Gazeteci yazar Ilıcak: CHP yargıya gidemez

Gazeteci yazar Ilıcak: CHP yargıya gidemez.8954
  • Giriş : 31.01.2008 / 20:49:00

Gazeteci Yazar Nazlı Ilıcak, başörtüsü tartışmaları ile ilgili ilginç tespitlerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteci yazar Nazlı Ilıcak, Hilal TV’de yapımcılığını ve sunuculuğunu Feridun ve Arzu Erdoğral çiftinin yaptığı Basında Bugün’de CHP’nin yargıya gitmesi ile ilgili ve AKP ile MHP’nin çene altı formüle ile bakın neler söyledi…

- Ak Pati ve MHP’nin uzlaşması sonrasında başörtüsü yasağının kalkması gündemde. Bir yanda CHP tekrar yargıya gidebiliriz diyor. Bir yanda üniversitelerde kalkması yeterli değil kamuda da serbest olmalı diyenlerde var. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

- CHP’nin yargıya gitmesi mümkün değil. Gitse de sadece şekil şartlarına uygunluğunu anayasa denetleyebilir. Şekil şartları ise teklifin yeterli çoğunlukla verilip verilmediği, iki oylama arasında yeterli sürenin tanınıp tanınmadığı oylamadaki oyların kaç olduğu gibi artlara uyup uymadığıyla sınırlı.

Dolayısıyla anayasanın 2. maddesine aykırıdır başörtüsü gerekçesiyle CHP Anayasa Mahkemesine gidemez. O zaman bunu incelemek esasa girmek anlamına gelir ki, 1982 anayasası buna engeldir.

Eğer Yüksek Öğretim Kanunu’nun ek 17. maddesini değiştirip de orada belirli bir başörtüsü tarifi getirirler ise başörtüsüyle üniversiteye girmek serbesttir derlerse bu kanun dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’ne gidebilir. O bakımdan kanunda böyle bir değişiklik hiç yapılmaması gerekir diye düşünüyorum. Şartları koyduktan sonra anayasada böyle bir fırsat verilmemesi lazım. Anayasa Mahkemesi’nin eski kararlarına bakarsak çok olumsuz karar verebilir.

- Başörtüsü yasağının sadece üniversitelerden kalkması size göre yeterli midir? Size göre ne olması gerekir?

- Başörtüsü yasağının üniversite konusunda toplumda çok geniş bir uzlaşma var. Yoğun talep o istikamette geliyor. Bence meseleye başka yerde serbest olsun olmasın tartışmasını yaparak mevcut olan gerginliği daha da arttırmamak lazım. Bu ilk adımdır daha sonra diğer adımlarda gelebilir desem bu ülkede daha çok gerginliğe vesile olur.

O bakımdan, toplumda bu düşüncenin olgunlaşmasına ve uzlaşma sağlanmasına fırsat vermek lazım. Üniversiteler liselerden çok farklı. Üniversitelerde okuyan kızlar reşit ve üniversiteler gerçek özgürlük alanları.

Açık lise sınavları başörtülü olabilir. Çünkü, okula gitmiyor. Açık liseye girebilir üniversiteye de kapalı gidebilir. Böylece eğitim yasağı önündeki engel kaldırılmış olur. Zaman önünde öyle bir uzlaşma sağlanır ki, kimse birbirinin başörtülü olup olmadığını görmez bile. Ancak bugün için bu kadar yoğun bir gerginlik varken, farklı sahalarda bu olsun olmasın tartışmaları yapılmamalı.

- CHP’nin tutumu sürekli eleştiriliyor. Baykal, grup toplantısında ilginç açıklamalar yaptı. Tehditvari açıklamalarda bulundu. Siz CHP’nin başörtüsünü yeri geldiğinde otobüslerinde siyaset malzemesi olarak kullanıp, yeri geldiğinde çözümsüzlükten yana bir tutum sergilemesini bir gazeteci olarak nasıl yorumluyorsunuz?

- CHP git gide halktan daha fazla kopuyor. Kimsenin dini inancına karışmıyoruz. Başörtüsü anneanne başörtüsü gibi lafların bir safsatadan ibaret olduğunu anlıyor. CHP zaten bu son seçimlerde laikçi dediğimiz kesimin oylarını aldı. Bu başörtüsünden korkan kesimi temsil ediyor ve üstelikte o kesimi daha da fazla korkutmaya çalışıyor.

Başörtüsü-türban farkı suni bir fark. Ayrıca, kişiler başörtüsünü isterse çenelerinden bağlasınlar onlar anneanneleri gibi geleneksel takmıyorlar. Onlar dini inanç gereği. Kur’an-ı Kerim’de böyle bir mecburiyet olduğunu düşündükleri için, o emirlere uymak için taktıklarını ifade ediyorlar. Başörtüsünü ister çeneden bağlasın ister arkadan bağlasın dini inanç gereği örtülen başörtüsüdür. Bunu görmek lazım. Ama daha muhafazakar aileden çıkmıştır. Daha bilinçli örtüyorlardır. Bu çene altı formülünü çok saçma buluyorum. CHP’nin tavrını da tamamen halktan kopuk bir tavır olarak değerlendiriyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious