Gazeteci Ahmet Hakan, dindar medyayı yorumladı

Gazeteci Ahmet Hakan, dindar medyayı yorumladı.12398
  • Giriş : 20.02.2008 / 10:09:00

Ahmet Hakan, dindar gazetelerin, herhangi bir dengenin kaygısını zerre kadar duymadığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmet Hakan'ın köşe yazısı:

Dindarların neden medyası olamıyor

BİR: Merkez medyada türbana çakan da bulunur, türbana destek çıkan da... Yani iyi kötü bir denge vardır... Ama "Dindar iktidarın dindar taraftar gazetesi", doğası gereği, herhangi bir dengenin kaygısını zerre kadar duymaz.

İKİ: Dinci gazete dediğimiz gazete, dini kendi bakış açısıyla yorumlar... Bu bakış açısına uygun düşmeyen yazıya "Gayri dini yazı" hükmünü vurur... İşin bu kısmında "Gazetecilik ilkeleri" ile "Dinsel ilkeler" çatışır... Bu çatışma karşısında dindar gazete, kararını "Yemişim gazetecilik ilkelerini... Dinime sahip çıkayım yeter" diye verir... Ve sansürü basar. Belki de bu yüzden dindar gazete olmaz.

ÜÇ: Dindar gazetenin okuru, başka gazetelerde görmeye tahammül gösterebileceği yazıları, fotoğrafları, resimleri, haberleri, kendi gazetesinde görmek istemez... Çünkü "Dindar gazete", dindar okurun gözünde bir tür kutsal alandır ve o alanda fenalıklara yer olamaz.

DÖRT: "Dindar iktidarın dindar taraftar gazetesi"nde "Farklı ses" boşluğu, liberal aydınlarla doldurulur... Ama o liberal aydınlar, bir gün gelip de "301", "AB’de sönen umutlar" gibi konulardan yola çıkarak "Dindar iktidar"a çakmaya kalkışınca, "Sevsinler sizi"den tutun da "Bunlar nankör kardeşim"e kadar varan bir dizi ayıp tepkiye muhatap olurlar. Bu da olayın doğası gereğidir.

BEŞ: Bütün bunların üzerine bir de "Dindar iktidar"ın ekstra tahammülsüzlüğünden söz etmemiz gerekir... İşte bakın, en kritik basınla sohbet programına çıkaracak muhalif gazeteci bile bulamıyorlar... Hasan Cemal mi? Hemen söyleyeyim: Hasan Cemal, eğer son dönemlerdeki iktidar eleştirilerini biraz daha sertleştirsin, isminin üstünün çizilmesi mukadder olacaktır... Yani tahammülsüzlük bu hızla giderse, üstü çizilmemiş gazeteci kalmayacak ortada...

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious