Gazeteciler Cemiyeti iktidarı suçladı

Gazeteciler Cemiyeti iktidarı suçladı.16792
  • Giriş : 01.05.2008 / 17:55:00

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), ''İstanbul'da yaşanan olaylarla ilgili olarak iktidarın ve polisin tutumunu kınadıklarını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TGS Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, ''iktidarın işçilere karşı düşmanca bir tavır sergilediği ve bu tavırla sahte demokrat yüzünü bir kez daha gösterdiği'' ileri sürüldü.

İstanbul'a, güvenlik gerekçesiyle sıkıyönetim dönemlerinde bile görülmeyen bir polis gücü yığıldığı öne sürülen açıklamada, ''orantılı polis gücü kullanılacağının'' söylenmesine rağmen, polisin 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenlere gaz bombası ve biber gazı atması, boyalı tazyikli su sıkması ve cop kullanmasının, şiddetin ''bilerek ve isteyerek'' planlandığını ortaya koyduğu savunuldu.

Açıklamada, şiddetin gazetecileri de hedef aldığına dikkat çekilerek, Cumhuriyet Gazetesi çalışanları Ali Deniz Us ile Esra Açıkgöz'ün aldıkları darbeler sonucu hastaneye kaldırıldığı, Anadolu Ajansı kameramanı Engin Morgül ile Reuters kameramanının da kameralarının kırıldığı kaydedildi.

TGC'den yapılan yazılı açıklamada da İstanbul'da 1 Mayıs gösterilerini izleyen gazetecilerin polisin ''orantısız güç kullanımıyla'' karşı karşıya kaldığı ifade edilerek, cop darbesiyle bir gazetecinin kolunun kırıldığı, bir başkasının başına aldığı darbeyle hastanelik olduğu, gösteriyi izleyen iki gazetecinin ise kameralarının zarar gördüğü kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''TGC olarak, 1 Mayıs öncesi gazetecilerin mesleklerini yerine getirirken dikkat edilmesi için İstanbul Valiliği nezdinde uyarı ve yardım ricasında bulunmuştuk. Ancak yaşananlar, bunun sonuçsuz kaldığını gösterdi. Kaba kuvvete başvuran polislerin, mesleklerini yapan gazetecilere yönelik bu tutumunu protesto ediyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious