Gazeteci döven Balaman tutuklanabilir

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Isparta'da belediye başkanı'nın Zaman Muhabiri ve temsilcisini hastanelik etmesi olayına savcılık el koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tosun, "Olayla ilgili tahkikatlar sürüyor. Gelen rapora göre tutuklama kararı alınabilir." dedi.
Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'ın Zaman gazetesi Isparta Temsilcisi Arif Bayram Taş ve muhabiri Mustafa Atıntaş'ı makamında darp etmesiyle ilgili olay tüm ülkede infiale neden oldu. Isparta'da da sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar belediye başkanının kendi makamında korumaları ile birlikte gazetecileri dövmesi kınandı. Olayı protesto eden Isparta Gazeteciler Cemiyeti düzenlediği yürüyüş sonunda Isparta Belediye binası önüne siyah çelenk bıraktı. Vatandaşların da alkışlarla destek verdiği protesto eyleminde konuşan, olayı şiddetle protesto ettiklerini belirterek, "Isparta halkının ve bizlerin Başkan Balaman'dan tek beklentisi istifa etmesidir." diye konuştu. Zaman'ın sorularını yanıtlayan Oral, Başkan Balaman'ın sadece basın mensuplarıyla değil kendi partisinin milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanları, meclis üyeleriyle de sürekli sorunlar yaşadığını anlattı. Oral, "Balaman aleyhinde bir haber çıktığı veya kendi istediği gibi yazılmadığı zaman gazetecileri arayıp ağzına geleni söylemektedir. Üç arkadaşımızı makamından küfürler ederek kovan da kendisidir. İç İşleri Bakanlığı'nın üzerine düşeni yapmasını ve Balaman'ı görevinden almasını bekliyoruz." dedi. Isparta'da 45 yıldır gazetecilik yapan Hilmi Özdemir ise meslek hayatında ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını ifade etti. Özdemir, "Nice başkanlar, bürokratlar gördüm ama böyle 'dediğim dedik' diyen bir başkasına rastlamadım. Darp ettiği gazeteciler Isparta'nın en saygın insanlarıdır. Zaten olaydan sonra Balaman'ın yaptığı çelişkili açıklamalarda ortada. Bu başkanın ilk yalanı değil." dedi.

Belediye binası ününde açıklama yapılmasının ardından grup, Isparta Valisi Şemsettin Uzun'u makamında ziyaret etti. Vali Şemsettin uzun, yaşanan olaylara son derece üzüldüğünü aktararak, soruşturmanın sürdüğünü ve gerektiğinde müfettiş isteyeceğini anlattı. Gazetecilerin sürekli tehdit edildiklerini söyleyerek koruma istemeleri üzerine Vali Uzun, "Burası dağ başı değil. Siz endişe etmeyin. Gereken ne ise o yapılacaktır." diye konuştu.

Zaman'a minnettarım

Belediye Başkanı Hasan Balaman, AA'ya dün verdiği demeçte Zaman'ın kendisiyle ilgili sansasyonel haberler yaptığını, iftira attığını söylemişti. Vali Şemsettin Uzun ise Zaman'la ilgili yaptığı konuşmada şunları aktardı; "Zaman gazetesine minnettarım. Zira terörün kol gezdiği, tırmandığı 1993-1999 senelerinde yanımda sadece Zaman ve Türkiye vardı. Diğerlerinin kaçtığı bir ortamda onlar hep benim, devletin yanında dimdik durdular. Zaman, dengeli yayın politikasıyla, insanları itidale davet etmesiyle örnek bir gazetedir. Kendilerine minnettarım." Açıklamasında bulundu.

Balaman tutuklanabilir

Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun Zaman'a yaptığı açıklamada tahkikatın sürdüğünü belirterek olayla ilgili raporun henüz kendisine ulaşmadığını anlattı. 44873 sayılı yasaya göre belediye başkanlarının yargılanmasının İç İşleri Bakanlığı'nın iznine tabi olduğunu anlatan Tosun, Balaman'ın bu yasadan yararlanmasının mümkün gözükmediğini aktardı. Gerek görülmesi halinde Balaman'la ilgili tutuklama kararı da çıkaracaklarını belirten Tosun şunları söyledi; "Normal şartlar altında belediye başkanları işleriyle ilgili bir konu olduğunda 4483 sayılı yasa ile yargılanır. Ancak belediye başkanlarının görevleri arasında gazeteci dövmek yok. Bu nedenle Balaman bizim için şu anda başkan değil, 'şüpheli', 'zanlı'dır. Yasanın kendisine sağladığı koruma haklarından faydalanamaz. Hazırlanan raporda gerekli şartların oluştuğu görülürse, Balaman için tutuklama kararı çıkartacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious