'Gazeteci dövmeyi kimse tasvip edemez'

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 'Kamusal Alan' tartışmalarına farklı bir yorum getirdi. Bakan Çiçek "Danıştay'ın türban kararı kamusal alanın genişlemesi olarak yorumlanıyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?" sorusunu yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yaklaşık 6 saat sürenin Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yaptı. AB ile yürütülen tarama süreci kapsamında tarımı ele aldıklarını kaydeden Çiçek, daha önce yapımına başlanan ancak bitirilemeyen yatırımların tamamlanmasına karar verdiklerini de ifade etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, Isparta Belediye Başkanı'nın korumaları ile birlikte gazetecileri dövmesi olayını değerlendirdi. "Konuyla ilgili soruşturma açacağız" diyen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun bu konuda kendilerine bir bilgi vermediğini ifade eden Çiçek, kaba kuvvet kullanılmasının hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini vurguladı. Ortada fiili bir durum olduğunu kaydeden Çiçek, "Basın yayın organlarında bir kısım yazılar beyanlar çıkıyorsa onunla ilgili yapılacak iş yasal imkanları kullanmaktır. Tekzip edersiniz, kişilik haklarına bir saygısızlık sözkonusu ise ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bir husus varsa yargıya intikal ettirirsiniz. Demokratik bir ülkede medenice yapılması gereken işler bunlardır. Bunun dışındaki herhangi bir tavrı kim yaparsa yapsın tasvip etmek mümkün değil. Bu konuda parti hukuku açısından ne yapılacaksa o, partinin bileceği iştir." diye konuştu.

Halkın seçtiği bir belediye başkanıyla ilgili suç teşkil eden bir durum söz konusuysa, onun muhatabının İçişleri Bakanlığı olduğunu söyleyen Çiçek, "Orası bir soruşturma başlatmışsa sonucunu beklemek gerekmektedir" dedi.

Hamas'ın Türkiye'ye bir ziyaret yapacağı yönündeki haberleri değerlendiren Çiçek, Türkiye'nin Ortadoğu konusunda Filistin-İsrail sorunu konusunda yaklaşımının belli olduğunu söyledi. "Biz orada kalıcı bir barışa katkı sağlayacaksak bu ihtilaf bir şekilde sona erecekse her türlü çabayı gösteririz" diyen Çiçek, Türkiye'nin çözüm yolunda her türlü insiyatifi almaya hazır olduğunu vurguladı. Türkiye'nin hem İsrail'le hem Filistin'le ilişkilerini en iyi şekilde sürdüreceğini vurgulayan Çiçek, "Bir görüşme gerekleşecekse görüşmeden daha önemli olanı nelerin söylendiği nelerin konuşulduğudur. Türkiye barışı telkin eder. Uluslararası hukuk çerçevesinde bir çözümü telkin eder" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious