Gazeteci - Yazar Ertuğrul Özkök'ü hiç böyle görmediniz!

Gazeteci - Yazar Ertuğrul Özkök'ü hiç böyle görmediniz! .12801
  • Giriş : 22.12.2007 / 09:53:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:37:00

Ercan Saatçi'nin '12 Yazar 12 Albüm' projesinin ilk ürünü bayramdan sonra piyasaya çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Ertuğrul Özkök-Arta Kalan Zamanda' isimli albümde, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni'nin hayatında iz bırakan 11 arya yer alıyor.

Söz konusu çalışma, müzikal içeriği kadar, Özkök'ün 1970'lerde çekilmiş fotoğraflarıyla da konuşulacak. Uzun saçları ve spor kıyafetleriyle bambaşka bir Özkök var karşımızda. Uzun, bakımlı saçlar, dudakların üstüne sarkmış bıyıklar ve 70'li yıllardaki 'hippi' trendine uyan bir genç... Özkök, albümdeki sunuş yazısında, projede yer almasının sebeplerini de anlatıyor. Dilinden düşürmediği 'aryalar'ın yüreğindeki yerini şöyle ifade ediyor: "Her şey 1974 yılında Paris'te sinema kuyruğunda başladı. "Venedik'te Ölüm" filmine girmek için bekliyordum. Yandaki plakçıdan hafif bir ses geliyordu. Bir kadın arya söylüyordu. Sıradan çıktım, plakçıya girdim ve sordum: "Bu çalan müzik nedir?" Mahler'in 'Ölmüş Çocuklar Şarkısını' öyle keşfettim."

Ertuğrul Özkök'ün, 70'li yıllarda çekilen fotoğrafları uzun süre konuşulacak.

Ertuğrul Özkök kimdir?

İzmir Namık Kemal Lisesi'ni bitirdikten sonra, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksekokulu'na girdi. 1969 yılında mezun olduktan sonra, bir yıl TRT'de muhabir olarak çalıştı ve daha sonra Fransa'ya giderek, İletişim Bilimleri dalında doktora yaptı.

Fransa dönüşünde Hacettepe Üniversitesi'ne girdi ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1986 yılında doçent olduktan sonra, öğretim üyeliğinden ayrılarak, Hürriyet Gazetesi'ne girdi.

Hürriyet Gazetesi'nin, Ankara ve Moskova temsilciliğini yaptıktan sonra, görevine halen Genel Yayın Yönetmeni, Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı ve günlük siyasi yazar olarak devam ediyor.

1982'de yayımlanan ilk kitabı, "Sanat, İletişim ve İktidar" ile yazarlığa adımını atan Özkök, 1984'de "Kitlelerin Çözülüşü", 1987'de "Elveda Başkaldırı" ve 1989'da yayımlanan "Stalin Baroku" adlı kitapları ile yazarlığa devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious