Gazeteci Öymen'nin miting savunması

Gazeteci Öymen'nin miting savunması.8705
  • Giriş : 21.03.2009 / 21:37:00

Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Ergenekon davası kapsamında, Cumhuriyet mitinglerinin suç olarak gösterilmek istendiğini, bunun demokrasiyle bağdaşmayacağını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öymen, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şubesi tarafından, Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Yol Ayrımındaki Türkiye'' konulu bir konferans verdi. Ergenekon tartışmaları içinde ortaya birtakım belgelerin çıktığını ve bu belgeler üzerinden bazı insanların ''darbeci'' olarak itham edildiğini söyleyen Öymen, Ergenekon suçlamalarının nerede başladığı ve nerede biteceğinin belli olmadığını öne sürdü.

Ergenekon davası sonrasında bir tarafın öteki tarafı darbecilikle suçladığını savunan Öymen, ''İtham edenler arasında demokrasiyi sadece seçimden ibaretmiş gibi anlayanlar ve demokrasi ile hiçbir şekilde fikirlerinin bağdaşması mümkün olmayan insanlar da var. Asıl onları bu noktaya getirmek lazım'' dedi.

Davanın ikinci iddianamesinin mahkemeye yollandığını, kabul edilip edilmeyeceğinin seçimlere 2-3 gün kala belli olacağını ifade eden Öymen, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yapılan suçlamalar içinde darbe girişimi, silah depoları, suikast ihbarları var. El Kaide, PKK, DHKP-C ile ilişkiler var. Bunların yanı sıra Danıştay saldırısı, Sabancı, Hablemitoğlu suikastları, Sivas olayları, Gazi olayları, Diyarbakır Koşuyolu parkındaki bombanın patlaması, Başbağlar katliamı, 33 askerin şehit edilmesi olaylarının da Ergenekon sanıkları ile ilgisi olduğu iddia ediliyor.

Peki bunlarla Cumhuriyet mitinglerinin ne alakası var? İddianamede yer alan suikast iddiaları bir suç ama Cumhuriyet mitingleri de sanki bir suçmuş gibi gazetelerde yer aldı. Bu iddianamede yer alacak mı bilmiyorum. Cumhuriyet mitinglerini suç gibi görmek demokrasi ile asla bağdaşmayacak bir şey.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*