‘Gazete tirajları abonelik sistemiyle artar’

  • Giriş : 03.02.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin önde gelen gazetelerinin genel yayın yönetmenleri, ‘Gazete reklamcılığının geleceği ve yaratıcılık’ konulu konferansta bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reklam Verenler Derneği (RVD) ve Mediacat’in organizasyonuyla Hyatt Regency Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan tecrübeli isimler, teknolojideki tüm gelişmelere rağmen gazetelerin habercilikteki yerlerini gelecekte de koruyacağı noktasında birleşti. Genel yayın yönetmenlerinin gündeme getirdiği bir diğer konu ise abonelik sistemi oldu. Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan, aboneliğin yaygınlaşmasıyla gazete satışlarında ciddi bir patlama yaşanacağını söyledi.

Gazetelerin okurun kapısına kadar getirilmesinin önemine dikkat çeken Berkan, bu sistemi başarıyla uygulayan gazete olarak da Zaman’ı gösterdi. Bayiden gazete satın alırken bozuk paranın bile sorun olduğunu dile getiren Berkan, aboneliğin avantajlarına işaret ederek, “Bunu da Ekrem Dumanlı zaten ayrıntılarıyla anlatır.” dedi. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı da, gazete tirajlarının artması için okurların abone yapılmasının büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Dumanlı, “Eğer bu başarılabilirse, 10 milyon tirajları yakalamak mümkün olacaktır.” diye konuştu. Dumanlı ayrıca, Amerika’daki gazetelerin yüzde 70’inin, Uzakdoğu’dakilerin ise yüzde 90’ının abonelik sistemiyle çalıştığını belirtti. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, konuşmasında son dönemde bilgi kaynaklarındaki zenginleşmenin bilgi kirliliğini de beraberinde getirdiğinin altını çizerek, “Bu durum, marka değeri oluşturan medya kurumları için büyük avantaj sağlıyor. Artık ne söylendiği değil, ‘kimin söylediği’ önem kazanacak.” tespitini yaptı. Okuyucunun olayların perde arkasını doğru bir biçimde görmek istediğini vurgulayan Dumanlı, bu yüzden gazetelere daha fazla derinlik kazandırılması gerektiğini ifade etti. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ise büyük bir ekonomik krizin yaşandığı 2001 yılında gazete tirajlarının 3 milyon 200 bin olduğunu, bu rakamın 2005’te 5 milyona ulaştığını söyledi. Ergin, bu rakamları da gazetelerin öneminin arttığının göstergesi olarak yorumladı. Ergin, konuşmasında, basındaki cinsellikten de şikayet etti. “Cinselliğin aşırı ölçüde teşhir edilmesi beni rahatsız ediyor.” diyen Ergin, “Anne ve babaların çocuklarının okumasından rahatsızlık duymayacağı bir gazete yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konferansta konuşan Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can da TV ve internetin hiçbir zaman gazetenin yerini alamayacağının altını çizdi. Can, 10 yıl sonrasının Referans Gazetesi’ni adım adım hazırladıklarını da sözlerine ekledi. Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut, gazetecilikte muhabirliğin önemine vurgu yaparak, “İyi yazarlar muhabirlerden çıkmalı.” değerlendirmesinde bulundu. Toplantıyı, Dünya Gazeteciler Cemiyeti Stratejik Danışmanı Jim Chisholm yönetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious