

RADİKAL GAZETESİ:
PKK’ya karşı iki özel düzenleme

TSK’nın en seçkin birliklerinden Özel Kuvvetler Komutanlığı yeniden yapılandırıldı. Hakkâri’de yeni bir tümen oluşturuldu.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olarak ilk icraatlarından biri, PKK ile daha etkin mücadele amacıyla bazı yeniden yapılandırmalara gitmek oldu. Bu çerçevede en önem verilen iki düzenlemeden ilki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın yeniden yapılandırılması oldu.

Planlaması Orgeneral Hilmi Özkök zamanında yapılan düzenlemeye göre, Özel Kuvvetler komutanlığı bünyesinden iki tugay oluşturularak, komutanlığın düzeyi tümgenerallikten, korgeneralliğe yükseltildi. Başına da, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Servet Yörük getirildi. Yörük, daha önce tümgeneral rütbesiyle Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yapmış, deneyimli bir özel harpçi. Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı da yapmış olan Korgeneral Yörük, Özel Kuvvetler’in bir yandan yeniden yapılanırken PKK ile daha etkin mücadelesini sağlayacak en iyi isim olarak değerlendiriliyor.

AKŞAM GAZETESİ:
Su yastığı fantezisi!

Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) İstanbul Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) kent genelindeki yeraltı boşluklarını suyla doldurarak deprem hasarını azaltmaya yönelik bir çalışmaya başladı.

Küçükçekmece Haliç arasında yeraltı suyunun, güvenli çekim rezervinin altına düşmesinin tehlikeli bir durum arz ettiğini belirten uzmanlar, yeraltı sularının boşalması nedeniyle, olası bir depremde hasarın boyutlarının artabileceğini dile getirerek, ’Çalışmanın başarılı olması halinde yurt geneline yaygınlaştırılması düşünülüyor’ açıklamasında bulundu.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Memur: Günah bizden gitti!

İktidar sadaka gibi zamda direndi, görüşmeler koptu. Memur ’Meydanlarda neler olduğunu görünce kimse bizi suçlamasın’ dedi.

15 Ağustos’tan beri süren görüşmelerin sonuncusunda hükümet memura iki alternatifli zam paketi önerdi. Yüzde 5 ile yüzde 8’i geçmeyen zam önerilerini reddeden memur sendikaları ’Günah bizden gitti’ diyerek eylem kararı aldı.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Bizi kimse bölemez

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 84. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Ankara’da ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. Ayrıca Anıtkabir gün boyunca yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı.

İSTANBUL’da ise Taksim Anıtı’na çelenk koymakla başlayan törenler, Beyoğlu’nda AK Parti İl Teşkilatı’nın düzenlediği ‘Zafer Yürüyüşü’ ve Vatan Caddesi’ndeki resmi geçit ile devam etti.

YURT genelinde binalar bayraklarla donatılırken, törenler muhteşem görüntülere sahne oldu. Zafer Bayramı; yurt dışı temsilcilikler ile KKTC ve Türk Cumhuriyetleri’nde de coşkuyla kutlandı.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Tezkere davalık!

Bakanlar Kurulu’nun aldığı Lübnan’a Türk askeri gönderme kararına yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor.

Avukat Kemal Vuraldoğan, Lübnan’a asker gönderilmesine dair Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararı, “bu yetki TBMM’nindir” gerekçesiyle mahkemeye verdi.

Vatandaşların yoğun tepki gösterdiği bu karardan rahatsız olan avukat Kemal Vuraldoğan, Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz gün aldığı Lübnan’a asker gönderme konusundaki prensip kararıyla ilgili olarak Danıştay’da yürütmenin durdurulması ve iptal davası açtı. Vuraldoğan, dava dilekçesinde, “Bakanlar Kurulunun Türk Silahlı Kuvvetlerini yabancı ülkelere gönderme yetkisi bulunmamaktadır” dedi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Memura gidecek para batık İmarbank’a gitti

İmar Bankası’nın devlete olan maliyeti, memurlara maaş için ayrılan (33.8 milyar dolar) 2007 bütçesinin neredeyse yarısına ulaştı. İmar Bankası’nın alacakları toplamı 22.5 milyar YTL’yi (15 milyar $) buldu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el konulduktan sonra kayıtlı ve kayıt dışı olarak topladığı tüm mevduatlarını ödeyip iflasını kararlaştırdığı İmar Bankası’nın devlete maliyeti, kamu personeli bütçesinin yarısına ulaştı. 2007 bütçesinde memurlara ayrılan pay 50 milyar YTL (33.8 dolar) iken, İmar Bankası için iflas masasına yaptırılan alacak kayıtlarının toplamı 22.5 milyar YTL (yaklaşık 15 milyar dolar) oldu. İmar Bankası’nın 8 Haziran 2005 tarihinde iflasına karar verilmesi üzerine iflas masası, 13 Temmuz 2005’te alacak kayıt taleplerini kabul etmeye başladı. Bir yıl içerisinde toplam 11 bin 792 alacaklı kayıt yaptırdı. Yapılan başvurular incelendikten sonra talep edilen alacakların ödenmesine ilişkin bir sıra cetveli oluşturulacak.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Memurdan hayır!

Hükümet 647 YTL olan en düşük memur maaşını 750 YTL’ye yükseltti. Sendikalar, ’Bunu kabul etmemiz mümkün değil’ dedi

MEMUR sendikalarıyla hükümet arasında 15 Ağustos’tan bu yana süreni toplu görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı. Konfederasyonlar, hükümetin zam teklifini kabul etmezken, mücadelelerini fiili ve hukuki olarak sürdüreceklerini açıkladı.

Dün gece geç saatleri kadar süren 6. tur görüşmelerde, hükümet memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam için iki seçenekli teklif sundu.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Dahi plan

F.Bahçe, 100. yıl için müthiş bir kadro kurdu. Şampiyonlar Ligi’nden elenen Kanarya jet hızıyla transferleri bitirdi. Bu kadar çabuk hareket edilmesi, imzaların atılmasının ardında Christoph Daum’un emeği var. Çünkü Alman hocanın verdiği rapor, alınan ve gönderilen oyunculara ışık tuttu.

F.Bahçe’yi iki yıl üst üste şampiyon yapan, üçüncüsünü de kıl payı kaçıran Daum’un verdiği raporda, "Servet bu takımda oynayamaz. Luciano yeterli değil. Çünkü ileri çıkıp bazen gol atıyor ama yerini kaybediyor. Üstelik geriden oyun kurma yeteneği de sınırlı. Serkan yetersiz, Anelka iyi futbolcu ama takıma zarar veriyor.

FANATİK GAZETESİ:
Appiah için kritik gün!

Portsmouth’un müthiş teklifi yüzünden kafası karmakarışık olan Fenerbahçe’li Appiah, bugün Başkan Aziz Yıldırım ile görüşecek

Fenerbahçe’de gündemin bir numaralı maddesi; Appiah krizi. Bugüne kadar her fırsatta Fenerbahçe’yi ve Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyip, ayrılmayı kesinlikle düşünmediğini vurgulayan Ganalı oyuncu, ilk kez ayrılık kelimesini ağzına aldı. Bugün Başkan Aziz Yıldırım ile yüz yüze görüşeceğini belirten yıldız futbolcu, “Şu anda kalıyorum ya da gidiyorum diyemem. Herşey Başkan ile konuştuktan sonra netlik kazanacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious