Gazeteci Şener'in 28 yıl hapsi isteniyor

Gazeteci Şener'in 28 yıl hapsi isteniyor.12951
  • Giriş : 10.06.2009 / 16:18:00

Dink Cinayeti kitabı yüzünden 28 yıla kadar hapsi istenen gazeteci Nedim Şener, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları" adlı kitabı yüzünden hakkında 2 ayrı dava açılan ve 28 yıla kadar hapsi istenen gazeteci Nedim Şener, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Şener, kitabında yer verdiği ses kayıtlarının internet ortamında da yer aldığını belirterek kendini savundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı ile Dink'e suikast düzenleneceği ihbarının yapıldığı dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görevli olan polis memuru Muhittin Zenit, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, yazdığı "Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları" adlı kitap yüzünden gazeteci Nedim Şener hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yapılan suç duyurularını değerlendiren savcılık, 6 ayrı suç işlediği iddiasıyla Şener hakkında iki ayrı dava açılmasına karar vermişti.

Şener hakkında açılan davaların ilkine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada Nedim Şener ile avukatı hazır bulunurken, şikayetçi taraflar yer almadı.

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de duruşmada izleyici olarak yer aldı. Duruşmada kimlik tespitinin ardından iddialar hatırlatıldıktan sonra Şener'e söz hakkı verildi.

Şener ifadesinde, "Kitabımda kullanılan ses kayıtları televizyon ve gazetelerde yayınlanmış. Sesli olarak da internet ortamında yer almaktadır. Ben kimseye hakaret etmedim. Halkın haber alma özgürlüğüne katkıda bulundum. Amacım insanlara hakaret değil, Hrant Dink cinayeti ile ilgili gerçekleri ortaya koymaktı.

Ayrıca hakkımda şikayette bulunanlar hakkında da inceleme başlatılmıştır. Ben Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunu kullanarak kitabımı yazdım" dedi.

Mahkeme heyeti eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı 29 Eylül 2009 tarihine erteledi. Duruşma çıkışı adliye önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şener, "Bu sadece Nedim Şener'in değil, basın özgürlüğünün yargılandığı bu davada yargının adil karar vereceğini düşünüyorum" dedi.

Şener, "Cinayeti işleyenler bile 20 yıl ile yargılanırken, sizin 28 yıl istemi ile yargılanmanızı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Davayı açanlar bile şaşırıyordur. Kendileri yargılansa bile 2 yıl ile yargılanacaktır. Bir gazetecinin 28 yılla yargılanması Türk hukuk sisteminin bir sonucu olsa gerek. Bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum" diye yanıt verdi.

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ise "Biz sadece Nedim Şener muhabirimiz olduğu için bu davada bulunmuyoruz, basın özgürlüğünün hayata geçirilmesi için buradayız. Hrant Dink cinayeti Türkiye için bir yüz karasıdır. Devletin kusurları yine devletin belgelerine dayanarak ortaya konulmuştur. Nedim Şener bir gazeteci olarak görevini yapmıştır" diyerek Şener'e destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*