Gazeteci İlhan Selçuk'un darbe planladığı iddia edildi

Gazeteci İlhan Selçuk'un darbe planladığı iddia edildi.11698
  • Giriş : 24.03.2008 / 00:25:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 00:26:25

İlhan Selçuk, takibe alınan telefon görüşmelerinde davadan sonra darbeden söz ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gözaltına alınacaklarını 1.5 aydır bilen Selçuk, Perinçek ve Alemdaroğlu teknik takibe takıldı; "Davayı açtırıyoruz, bundan sonra mutlaka kriz çıkar" dedikleri ortaya çıktı.

Ergenekon terör örgütüne yönelik 4. dalga operasyon kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu polisin yaptığı teknik takibe takıldı.

Gözaltına alına bu isimlerin son 2 aydır yoğun bir şekilde AK Parti'ye yönelik kapatma davası açtırmak için kulis yaptıkları ve davanın açılmasını ardından gerçekleştirilmesi gereken eylemler için plan yaptıkları ortaya çıktı.

SÜRECİ BİZZAT YÖNETMİŞ

İstanbul terörle mücadele ekipleri Ergenekon terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında örgütün fikir lideri olduğu değerlendirilen İlhan Selçuk'u 2 ay önce teknik takibe aldı.

Kapatma davası ve iddianame sürecini aktif bir şekilde yöneten Selçuk'un üçüncü şahıslarla yaptığı telefon görüşmelerinde kapatma davasını açılacağından ve davanın kapatmayla sonuçlanacağından kesin olarak söz ettiği tespit edildi.

BUNDAN SONRA KRİZ ÇIKAR

Selçuk'un teknik takibe takılan bir telefon görüşmesinde muhatabına "davayı açtırıyoruz, iddianame hazırlanıp dava açılacak. Bugüne kadar Türkiye'de ekonomik kriz çıkmadı ama kapatma davasından sonra mutlaka kriz çıkar. Bunlardan kurtulmak lazım" dediği tespit edildi.

Ergenekon trafiğinin fikir yöneticiliğini yapan Selçuk'a bilgi veren bir kişi ise kapatma davasından önce sarf ettiği "ilgili kişilerle görüştüm merak etmeyin. Durumlar iyi havamız çok güzel sözleriyle dikkat çekiyor.

DARBEYE ZEMİN HAZIRLAYIN

İlhan Selçuk'un bir başka telefon görüşmesinde ise kapatma davasının açılmasını ardından yapılması gerekenlerle ilgili talimat verdiği belirlendi. Selçuk'un, davanın açıklamasının hemen ardından ses getirici eylemler düzenlenerek Türkiye'yi yönetilmez hale getirmek için çalışılmasını istediği belirlendi. Selçuk'un Ergenekon üyeleriyle yaptığı konuşmalarda da darbeye zemin hazırlamak için sarsıcı eylemler yapılması talimatı verdiği kayıtlara girdi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious