Gazeteci, Başbakan'ı fena sinirlendirdi

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, terör örgütüyle ilgili soruya sert cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü toplantısına katılmak Malezya'ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. Erdoğan, "PKK terör örgütüne yönelik bir plan var mı?" şeklindeki soruya sert cevvap verdi. Bu tür soruların ülkeye ihanet soruları olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ne demek plan? Böyle saçma soru mu olur?Bunu kalkıyorsun Genelkurmay Başkanımıza soruyorsunuz. Genelkurmay Başkanımız, açıklayacak; plan mı var diyecek? Bana soruyorsunuz; plan mı var diyeceğim?Yapılması gereken neyse Türk Silahlı Kuvvetleri yapıyor; emniyet güçlerimiz yapıyor, yapmaktadır, yapacaktır. Biz hükümet olarak stratejeyi belirleriz, ufku veririz, bunu birbirimiz iştişara halinde yaparız. Ondan sonra noktayı koyarız. Bir kere bu tür şeyler sormak çirkin. Bir devletin planı programı olduğunu kalkıp medyaya mı açıklayacak? Bir ABD, Avrupa medyasında bir tür haberleri görmezsiziniz." diye konuştu.

"Büyükanıt'ın atamasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'le görüştünüz mü? "şeklindeki soruya ise Erdoğan, kendisiyle uygulanacak stratejiyi görüşeceğini ifade etti. Erdoğan, kuvvet komutanların atamasının Milli Savunma Bakanının teklifi, kendisinin kabulü ve Cumhurbaşkanının onayı ile gerçekleştiğine işaret etti. Erdoğan, yetkilerini kullanırken Genelkurmay Başkanı ile istişare yapacağını, bu kararla ilgili olarak Milli Savunma Bakanı, kendisinin ve Cumhurbaşkanın imzalarının olduğunu vurguladı. Kendilerinin ilgili olan kurumun başı kimse ise onunla görüşmeden adımları atmayacaklarını ifade eden Erdoğan, kararla ilgili bir sıkıntılarının olmadığını, inanarak, güvenerek, inanç içinde süreci çalıştırdıklarına işaret etti.

ORDU EMNİYET MÜDÜRÜ'NÜ ELEŞTİRDİ

Erdoğan, Ordu Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasıyla ilgili eleştirilerinin hatırlaması üzerine, bu konuda medyayı anlayamadığına işaret ederek, Emniyet Müdürü'nün açığa alınması sonrasında hemen birilerinin avukatlık yapmaya başladığını ifade etti. Erdoğan, Emniyet Müdürünün niye alındığının sorulmadığını, valinin emniyet müdürüne talimat verdiğini ve emniyet müdürünün buna ters bir cevapla karşılık verdiğini ve rest çektiğini hatırlattı. Sözkonusu emniyet müdürünün orada durmasının zor olduğunu vurgulan Erdoğan, o gün otobüs kuyruklarının bir taraftan Akçabat'a bir taraftan Samsun'a dayandığını, o talimatı verenin kendisi olduğunu kaydetti.

"Bu yol trafiğe açılacak" dediğini ve bizzat kendisinin aradığını söyleyen Erdoğan, yolun trafiğe kapalı olmasından dolayı iki kişinin yolda hayatını kaybettiğini hatırlattı. Bu insanların ambulans içerisinde hastaneye ulaşamadığı için hayatlarını kaybettiklerine işaret eden Erdoğan, Diyarbakır'da olduğu gibi kadınların ve çocukların yollara çıkarak 8-9 saat yolun trafiğe kapatıldığını anlattı.

Emniyet müdürünün, "Gücün yetiyorsa gel yap. Ben halkımla karşı karşıya gelemem" şeklinde sözlerinin olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Sen, halkının güvenliğini sağlamakla görevlisin. Sana kimse halkınla karşı karşı gel demiyor ki. Halkının güvenliğini sağla, kamu düzenlerinin karşışına çık diyor. Sen kamu düzenini sağlamakla görevlisin. Kamu düzenini sağlamakla görevlisi olan görevini yapmadığında, bize düşen de bunu sağlamaktır. O gün bölge komutanı Tuğgeneral Fevzi Paşa'yı aradım. Bakanımı, valimi aldım. O gün sabah beşe doğru trafik açıldı. Biz düzeni korumakla mükellifiz. Asla burada adil olmayan bir şey yapılmamıştır. Olması gereken ne işe bu yapılmıştır. "şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious